Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Słabe ciśnienie c.w.u.


michu9

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich Forumowiczów !

 

Mam problem z ciepłą wodą w kranie. Instalacja ma już ponad 20 lat, znajduje się w domu jednorodzinnym. Piec jest w piwnicy - model Brotje LSL-UG25 (mam do niego instrukcje - mogę zeskanować). Własne ujęcie wody ze studni za pomocą hydroforu (też ma już ponad 20 lat i jego dźwięk pracy nieco się zmienił).

Historia wydarzeń w skrócie - ciśnienie wody od lat nie było u nas jakieś super, ale co ciekawe około dwa tygodnie temu, nieoczekiwanie samo z siebie, wzrosło bardzo odczuwalnie na trzy dni (wzrost 2-3 krotny - myślałem, że coś się odetkało i już tak zostanie :). Ale niestety po trzech dniach, na piętrze właściwie spadło do zera. W piwnicy po odkręceniu ciepłej wody przez chwilę leciało w miarę normalnie, potem coraz słabiej i słabiej. Wymieniłem naczynia wyrównawcze (białe i czerwone) + złączki , bo na pewno były uszkodzone (całe napełnione wodą), oraz wyczyściłem filtr na jednej z rur za piecem (widać go na jednym ze zdjęć koło czerwonego zbiornika z dwoma zaworami - nie był mocna zabrudzony). Wyczyściłem sitka w kranach (było trochę jakby piasku). Po tej operacji ciśnienie ciepłej wody wzrosło, ale nadal nie jest jak kiedyś. W piwnicy leci w miarę ok, ale na piętrze słabo (przez chwilę leci w miarę, potem spada).  Woda zimna leci raczej normalnie. Co mogę jeszcze sam sprawdzić, przeczyścić ? Piec nie miał przez ostatnie trzy lata przeglądu serwisanta (będzie zamówiony w przeciągu miesiąca) - czy jest możliwe, że coś się przytkało w środku w wymienniku ? Z góry dziękuję za wszelkie sugestie. 

IMG_2504.JPG

IMG_2508.JPG

IMG_2509.JPG

IMG_2510.JPG

IMG_2511.JPG

IMG_2512.JPG

IMG_2516.JPG

IMG_2517.JPG

Edytowane przez michu9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od sprawdzenia zaworu zwrotnego przy hydroforze i wyłącznika ciśnieniowego. Po dobiciu do zadanej wartości przy zamkniętych wszystkich kranach sprawdź czy hydrofor trzyma ciśnienie i jak długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskaźnik ciśnienia na hydroforze jest uszkodzony - pokazuje cały czas 2,1 (wskazówka się nie rusza przy załączonym hydroforze). Będę musiał go wymienić - pytanie czy mogę go tak po prostu wykręcić zamykając czerwony zawór ? Tak czy inaczej przy zamkniętych kranach hydrofor się nie włącza, więc chyba trzyma ciśnienie (ale to będzie pewne po wymianie wskaźnika). Czy zawór zwrotny to jest to po lewej stronie (śruba sześciokątna, zaznaczona czerwoną strzałką) ? Na wejściu wody ze studni do hydrofora ? Co z nim zrobić ? Jak sprawdzić ?

 

IMG_2587.JPG

Edytowane przez michu9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zawór zwrotny trzyma to tak, również odkręć tą śrubę 6 kontną tam jest filtr siatka może być zasyfiony i to też może być przyczyna. Zakrec zawór odkręć śrubę trochę wody spłynie wyczyść filtr i dopiero wymień manometr. Gdyby woda nie przestała płynąć po zakręceniu zaworu czerwona rączka i wykręconym sitku będzie to oznaczało również uszkodzony zawór zwrotny.IMG_20230908_134754.thumb.jpg.8acbf50de34aba32285b86b76885e672.jpg

