Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaką Mam Instalacje ? Czy Jest Dobrze Zrobiona ?


lenek34

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Os tanio chciałem się dowiedzieć jakie powinno być ciśnie wody w C.O. w mojej instalacji. Ponieważ u mojego znajomego wszystkie grzejnik grzeją tak samo, a u mnie dwa grzejniki grzeją słabiej od pozostałych, więc pomyślałem, że złe ciśnienie sobie ustawiam.

 

Wiec zacząłem szukać informacji w internecie i znalazłem co innego. Natknąłem się na dyskusje o instalacji zamkniętej i otwartej. W Polsce jest dopuszczalna tylko otwarta i jest najbezpieczniejsza itd. i chciałbym się teraz dowiedzieć:

 

Jaką ja mam instalacje ? (wydaje mi się, że mam zamknięto)

Czy mam dobrze zrobioną ? (instalacja była wykonana bardzo dawno temu, po jakimś czasie uległa lekkiej modyfikacji, gdy wymieniałem komin)

Czy dobrze użytkuję instalacje c.o. ? (opis niżej)

Co zrobić, żeby lepiej grzały te dwa grzejniki ?

 

 

Moje użytkowanie instalacji:

Przed paleniem w piecu dolewam wody do 1,5 bar. Gdy już rozpalę w piecu, staram się utrzymać temperaturę 45-70 C i ciśnienie 1,5-2,5 bar. Sam steruje pompką (włączam co jakiś czas).

 

Moja instalacja:

Piec c.o. mam robiony na zamówienie, przeznaczony do drzewa i węgla. Pompka obiegowa Grundfos ups 25-60. Bojler c.w.u. + możliwość podgrzania wody na prąd. Rury, rurki miedziane cała instalacja. Zawory motylkowe i zawory odcinające przy każdym grzejniku (na powrocie). Naczynie wzbiorcze Flexcon C18. Wszystkie grzejniki znajdują sie na parterze, a jeden na I pietrze. Kotłownia też znajduje się na parterze (piec, bojler, naczynie wzbiorcze)

 

Mój problem:

Dwa grzejnik grzeją słabiej od pozostałych (duża różnica), na zdjeciu pierwsze od prawej (najdalej odalone od pieca).

 

 

 

W załączniku zdjęcie mojej instalacji.

Bardzo proszę o pomoc.

post-13019-1261091454_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instalacjach CO z wykorzystaniem kotłów na paliwo stałe dopuszcza się zarówno instalację otwartą jak i zamkniętą (od lipca tego roku). Jednak aby stosować zamkniętą instalację kocioł na paliwo stałe powinien być wyposażony w "urządzenie do odprowadzania nadmiaru ciepła", a instalacja powinna być zabezpieczona przeponowym naczyniem wzbiorczym. Wg schematu który załączyłeś masz wykonaną instalację CO typu zamkniętego, jednak nie spełnia ona wymogów bezpieczeństwa! Instalacja jest wykonana nieprawidłowo (i tak możesz mówić o szczęściu że przy tym sposobie palenia jeszcze kocioł jest cały a ty nie poparzony). Dwa najdalej oddalone grzejniki są prawdopodobnie zapowietrzone ( przy takim układzie odpowietrzników tą instalację będzie trudno odpowietrzyć). Zastanawiam się jeszcze do czego służy druga rura zasilająca CO (obok rury z pompą obiegową), co chyba pozostanie tajemnicą instalatora. Orginalny jest również sposób montażu zaworu bezpieczeństwa na podgrzewaczu cwu (instalatorowi medal za głupotę można przyznać w kolorze złotym). Poprawić instalację powinieneś natychmiast poprzez:

- zamontowanie na kotle chłodnicy odprowadzajacej nadmiar ciepła

- montaż zaworu bezpieczeństwa na kotle

- montaż odpowietrzników w najwyższym punkcie instalacji

- sprawdzenie doboru naczynia przeponowego ukladu CO ( wielkość naczynia zależy od pojemności instalacji CO, 9 grzejników w instalacji i te 18l może być trochę mało, ale to trzeba sprawdzić)

- montaż zaworu bezpieczeństwa i naczynia przeponowego na zasilaniu zimnej wody podgrzewacza cwu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój poprzednik ma 100% racji. Ręce opadają nad indolencją, niewiedzą i lekceważeniem bezpieczeństwa przez część "hydraulków" ("" celowo). To kolejny temat na forum, ukazujący przeciętny zasób wiedzy instalatorów... Jeśli rysunek odzwierciedla dokładnie układ instalacji, niewątpliwie rura z kotła równoległa do przewodu zasilającego z pompą, to nic innego tylko "krótki powrót" żeby pompa się nie męczyła tłocząc w instalację tylko od razu z powrotem w kocioł, kocioł też wygrzany i nie "poci się", opału mniej idzie, bo układ mały, a jak coś przypadkiem dojdzie do instalacji - to zagrzeje najbliższe grzejniki.... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli rysunek odzwierciedla dokładnie układ instalacji

Tak rysunek dokładnie przedstawia moją instalacje, starałem się dokładnie to przedstawić (jestem elektrykiem i miałem styczność z projektami).

