Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich . Zaraz po nowym roku chcę zabrać się za modernizację instalacji CO , na chwilę obecną mam rury stalowe 1 calowe później fi 42 . Policzyłem i mam około 120 metrów takich rur . Wszystko pordzewiałe , toporne , i trzeszczy przy rozpalaniu jak łódź podwodna podczas zanurzenia . Mam dobrych znajomych w hurtowni z budowlanką i doradzją mi dobre rury stabilizowane , robi się to ponoć szybko i jest w miarę wytrzymałe o ile jest dobrze zrobione, mam na oku rurę fi 25 . Co o tym sądzicie ?? Rok wcześniej wymieniłem pion do zbiornika wyrównawczego z miedzi fi 25 stopniowana na fi 20 . Pozdrawiam

Opublikowano

IMHO zamienisz siekierkę na kijek. PP stabi ma gwarantowany zakres pracy do 85 stopni. Stal wytrzymuje wielogodzinne gotowanie się wody. W moim miasteczku szkoły z okresu międzywojennego mają stalowe instalacje wmurowane w ściany, którym do dziś nie był potrzebny remont. Gdyby ludzi było stać też by dziś budowali CO w stali z bruzdami w ścianach. Połączenie do naczynia wzbiorczego może mieć minimum 25mm średnicy WEWNETRZNEJ. Dla miedzi oznacza to rurkę 28mm.

Opublikowano

Tak, tak. Gdybyś zobaczył tą instalację to sam byś zmienił czym prędzej , każda rura z innej parafi , z większej średnicy na mniejszą póżniej z nowu na większą , w wielu miejscach pordzewiałe rury , kwestia roku i się rozsypie , i z tego co wiem to łatwiej jest zagrzać 180 litrów mniej wody niż więcej. Nowa instalacja to ok 50 litrów , po za tym plastik oddaje wielokrotnie gorzej ciepło na zewnątrz , a o to też mi chodzi . Prawda jest taka że mam zaledwie 140 metrów do ogrzania a spalam 50 kg koksu na 20 godzin , przy starnym piecu spalanie 80-90 kilo na 18 godzin !!!! . Mam piec 23 kW . Rury idą z piwnicy i za nim dotrą do kaloryferów tracą mase ciepła mimo że sa 2 razy obłożone otuliną na całej długości . Nie mam możliwości uszczelnienia piwnicy więc pytam obiektywnie co sądzicie o rurach stablizowanych nie o tanioszkach tylko tych lepszych firm . Pozdrawiam Krzysiek

Opublikowano

Witam,

 

nie jestem instalatorem jednak odradzam Ci PP. Mój znajomy miał ciężką przeprawę z tym "wynalazkiem", tak jak Ty zawsze palił w zakresie temp. 60-70*C, jednak kiedy przypadkiem zagotowała się woda, rura pękła i kupa niepotrzebnej roboty z kuciem posadzek włącznie oraz szukaniem miejsca wycieku. Zmuszony był podłączyć sobie gaz żeby mógł "spokojnie" ogrzewać dom pod jego nieobecność. Wodę możesz zagotować, różnie bywa:).

 

pozdrawiam

Opublikowano

Ile zamierzasz mieszkać w tym domu? Rok, dwa, pięć ? Jeżeli więcej to zrób to tak jak należy raz a porządnie czyli w miedzi, ewentualnie w stali . Nie masz teraz kasy to poczekaj jeszcze rok na ten remont ale nie rób głupot i nie baw się w rury stabi które mogą pracować w wysokiej temp. ale zobacz ich specyfikacje ile godzin wytrzymują w takiej temp. Bo z tego co ja się orientuje to to że wraz ze wzrostem temp. ich żywotność się skraca. Wiec zastanów się czy jest sens wydawać teraz pieniądze i za kilka lat robić ponownie instalacje.

Opublikowano

...system zgrzewany PP....

kilka ładnych latek temu nikt nie słyszał o instalacjach na miedzi,królowała stal a po wejściu systemu pp był na to szał :D

...no cóż każdy swoje chwali...systyem systemowi nie równy i trzeba wybrać dobrego producenta,który w tym siedzi - złączki i mufki(made in china),są za luźne lub za ciasne i wtedy powstają klocki :D , tak samo nie należy "łączyć" różnych producentów.

...ja mam co i c.w.u u siebie tym systemem zrobione caluśką instalację(sam zakładałem,sklejałem,zgrzewałem) i wszystko śmiga od ponad 15lat bezproblemowo - nigdy jakiegokolwiek pęknięcia lub wycieku.....warunek sukcesu to tak jak wspominałem...jeden producent,porządne odtłuszczanie elementów i kilka mniejszych ważnych aspektów..

Nieraz woda się zagotowała lub celowo wygrzewam kocioł na 85-90C i nic się nie dzieje

...w czym położysz to Twój wybór

 

pozdrawiam :D

Opublikowano

Kaczy powiedz mi czy wyjście od pieca pociągłeś od razu PP czy zrobiłeś z miedzi ?? Ps instalacja ma byc góra na 5 lat bo za tyle czasu szykuje mi sie generalny remont ( przebudowa domu) i w tedy wywalę całą inst. i zrobie ogrzewanie podłogowe , więc nie opłaca mi się kupować miedzi .

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.