Ale coś mi się wydaje że zawór zwrotny jest uszkodzony i stąd te objawy. Dla pewności też radził bym go wymienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok zamknąłem czerwoną dźwignię i poluzowałem ten filtr. Wyciurkało w sumie wiadro wody na przemian z powietrzem (co ciekawe syknęło powietrzem na samym początku a potem na przemian z wodą). Sitko nie było zanieczyszczone (jedynie rdzawy osad). Wyczyściłem, skręciłem na powrót i wieczorem jak odpalę piec zobaczę czy ciśnienie ciepłej wody wzrosło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma nagrzanie do cisnienia? Ciśnienie powinno być nawet jak woda będzie zimna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciśnienie wody zimnej w kranie jest ok. Chodziło mi o nagrzanie cwu - jak jej nie ma w zbiorniku to ciśnienia ciepłej wody , też przecież nie będzie. Tak mi się przynajmniej wydaje. Jak włączam piec to na wskaźniku koło czerwonego naczynia wyrównawczego jest około 1 bar jak piec skończy grzać cwu są 3 bary i wtedy po otwarciu ciepłej wody jest wyraźna różnica w ciśnieniu (piec włączam tylko na ten krótki czas podgrzania wody potem wyłączam). Z czasem zużywania cwu ciśnienie na wskaźniku powoli spada i ciśnienie w kranie też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepła woda winna zawsze płynąć nie zależnie czy jest nagrzana czy też nie.
Skoro zimna wodą w bojlerze w czasie nagrzewania zwiększa swoją objętość na tyle że ciśnienie wzrasta o z 1 do 3 barów tzn że albo naczynie przeponowe jest za małe albo jest uszkodzone i nie ma z nim ciśnienia wstępnego.
Ale mimo wszystko. Woda z kurka ciepłej winna płynąć tak samo jak zimna.
Jak nie leci tomasz gdzieś coś zapchane/przytkane np jakimś zaworem.
Pora zajrzeć do rurek z ciepła woda na dojściu do bojlera jak i jego wyjściu. Gdzieś musi być blokada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wygląda, jakby coś było przytkane. Przez chwilę leci dobrze, potem słabnie. Oba naczynia są nowe, wymienione dziesięć dni temu (na taką samą pojemność jaka była od lat) i po tej wymianie można na piętrze jako tako się umyć (naczynia na pewno były uszkodzone nie wiadomo od kiedy). Zastanawia mnie, że przez trzy dni przed przytkaniem, ciśnienie wzrosło i to znacznie (nigdy takiego nie mieliśmy na piętrze). Pewnie skończy się na zamówieniu hydraulika 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba szukać gdzie następuje spadek ciśnienia. Możliwe że jakiś kawałek rdzy/kamienia blokuje która rurkę.
Rury są stalowe czy plastikowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że ten kocioł to olejek lub gazowy z przepływowym podgrzewaczem wody.
Trzeba sprawdzić jak sama zimna woda przepływa przez wymiennik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec olejowy Brotje LSL-UG25. W instrukcji podają, że jest zasobnik c.w.u. (który powinien być czyszczony i konserwowany co dwa lata, w tym wymiana anody magnezowej). Termin serwisu już minął w zeszłym roku, więc może to jest przyczyną. Poczekam do serwisu, może się poprawi po czyszczeniu.

Edytowane przez michu9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się jeszcze zastanawiam, że jakby hydrofor był wadliwy, to ciśnienie zimnej wody w kranie też by było słabe ? Zauważyłem, że w chwili jak hydrofor jest chwilę przed włączeniem, to ciepła woda na piętrze ledwo ciurka (zimna leci ok), natomiast jak hydrofor nabije, to ciepła leci  w miarę dobrze przez kilkanaście sekund. Może podnieść ciśnienie na hydroforze ? Ale to muszę ten wskaźnik najpierw wymienić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko jest gdzieś przypchana rura. Albo w bojlerze, albo na rurach. Trzeba sprawdzić przepływy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.