Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Junkers GC2200 i wzrost temperatury zasilania


MateMango

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,
mam pewien problem z kotłem Junkers GC2200. Instalacja to około 70m2 podłogówki w mieszkaniu + sterownik pogodowy Bosch CT200. Aby osiągnąć komfortową temperaturę (okolice 22,5C) jestem zmuszony do ustawiania wysoko krzywej grzewczej aby kocioł nie wyłączał się od razu. Przykładowo: 39C zadane wg. krzywej, woda w układzie to 28C, startuje palnik, tempera wzrasta w kila sekund i jeżeli czasem się uda zatrzymać na 44C to chwilę grzeje aż nie osiągnie 45 (39 zadane + 6 histerezy), inaczej palnik się wyłącza. Pierwsze co mi przychodziło do głowy to brak odbioru ciepła jednak pompka działa na najwyższym biegu, wszystkie rotometry odkręcone (przepływy ~2,5l/min). Szukałem problemu i zastanowiła mnie temperatura rurek zasilania więc zmierzyłem je w trakcie grzania. Kocioł na wyświetlaczu 44,7C (blisko granicy wyłączenia), rurka zasilania 34C, rurka powrotu 28C. I teraz pytanie po tym przydługawym wstępie: z czego może wynikać różnica około 10C między tym co kocioł uważa za temperaturę zasilania a rzeczywistą temperaturą? 
Może nie rozumiem czegoś ale w tej sytuacji kontroler totalnie głupieje i nie jest w stanie prawidłowo pracować w oparciu o krzywą grzewczą jeżeli jego zadana temperatura i ta na kotle nijak się mają do rzeczywistej.
Z góry dziękuję za podpowiedzi i pozdrawiam serdecznie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@h3nio mam wrażenie że od początku tak jest, jednak wcześniej nie sprawdziłem jaka jest rzeczywista temperatura wody zasilania. Ale raczej od początku był taki efekt wzrostu temperatury o 10-12C w kilka sekund po uruchomieniu palnika.
 

@ARexx2 czy w przypadku problemów z przepływem (zapchanymi filtrami) rotometry wskazywałyby tak wysokie wartości? (o ile 2,5l to wysokie wartości).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr można sprawdzić, ale przy słabym przepływie pojawiałby się błąd. Jeżeli instalacja jest poprawnie wykonana, to takie działanie może powodować, albo zbyt duża moc startowa kotła, albo zbyt wysoka moc minimalna. Jeśli kocioł przy starcie wyłącza palnik zanim obniży moc, to wina mocy startowej, a jeżeli zejdzie do minimum i chwilę popracuje, to wina mocy minimalnej. Niewiele da się z tym zrobić, poza ustawieniem wysokiej temperatury zasilania.

Mieszkanie dobrze ocieplone? Jakie aktualnie jest dobowe zużycie gazu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @h3nio za zainteresowanie tematem! 

Aktualne dobowe zużycie to od 4,5m3 do 6,5m3 przy tych większych mrozach kilka dni temu. Mieszkanie chyba całkiem dobrze ocieplone. Co do samej mocy minimalnej - mam oczywiście świadomość że kocioł jest srogo przewymiarowany i to prawie 5kW minimalnej mocy to dużo za dużo. Podejrzane jest dla mnie jedynie to że to ciepło tak rzeczywiście nie "przelatuje przez instalacje" w temperaturze w jakiej sterownik (i sam kocioł) myślą że przelatuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, MateMango napisał(a):

zastanowiła mnie temperatura rurek zasilania więc zmierzyłem je w trakcie grzania. Kocioł na wyświetlaczu 44,7C (blisko granicy wyłączenia), rurka zasilania 34C, rurka powrotu 28C.

Czym mierzyłeś rurki? Z jakiego materiału są rurki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.