Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak dobrać moc grzejników, aby było oszczędne CO z kotłem kondensacyjnym?


Vendeur

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

mieszkam w przedwojennym budynku z cegły, nieizolowanym. Okna nowe, 3 szyby, izolacja będzie wewnątrz mieszkania na sufitach i ścianach zewnętrznych.

Mieszkanie 87 m 2, wysokość docelowa 2,65 m. Planowane ogrzewanie CO i CWU na piecu kond. dwuf. JUNKERS / BOSCH GC2200 + grzejniki płytowe instalacją PEX w podłodze. Docelowa temp. w mieszkaniu 20-21 stopni w dzień.

Pomieszczenia mają powierzchnię odpowiednio 24 / 24 / 14 / 11 / 9 (kuch) / 4 (łaz) m2. Grzejniki, które były do nich przewidziane to
24 m 2 - 33 900x1000 - 3171 W
24 m 2 - 2 x 22 600x900 - 2 x 1508 W
14 m 2 - 33 900x500 - 1585 W
11 m 2 - 22 600x 600 - 1000 W
9 m 2 - 33 600x400 - 924 W
4 m 2 - 21 600x600 - 773 W


Chciałbym, aby ogrzewanie było ekonomiczne, czyli żeby pracowało na jak najniższych parametrach. Jakie to byłyby parametry? 35/20 ?

Miałem wybrane już grzejniki, przewymiarowane, ale pojawiła się opcja innych, ładniejszych grzejników, niestety z dość nietypowymi i ograniczonymi rozmiarami i zastanawiam się, czy dałbym radę coś z nich dobrać.


I teraz mam kilka pytań / kwestii.

1. Jaki przelicznik mocy W / m2 dla wyliczenia mocy grzejników np. dla temp zasilania 55 stopni?
2. Jaki przelicznik mocy W / m2 byłby właściwy dla zasilania 35 i powrotu 20 stopni? Czy da się określić mniej więcej procentowo oszczędność gazu pomiędzy zasilaniem 55 a 35 stopni?

Co ciekawe, sąsiad za ścianą w takim samym mieszkaniu i z takim samym kotłem BOSCH / JUNKERS GC2200 , przy zasilaniu 55 stopni, ma w pokoju 24m2 grzejnik o mocy 1900 W, co wydaje się trochę mało, ale podobno utrzymuje temp. w pomieszczeniu na poziomie 23 stopni. Z kolei w korytarzu 11 m2 ma 1350W...
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idzie głownie o temperature powrotu, skoro na zasilaniu jest 40-45 to na powrocie nawet 10stopni mniej.  Oczywiście możesz celować w 35 na zasilaniu ale zyskasz może z 5 % sprawności ale koszt grzejników będzie jeszcze większy i nie w każdym budynku możliwy. Decyzja inwestora. Dlatego na początek bez wchodzenia w dalsze szczegóły, sambor dobrze Ci gada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Lolekx86 napisał(a):

Idzie głownie o temperature powrotu, skoro na zasilaniu jest 40-45 to na powrocie nawet 10stopni mniej.  Oczywiście możesz celować w 35 na zasilaniu ale zyskasz może z 5 % sprawności ale koszt grzejników będzie jeszcze większy i nie w każdym budynku możliwy. Decyzja inwestora. Dlatego na początek bez wchodzenia w dalsze szczegóły, sambor dobrze Ci gada.

Czyli dopasuję największe grzejniki, jakie uda mi się zmieścić w zamierzonych miejscach (zgodnie z rozpiską na początku, mocniejszych się nie da - jedynie w przedpokoju dam inny 60x80 1300W), aby było na oko przewymiarowanie 50% i potem sprawdzę jak nisko uda się zejść z parametrami.

Bo skoro sąsiad na 55/45 i grzejnikach przygotowanych dla wyliczenia 80W/m2 (75/65/20), ma 23 stopnie, no to znaczy, że efektywnie u niego działa to jako 40W/m2... Choć niby nie powinno na logikę... Zatem jeśli ja przewymiaruję o 50%, to może uda mi się zejść np. do 35/25/20. Ale chyba tej zimy nie zdążę tego sprawdzić... 😞

1 godzinę temu, sambor napisał(a):

Chcesz policzyć, to policzę, pisz na priv.

Ale większej sprawności nie będzie . może ze 2% więcej dojdzie.

Tu chodzi też o rachunki, ogólnie o wszystko...

Tu w zasadzie niewiele do liczenia. Przelicznik dla 40/30/20 to jest mnożnik x5... Dla 35/25/20 to byłoby 7x, czyli moc grzejników nieosiągalna do zrobienia. No ale skoro sąsiad ma jak pisałem powyżej, to liczę, że uda mi się zrobić właśnie 40/30/20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Vendeur napisał(a):

Czyli dopasuję największe grzejniki, jakie uda mi się zmieścić w zamierzonych miejscach (zgodnie z rozpiską na początku, mocniejszych się nie da - jedynie w przedpokoju dam inny 60x80 1300W), aby było na oko przewymiarowanie 50% i potem sprawdzę jak nisko uda się zejść z parametrami.

Bo skoro sąsiad na 55/45 i grzejnikach przygotowanych dla wyliczenia 80W/m2 (75/65/20), ma 23 stopnie, no to znaczy, że efektywnie u niego działa to jako 40W/m2... Choć niby nie powinno na logikę... Zatem jeśli ja przewymiaruję o 50%, to może uda mi się zejść np. do 35/25/20. Ale chyba tej zimy nie zdążę tego sprawdzić...

Te Temperatury zasilania to liczone są pod -18-20 stopni więc nic dziwnego że zwykle niższe dają rade. Ale owszem czasem potrzeba  wyjątkow mało a czasem wiecej niż sie wydaje zależy od budynku i instalacji. Można policzyć dokładnie a można w ciemno jeśli są przesłanki jak u sąsiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Vendeur napisał(a):

Grzejniki, które były do nich przewidziane to
24 m 2 - 33 900x1000 - 3171 W

Tę moc masz pewnie podaną dla parametrów 75/65/20. Tutaj ciekawy artykuł https://termomodernizacja.pl/temperatura-zasilania-grzejnikow-wplywa-moc/ i najważniejszy fragment:

Cytat

Wyraźmy to w procentach:

parametry zasilania [oC] zmiana mocy (przybliżona)
względem parametrów 75/65/20
55/45/20 - 50%
50/40/20 - 60%
45/35/20 - 70%
90/70/20 + 25%

Jakbyś chciał zejść do 45/35/20 to grzejniki musisz przewymiarować 3 krotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ciekawie sobie wyliczyles ta strate 80W/m2 w starej kamienicy .Swietny wspolczynnik w domach dobrze docieplonych !!! To po co chcesz ocieplac ? Podajesz parametry zasilania 35/20st, przy ilu stopniach na minusie ? -20st ? A co w sezonie przejsciowym ? Moim zdaniem dziwne wymagania masz. W ogrzewaniu podlogowym takie parametry uzyskasz.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.