Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Awaria rozdzielacza ogrzewania podłogowego.


Karoll50
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez emigrant,

Rekomendowane odpowiedzi

Woda była uzdatniania chemią, albo dodawny był biocyd? To konieczność w instalacjach niskotemperaturowych. Wygląda jakby woda zakwitła jakąś bakterią beztlenową, albo jakaś elektroliza... Z instalacją elektryczną i połączeniami wyrównawczymi wszystko w porządku?

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda nigdy nie była uzdatniana chemią.

Fachowiec, robiący instalację,nic mi o tym nie wspomniał.

Jak mogę to teraz odratować, spuścić wodę, czy dolać jakiegoś środka do instalacji?

W rozdzielaczu jest odpowietrznik, sprawdzić, jaka jest woda?

IMG_20230513_170400.jpg

Woda leci z odpowietrznika rozdzielacza, nie ma zapachu, jest lekko mętna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wygląda na jakąś reakcję chemiczną. Metalowa obejma zżarta przez chemię. Wygląda jak elektroliza. Tylko dlaczego? Gdzieś na jakimś elemencie elektrycznym może nie być "N" i prądy latają sobie po uziomie.

To takie bardzo luźne domysły z mojej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instalacji masz gnój. Całą instalację trzeba przeczyścić/przepłukać chemicznie. Zalać nową wodę z inhibitorem korozji np. Fernox F1 i biocydem Fernox AF10. Zaprosić kumatego elektryka, żeby posprawdzał instalację elektryczną, zwłaszcza tę pompkę obiegową co jest przy belce. Zjedzona ocynkowana glawnicznie obejma po lewej stronie z mosiądzem tworzy jakieś ogniwo. Brak gdzieś wyrównania różnicy potencjałów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specjalistyczna firma zrobi to specjalistycznym sprzętem. Podłączą wąż z wodą i pompę. Woda będzie krążyła w specjalnym zbiorniku.

Ty zrobisz to nie specjalistycznym sprzętem. Podłączysz wąż z bieżącą wodą, a syf pójdzie do kanalizacji.

A więc już wiesz co masz robić. 🙂 

Przy płukaniu każdą pętlę osobno. Zakręcasz wszystkie inne na zaworach i po kolei płuczesz. Trochę czasu na to pójdzie, ale firma specjalistyczna nie zrobi tego dożo szybciej, niż Ty osobiście.

Co do rotametrów (przepływomierze), to nie ważne czy są magnetyczne, czy standardowe. Ważne aby miały ten sam rozmiar co oryginał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem też płyn do czyszczenia, piec ma chodzić 48 godzin i płyn z inhibitorem przeciw rdzy i bakteriom, 2 w 1

Screenshot_2023-05-17-22-55-39-502_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2023-05-17-22-51-56-247_com.android.chrome.jpg

Jak wszystko poprzychodzi, dam znać jak poszło, niby nie ma dużo roboty, licznik mam z wodą ogrodową, można płukać do woli.

Najpierw przepłuczę wstępnie bez płynu, później odpowietrzę i doleję tego płynu do mycia, instalacja pochodzi 2 dni, to przepłuczę i odpowietrzę i naleję inhibitora, taki mam plan, oby było dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan jest dobry, tylko te specyfiki nie wiem, czy są dobre jakościowo. Trzeba było kupić Sentinela, albo Fernoxa. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po drugie można wynająć pompę płukającą za 130 zł na dobę a nie marnować 10m3 wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wolałbym na początek zastanowić się dlaczego to się stało i to naprawić. Co z tego że popłuczesz jak za jakiś czas pewnie max rok dwa znów będzie się lało.

Osobiście uważam że płukanie wodą pod ciśnieniem będzie lepsze zwłaszcza jeśli będziesz miał możliwość puścić wodę w dwóch kierunkach płucząc po kolei pętle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom ma 10 lat i nigdy, żadna chemia nie była dolewana do instalacji, podłogówka była używana, tylko jak były duże mrozy, ostatnio ich nie ma, w instalacji są jeszcze grzejniki w każdym pomieszczeniu.

To chyba przyczyna syfu w podłogówce.

Tylko czemu szkła popękały, aż w 4 przepływomierzach, to nie wiem.

Skąd tam takie ciśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Pewnie coś zakwitło/zrodziło się w podłogówce mało używanej, zastałej wodzie. Generowało gazy w układzie zamkniętym aż rozsadziło szkło. To tylko moje takie gdybanie. Instalację należy uzdatniać chemicznie. Na zachodzie już w 70 latach uzdatniało się chemicznie instalacje CO. Tylko u nas jakieś przeświadczenie do dziś, że przez samą pasywację wody taka instalacją będzie służyć długie lata - co jest totalną bzdurą. Woda CO to nie woda do picia, czy pluskania się w niej. Zawsze powinna być zalana odpowiednią chemią. Już tym bardziej jak to jest instalacja niskotemperaturowa, czyli podłogówka, gdzie obowiązkowo powinien być także biocyd. Majątku to nie kosztuje a na pewno warto.   

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że młody, około 30 letni hydraulik mi nie powiedział o biocydzie i chemii, podczas budowy, nie miałem czasu analizować, co i jak, nic nie mówił o tym, myślałem, że nie trzeba nic robić, u ojca grube rury jeszcze w co, tylko do dziś wodę dolewa, a tu podłogówka, rury cienkie, niska temperatura... inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Był hydraulik, który przepłukał podłogówkę, woda była prawie czysta, tylko lekko żółta. Na moje pytanie co się stało, powiedział, że te rozdzielacze tak mają, jak zamontowane są starego typu przepływomierze, że są filmy na youtube, że to nie do końca jest udana konstrukcja. Stwierdził też, że w instalacji nie było mułu i bakterii, że chemia była dodana, o czym świadczą wykwity z cieknących przepływomierzy. Nowe magnetyczne rotametry powinny rozwiązać problem, dolał inhibitor i skasował 500zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.