Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kominek piec gazowy Bufor zasobnik


Matss422

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Zwracam się do was z prośba o ocenę poniższego schematu.

Sam pomysł postaram się opisać jak najkrócej i jak najjaśniej żeby łatwo było zrozumieć moja koncepcje.

Układ wydaje mi się rozbudowany i nie do końca jestem przekonany czy możliwy do realizacji, ( wiem będzie sporo kosztowało)

Pominąłem zabezpieczenia naczynia przeponowe, zawory bezpieczeństwa, wężownice schładzająca, oraz zawory kulowe przed i za pompami

Kominek: praca w układzie zamkniętym

Zaczynajac od początku:

Dom budowany w 2022r.

Ocieplenie: podłoga 20cm EPS, ściany 22cm grafit,  dach 35cm wełny

Parter oraz poddasze użytkowe powierzchnia całości około 150m2 + garaż kotłownia +pomieszczenie gospodarcze.

Chce do ogrzewania domu wykorzystać 2 źródła kominek z płaszczem + piec gazowym(w przyszłości może grzałka z fotowoltaiką)

Moc Kominka: 16kW średnia moc z wody 10kW  

Wyprzedzając pytania, w kominku zimą będę palił wiem jak to wygląda i ile pracy kosztuje. Zakładam ze minimum co 2 dni w okresie zimowym przez 5-6h, + jakiś zasyp na noc.

W związku z powyższym chce połączyć te dwa źródła z buforem (500l) + zasobnikiem CWU(200-250l z jedną wężownicą)

Zastosowałem kocioł gazowy kondensacyjny 2 funkcyjny, dlaczego 2 fun.? Ponieważ w zasobniku CWU nie musze stosować drugiej wężownicy przez co można trochę ograniczyć koszty zakupu zbiornika. I jak dobrze myślę uzyskam lepsza sprawność zródła

2.Zasada działania

  2.1 Przygotowanie CWU:

W momencie wykrycie przez czujnik temp nr 3 za niskiej temper wysłany jest sygnał do pompy obiegowej P2 w celu uruchomienia. Uruchomienie pompy powoduje załączenie pieca w trybie pracy na CWU, po drodze zamontowany zawór zwrotny żeby woda z zasobnika nie cofała się w stronę pieca, powrót chłodnej wody dołem zasobnika z powrotem do pieca.

W momencie rozpalenie w kominku i wykrycia przez czujnik 4 temperatury około 50 stopni wysyłany jest sygnał do wyłączenia pieca gazowego, oraz uruchomienia pompy obiegowej P4

Ogrzana woda z kominka trafia do bufora akumulując ciepło.

W momencie spadku temp wody na wymienniku CWU czujnik T3 ( za niska temperatura) wysyła sygnał do T1 (sprawdź czy jest odpowiednio wysoka temp.) jeśli tak  T1 uruchamia pompę P3 jeśli nie T3 uruchamia pompę P2 ( załączając piec gazowy )

 

     2.2 Ogrzewanie CO

W momencie wykrycia przez czujnik,  spadku temperatury w danym pomieszczeniu wysyłany jest sygnał do sterownika, z sterownika do siłownika głowicy termostatycznej  która otwiera dana pętle oraz załącza pompę P1.

Jeżeli na czujniku T2 mamy odpowiednią zadana temperaturę min 30 stopni, czujnik wysyła sygnał do dwóch zaworów trójdrożnych elektrycznych z siłownikiem które zmieniają swoja pozycje na prace z buforem. Woda z bufora zasila podłogówkę oddaje ciepło  i wraca z powrotem do bufora.

W przypadku braku ciepłej wody w buforze, lub w kominku nie pali się, czujnik T2 wysyła sygnał do zaworów w celu zmiany pozycji  na prace z kotłem gazowym. Pompę uruchamia sterownik ogrzewania podłogowego,  uruchomiana pompa włącza piec gazowy.

Gdy na na T2 temp będzie za wysoka wysyła sygnał do zamknięcia klapy powietrza kominka

Po drodze oczywiście (dotyczy całej instalacji) zawory zwrotne i mieszające.

 

Mam nadzieje ze w miarę jasno udało mi się wytłumaczyć o co mi chodzi.

Czy to ma szanse działać?

 

Pozdrawiam

Schemat kotłownia rev1..pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiele zrozumialem, ale otworzylem schemat i mysle ze nic z tego nie bedzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojj widzę ze nic nie zrozumiałeś, wracaj do tych swoich instalacji z pompą ciepła..

PS. jestem już po konsultacji  z normalną osoba z yt która sprawdziła wprowadziła kila zmian i zapewniła ze instalacja będzie działała hydraulik również wyraził pozytywna opinie. Osobiście dzisiaj sprawdziłem za pomocą arduino przesyłanie sygnałów miedzy czujnikami - sterownikami, odpowiednio zaprogramowane wszystko działa.

Takze dzieki za pomoc..

 

 aa  bo bym zapomniał aa na te komentarze od Pana Sambora bierzcie poprawke 😉 

Pozdroo!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.