Acz kolwiek nie wijem na 100% jak się łączą rury w kotle. Ale pewnie jest tak: z pieca wychodzą 2 grube rury (z góry i dołu) które są w kotle połączone ze sobą i z pieca wychodzą 2 cienkie rury (z góry i boku) które są w kotle połączone ze sobą. Dodatkowo cienka rura (ta która wychodzi z boku kotła powrót) łączy się z grubą rurą (ta która wychodzi z dołu kotła powrót).

 

(i tak możesz mówić o szczęściu że przy tym sposobie palenia jeszcze kocioł jest cały a ty nie poparzony)

 

Przez tek kilka lat, już kilkadziesiąt razy licznik pokazywał koniec licznika 120 C (tak, że cała kotłownia była w parze i trochę wody się nazbierało). Wszystko przez zaniedbanie czasu tzn. jak rozpalasz w piecu (piec otwarty, pompka wyłączona) wystarczy zapomnieć się na 15-25 minut i woda "zagotowana". Na szczęście kocioł jest dalej cały, a ja nie poparzony dzięki naczynu wzbiorczym, które odprowadza pare i wodę.

 

 

Dwa najdalej oddalone grzejniki są prawdopodobnie zapowietrzone ( przy takim układzie odpowietrzników tą instalację będzie trudno odpowietrzyć)

 

Nie są zapowietrzone, są to dwa grzejniki purmo, które posiadają odpowietrzniki (tylko same nie odpowietrzają się, trzeba kręcić śrubokrętem itd.) Gdy je odpowietrzam to nic nie daje, tak samo słabo grzeją (tzn. połowa góry grzeje, połowa dołu prawie nic). Te dwa odpowietrzniki, które mam w instalacji znajdują się na parterze (pod sufitem) jak i cała instalacja, jedynie mam tylko jeden grzejnik na I pietrze.

 

Chyba, że źle odpowietrzam, przedstawię swój sposób: Grzejnik purmo (mam ich 4) zamykam zawory z góry (wejście) we wszystkich grzejnikach oprócz tego jednego którego odpowietrzam, potem odkręcam odpowietrznik w nim i czekam, aż wyleci całe powietrze (pompka włączona na maxa).

Reszta grzejników starszych (mam ich 5) nie posiada takiego odpowietrznika w sobie. wiec odpowietrzam je tak samo jak purmo tylko czekam, aż powietrze wyleci z tych 2 odpowietrzników co są w instalacji (zaznaczone w projekcie).

 

Co do tych dwóch grzejników co słabo grzeją, po mojemu to pompka dociera tam słabo tzn. pompka bardziej transportuje wodę w tych "obwodach bliższych" (z głównej rury, która wychodzi z pieca rozdzielona jest na 4 rury)

Czy nie powiną tam czegoś być na tym rozdzieleniu rury ? Czy morze ja się mylę ?

 

Zastanawiam się jeszcze do czego służy druga rura zasilająca CO (obok rury z pompą obiegową), co chyba pozostanie tajemnicą instalatora.

 

Też nie wiem do czego to ma służyć, ale chyba chodzi o to tak jak powiedział 2old.

 

Orginalny jest również sposób montażu zaworu bezpieczeństwa na podgrzewaczu cwu

 

Zamieszczam w załączniku zdjecie tego zaworu, lecz nie wiem na 100 % czy to jest zawór bezpieczeństwa (słabe zdjęcie, robione wieczorem, przy słabym świetle, wszedzie brud, ale to kotłownia)

 

Poprawić instalację powinieneś natychmiast poprzez:

- zamontowanie na kotle chłodnicy odprowadzajacej nadmiar ciepła

- montaż zaworu bezpieczeństwa na kotle

- montaż odpowietrzników w najwyższym punkcie instalacji

- sprawdzenie doboru naczynia przeponowego ukladu CO ( wielkość naczynia zależy od pojemności instalacji CO, 9 grzejników w instalacji i te 18l może być trochę mało, ale to trzeba sprawdzić)

- montaż zaworu bezpieczeństwa i naczynia przeponowego na zasilaniu zimnej wody podgrzewacza cwu

 

Ile to będzie kosztowało (materiał i robocizna) ?, dokładnie nie da się tego policzyć ale miej więcej, tak żebym wiedział ile szykować kasy. No i będę musiał przekonać do tego ojca, trochę będzie ciężko, bo mu ta instalacja nie przeszkadza...

