Skocz do zawartości
IGNOROWANY

SAS BIO COMACT PLUS 10kw modernizacja kotłowni z śmieciucha 3 obiegi


gastek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć forumowicze.

Czeka mnie modernizacja kotłowni z śmieciuszka na pelleciaka SAS Bio Compact PLUS 10kw.

Mam kilka pytań co do wykonania instalacji.

Mianowicie instalacja będzie oparta na sprzęgle hydraulicznym oraz grupie pompowej.

I tutaj pytania 🙂 jak to powinno być wykonane aby to było efektywne i bez problemowe.

Czy grupa pompowa powinna wyglądać następująco:

3 tory:

1 tor Ogrzewanie grzejnikowe z głowicami termostatycznymi: Pompa bez mieszacza.

2 tor Ogrzewanie podłogowe rozdzielacz bez Rotametrów 7 obwodów: Pompa z mieszaczem

3 tor CWU: Pompa bez mieszacza

no i 4 pompa przed sprzęgłem na obiegu kotłowym wydajność pompy równa wydajności pomp na grupie pompowej.

też słyszałem o rozwiązaniu że CWU powinno być wpięte w obieg pompy kotłowej, jak to w końcu powinno być ?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję sambor za zainteresowanie tematem! A tym bardziej od takiego weterana forum 😄

Nie mam doświadczenia z takimi kotłami i z taką automatyką. Na śmieciuchu było dużo prościej.

Powiedz proszę jakie są argumenty za CWU przed sprzęgłem a nie na grupie pompowej za sprzęgłem ?

Jak powinna wyglądać grupa pompowa czy CO i Podłogówka powinny mieć mieszacze czy tylko mieszacz na podłogówce ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na YouTube jest fajny gość co pokazuje jak montuje te kotły aż miło posłuchać i  popatrzeć . Na jego kanale jest mnóstwo filmów  z montażu. Polecam bo warto.

Karyluk-hydro 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie nim się sugerowałem, w filmach zapraszał do kontaktu na jego grupię na FB bo tam przecież pomagają i rozwiewają wszelkie wątpliwości a banowane są tylko posty dotyczące handlu itp., i gdy tam poruszyłem te tematy instalatorskie i jak to powinno być wykonane to usunął post i gdy pytałem o uzasadnienie czemu tak się stało to moim zdaniem w pokrętny sposób chciał powiedzieć że to wiedza tajemna... a jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo o co chodzi. Nie chcę aby to miało negatywny rozdźwięk ma prawo prowadzić politykę grupy jaką chce. Więc zostawiam to każdemu do własnej opinii. Wracając do tematu, to właśnie tam oglądałem jak kotłownie są wykonywane.

I z moich obserwacji (może są błędne) wydedukowałem że właśnie w takim typie domku czyli Co+ Podłogówka + CWU ta firma opiera swoje rozwiązania na grupie pompowej z 3 torami, oczywiście co domek i kotłowania to inne mogą być rozwiązania.

I dla tego poszukuję rozwiązania które będzie najbardziej ekonomiczne podczas eksploatacji, i będzie bezpieczne dla kotła i użytkownika. A tym bardziej że już miałem przeprawę z kotłownią... nawet na tym forum jest rozwiązanie mojego problemu 🙂 I do tej pory kotłownia działa bez zarzutu po przeróbkach sugerowanych tu na forum, ale czasy się zmieniły i prawo wymaga zmiany pieca, ale nie o tym wątek.

Edytowane przez gastek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, gastek napisał(a):

Powiedz proszę jakie są argumenty za CWU przed sprzęgłem a nie na grupie pompowej za sprzęgłem ?

Jak powinna wyglądać grupa pompowa czy CO i Podłogówka powinny mieć mieszacze czy tylko mieszacz na podłogówce 

CWU włączona przed sprzęgłem to najszybsze grzanie i najmniejsze zużycie en elektrycznej np w okresie letnim nie potrzeba pracy pozostałych pomp np pompy na powrocie.

Na CO wystarczy sama pompa, natomiast na podłogówkę musi być mieszacz, nie warto iść w sprzęgło z kilkoma wyjściami, najprostsze jest najlepsze moc  40-50kW, króćce 1"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mam 2 bojlery bezpośrednio za kotłem węglowym i mogą działać na grawitacji a potem sprzęgło i podział na CO i podłogowe na zaworze 3d.  Ostatnio do sprzęgła dołożyłem jeszcze kocioł gazowy. 

