Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

Przymierzam się do zmiany źródła ogrzewania, obecnie mam mocno przewymiarowany kocioł zasypowy bez zasobnika o mocy 22kW. Powierzchnia ogrzewana około 180m2, tylko grzejniki. Jeżeli chodzi o nowe źródło ciepła jestem już niemal zdecydowany na kocioł pelletowy (wstępnie myślałem o jakimś SAS 10/12kW ale to jeszcze nie jest pewne) teoretycznie mam dostęp do gazu, ale ani gaz ani pompa ciepła nie bardzo mi się podoba ze względu na to, że nie dość że grzejniki mają dość małą powierzchnię to na dodatek rury w instalacji mają małe przekroje więc mógłby być problem z uzyskaniem odpowiednich przepływów a nie bardzo mi się uśmiecha pruć całą instalację.

 

Mam taką koncepcję aby do kotła pelletowego zainstalować bufor 2x750litrów żeby jak najbardziej ograniczyć ilość rozpaleń i wyeliminować problem spadków sprawności w okresach przejściowych (wiem że kotły pelletowe mogą się modulować ale do pewnego momentu). Wiem, że do tych problemów co opisałem pewnie by wystarczył mniejszy bufor, ale chcę też go w lecie wykorzystać jako magazyn energii (CWU poza okresem grzewczym uzyskuję z bojlera z grzałką) i właśnie tutaj się zastanawiam jak to rozwiązać:

1) Bufor z wężownicą + solary

2) Bufor z wężownicą + PC do CWU

3) Bufor bez wężownicy + 2 grzałki powiedzmy po 3kW każda z odpowiednim sterowaniem (tutaj mógłbym wykorzystać nadmiar energii do ogrzewania w okresach przejściowych)

 

Planuję założyć też PV z magazynem energii i taki zbiornik buforowy mocno by mi ograniczył koszty magazynu bo moje zużycie energii na cele CWU to około 17kWh na dzień.

 

Jeszcze jedno pytanie odnośnie wyjścia zasilania na grzejniki które będą sterowane siłownikami na podstawie czujników pokojowych czy zawór mieszający ma jeszcze jakieś ważne zadania poza tym żeby ograniczyć zbyt częste otwieranie i zamykanie zaworów oraz po prostu żeby się nie sparzyć jak na grzejniki pójdzie woda np. o temperaturze 70 czy 75 stopni?

 

Czy możecie mi doradzić która opcja będzie najkorzystniejsza finansowo nie tylko jeżeli chodzi o koszty inwestycji na początku ale też kosztów eksploatacji serwisu itp. a może macie jeszcze jakąś inną propozycję, chętnie wysłucham wszelkich rad.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.