 

Mam jeszcze kilka pytań, Skąd mam wiedzieć, że w całej instalacji jest woda do pełna, że nie brakuje wody w grzejniku itd. ? Czy do tego służy naczynie wzbiorcze, gdzie dolewam wody do 1,5 bar ? Morze moja instalacja potrzebuje więcej wody ?

post-13019-1261163047_thumb.jpg

post-13019-1261163095_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Jestem tu pierwszy raz.

Ta instalacja musi być jak najszybciej przerobiona. Najważniejsze to, jak pisali powyżej koledzy, zawór bezpieczeństwa bezpośrednio na piecu. Zapewne nie masz króćca na taki zawór bo nikt zapewne o tym wcześniej nie myślał. Można się poratować montując zawór na wyjściu z pieca, przed pompą. Lepsze to niż nic. Druga sprawa pilna to usunięcie tej drugiej rury na wyjściu bo inaczej to pompa goni wodę w kółko i niewiele z tego wynika. To powoduje słabe krążenie wody w dalszym obiegu. Zachęcam do przebudowy, po zakończeniu sezonu, przynajmniej kotłowni i całego rozdziału wody na poszczególne piony CO i na CWU.

Dodam jeszcze, że właśnie niedawno uruchomiłem u siebie kocioł na ekogroszek wraz z przebudową instalacji w kotłowni. Wszystkie prace wykonałem samodzielnie. Dużo wysiłku włożyłem w wyszukanie informacji, ale to się opłaciło bo nie mam żadnych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega wrzuci jakieś zdjęcia w miarę dobre z kotłowni to zobaczymy może czym są te nieszczęsne rury na "krótkim obiegu".

Może tam miał być układ schładzający podpięty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega wrzuci jakieś zdjęcia w miarę dobre z kotłowni to zobaczymy może czym są te nieszczęsne rury na "krótkim obiegu".

 

Zdjęcia wrzucone (w miarę czytelne, to jest kotłownia na paliwo stałe więc brud i pajęczyny...). Objaśnienie skrótów:

Z1 - zasilanie główne (znajduje się na nim pompka)

Z2 - zasilanie drugie

Z1 - powrót główna

Z2 - powrót druga

 

Ogólnie 2 rury wychodzą z góry kotła i 2 rury wychodzą z dołu i boku. W środku kotła nie wiem na 100% jak się łączą te rury, ale pewnie jest tak jak pisałem wcześniej.

post-13019-1261438200_thumb.jpg

post-13019-1261438219_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś się dobrze orientuje w kotłach i podrzuci odpowiedź czy ten "mały" obieg to jest do zasilania bojlerów czy jest to wężownica schładzająca :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie doczekam się odpowiedzi. Moim zdaniem jest to źle zrobione, tak jak mówili koledzy wyżej i zamiast tej rurki powinno być:

"montaż zaworu bezpieczeństwa i naczynia przeponowego na zasilaniu zimnej wody podgrzewacza cwu"

 

 

 

Mam pytanie:

 

Skąd mam wiedzieć, że w całej instalacji jest woda do pełna, że nie brakuje wody w grzejniku itd. ? Czy do tego służy naczynie wzbiorcze, gdzie dolewam wody do 1,5 bar ? Morze moja instalacja potrzebuje więcej wody ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie:

 

Skąd mam wiedzieć, że w całej instalacji jest woda do pełna, że nie brakuje wody w grzejniku itd. ? Czy do tego służy naczynie wzbiorcze, gdzie dolewam wody do 1,5 bar ? Morze moja instalacja potrzebuje więcej wody ?

 

Jak już wiesz, Twoja instalacja jest typu zamkniętego, tyle że bez odpowiednich zabezpieczeń. - Ten problem chyba już został wyjaśniony....

Ilość wody w układzie zamkniętym jest funkcją ciśnienia wody. Wystarczy, że masz instalację odpowietrzoną i zapewnisz w niej ciśnienie o 0,2 bara większe (przy zimnej instalacji), niż wysokość pomiędzy najwyższym grzejnikiem, a kotłem (np. przy wysokości instalacji 7 m daje to 0,7 bar + 0,2 bar razem 0,9 bar); i wtedy możez uznać że ilość wody w układzie jest wystarczająca. Istnieją wyjątki, np zastosowanie układu zabezpieczającego typu SYR bodaj 5067,gdzie wymagane jest ciśnienie wstępne 1,5 bar, ale generalnie wyżej podana zasada zapewnia poprawne działąnie instalacji.

Pozdrawiam poświątecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.