Jeszcze usprawniłem system CO i  teraz całość działa w systemie zamkniętym ale zrobiłem taki bypass że gdy grzeje w kotle węglowym to CO grzeje z pominięciem sprzęgła a powrót wraca przez sprzęgło z którego OP pobiera wodę do mieszacza tylko gazowe ogrzewanie CO idzie przez sprzęgło i zamyka zawór zwrotny zaraz za sprzęgłem  na węglowym i tu 2 bojlery razem 350 litrów wody robią jako dodatkowy zład wody jakby coś miało być nie tak z zabezpieczeniem węglowego.

Edytowane przez tsa78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję @Tsa78 ale to co piszesz to dla mnie trochę Rocket Sience 🙂 pozwól że zostanę przy swoim trywialniejszym problemie.

@sambor to co piszesz:

Cytat

CWU włączona przed sprzęgłem to najszybsze grzanie i najmniejsze zużycie en elektrycznej np w okresie letnim nie potrzeba pracy pozostałych pomp np pompy na powrocie.

 

To jest bardzo fajny argument 🙂 przemawia do mnie. Jednak nie do końca widzę jak to powinno być rozwiązane. Czy tak jak na tym schemacie ? Znalazłem go tutaj na forum. oczywiście układ byłby wykonany bez zaworu VTA372 na zasilaniu CO Grzejniki.

1674049321_instalacjasprzgo_grzej_podl.jpg.fe0ea2905bf0b77ba2a85502277ed38f.thumb.jpg.b7946f871afaea1f2acc835d3f3d8362.jpg

Ok jeżeli byśmy wykonali instalację wzorując się tym schematem to jak tym się steruje ? Mianowicie pompa kotłowa powinna mieć wydajność sum pomp CO + Podłogówka + CWU, ale czy tutaj pompa od CWU będzie schładzała sprzęgło ?  Nie dotrze do niego tyle mocy ile powinno ?

Rozumiem że charakterystyka pomp powinna być ustawiona następująco: 1. Pompa CWU Charakterystyka Stało Obrotowa 2. Pompa od podłogówki Charakterystyka Różnicy ciśnień 3. Pompa od Grzejników powinna mieć charakterystykę proporcjonalną ze względu na głowice termostatyczne na grzejnikach.

I czy ta pompa od CWU nie zaburzy pracy sprzęgła ? Nie przełoży się to na większe spalanie ? 

I czy w takiej konfiguracji trzeba grzać w trybie pompy równoległe ? czu raczej priorytet CWU ? I czy po wyłączeniu pompy CWU nie będzie wychładzała zbiornika CWU pompa kotłowa ?(wydaje mi się że nie bo zabezpieczy to ZZ na zasilaniu CWU)

 

I jeszcze pytanie jak piec ma sterować obiegiem grzejników bez zaworu mieszającego ?20191213_093914.jpg.ecc3f3b2a510565adc9c6a99ad7cd413.thumb.jpg.c7a9ff503a2c77354ea9504b6a71a808.jpg

Znalazłem takie zdjęcie tego sterownika i tutaj jest otwarcie zaworu CO na 40% i tutaj wydaje mi się że gdy ustawi się zasilanie na grzejniki 50st. to kocioł będzie dbał by na grzejniki szło te 50st a na podłogę na przykład 34st. Dzięki czemu kocioł będzie w pełni sterowalny i będzie na pewno dobrze funkcjonował z regulatorem pokojowym a co za tym idzie niższe spalanie ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat jest dobry, więc nie będzie problemu z wychładzaniem , przepływami i innymi yeti.

Grzanie CWU ze względu na małą moc kotła raczej w priorytecie.

Sterowanie pompą na grzejniki można zrobić wprost ze sterownika pokojowego, przynajmniej ja tak robiłem.

Z tymi wydajnościami pomp to bez przesady, to nie apteka - wszystko się zmienia zależnie od wielu czynników.

Z tego zdjęcia widać że na obiegu CO jest raczej podłogówka - temp 37C.

Rozdzielacz podłogówki zmień, albo przynajmniej sprawdź czy nie da się dostawić do niego rotametrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor dodałem zdjęcie rozdzielacza, do niego można zamontować rotametry ? Czy te rotametry są krytyczne ? jeżeli tak dla czego ? 😞 zasmuciło mnie to.. tego nie przewidziałem w inwestycji...

Mała moc kotła 10kw ? według cepłoapp niby 8kw to maks do mojego domu 120m2 użytkowej ściany bloczek komórkowy + 15cm styropianu grafitowego, w podłodze od 10cm do 15cm styropianu. Okna 3 szybowe + rolety zewnętrzne ale nie zawsze zasłaniane na noc. Niestety wentylacja grawitacyjna może kiedyś będzie rekuperacja.

Ten kocioł nie pociągnie CWU i Ogrzewania w pompach równoległych ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc kotła jest prawidłowa, tylko tryb grzania CWU trzeba dobrać doświadczalnie.

Niestety 1 belkę rozdzielacza - tą dolną trzeba wymienić na belkę z rotametrami, może uda się kupić pojedynczą belkę z rotametrami na powrocie spytaj o to kolegę @tomekb on takie rzeczy produkuje i na pewno ci pomoże w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor dziękuję za podesłanie kontaktu, już się odzywam do kolegi może uda się rozwiązać ten problem bez 1000 monet.

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie tego sterownika pokojowego, to jak on tak naprawdę działa ?  Ja to widzę tak: Jak na tym sterowniku ustawię temperaturę zadaną np 22st. to sterownik kotła z tego sterownika pokojowego pobiera temperaturę otoczenia i tak reguluje zaworami mieszającymi na obwodzie OP i CO aby uzyskać przy sterowniku pokojowym te 22st. i gdy uzyska taką temperaturę to piec wchodzi w podtrzymanie dzięki temu mało opału pobiera. tylko jak on to ma sterować obwodem CO bez mieszacza ? Rozumiem że tylko będzie sterował zaworem od OP (i starał się utrzymywać zadaną temperaturę na OP np 34st aż do uzyskania temperatury 22st z sterownika pokojowego) a pompa od grzejników będzie cały czas pracowała i gdy kocioł otrzyma informację z sterownika pokojowego że ma 22 st to wtedy wyłączy pompę CO i OP i przejdzie w tryb spoczynku ?

Przepraszam że tak wypytuję ale na śmieciuszku takich cudów nie ma 🙂 I muszę pojąć jak kotłem sterować jak kocioł reaguje na nastawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OP powinno się regulować wg temp zewnętrznej, a CO wg przekroczenia temp zadanej w pomieszczeniu i wtedy termostat pokojowy wyłączy pompę CO.

Pompa CO w takim układzie nie jest podłączona do kotła, tylko wprost pod zestyki sterownika i pod sieć.

Kabel między tym sterownikiem a pompą musi być dopuszczony na napięcie sieciowe, ale może też być to układ bezprzewodowy.

Wtedy to działa niezależnie od sterownika w kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, wiele się wyjaśniło a @sambor co myślisz o zaworze VTC w obiegu kotłowym co jest umieszczony na schemacie ? Jest on konieczny ? Nie uważasz że to zupełnie nie potrzebne jest i czy czasem nie zaburzy efektywności całej instalacji ? . Ja rozumiem że jego zadanie to ochrona powrotu kotła, tyle że jeżeli pompy od CO i OP będą ustawione odpowiednio czyli tak jak pisałem wcześniej i pompa obiegu kotła będzie wydajności równa bądź większa jak pompy CO i OP to o powrót już samo sprzęgło zadba. I tak samo rozkminiałem że nawet jeżeli będzie piec pracował w trybie pompy równoległe to też powrót będzie prawie że równy temperaturze zasilania.

Co o tym sądzisz ? Co o tym sądzą forumowicze ? ma ktoś tak wykonaną instalację jak mówię ? Jak to się ma z tym powrotem u was ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam pytanie jeszcze co do obiegu grzejnikowego, jak pisałem wcześniej instalacja będzie wykonana na grupie pompowej, podłogówka z zaworem 3 drogowym plus siłownik, a czy w obiegu grzejnikowym także będzie potrzebny zawór trzy drogowy z siłownikiem ? Musi kocioł nim sterować aby praca regulatora pokojowego pracowała poprawnie ? Na kaloryferach obecnie mam termostaty.

 

PS. instalator proponuje mi grupę pompową oninen na jakiś pompach online dobre to jest ktoś to zna?  Ja pierwszy raz o tym słyszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.