Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Podłogowe Na Piętrze - Osobny Rozdzielacz + Rtl ?


Mike1980

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jestem nowy na forum, lecz mam nurtujące mnie pytanie. Przeczytałem wiele postów lecz nie znalazłem na  nie odpowiedzi.

Domek 2 kondygnacje (170m2) - na parterze 5 grzejników + 4 pętle ogrzewania podłogowego.

Piętro 4 grzejniki + 1 pętla ogrzewania podłogowego (~10m2)- łazienka.

 

Oczywiście grzejniki zasilane z rozdzielaczy.(po jednym na piętro)

Podłogówka na parterze z rozdzielacza jak w linku poniżej:

http://rumet.pl/?156,uklad-mieszania-z-zaw.-3d-esbe-vta322-z-pompa-wilo-rs15-6-3

 

W domu będą 3 rozdzielacze - 2 na grzejniki (parte + piętro) oraz do ogrzewania podłogowego (parter)

 

Pytania:

1. Czy lepiej podpiąć pętlę ogrzewania podłogowego na piętrze do rozdzielacza ogrzewania podłogowego (możliwość regulacji przepływu, pompa itd) pomimo iż pętla będzie powyżej poziomu rozdzielacza ? Czytałem, że przecinanie pętli w celu wstawienia odpowietrznika to nieporozumienie.

(rozdzielacz jest złożony na 5 pętli, więc mogę to dodać bez zwiększania kosztów)

 

2. Może lepiej wstawić zawór RTL na powrocie pętli i podpiąć do zwykłego rozdzielacza grzejnikowego na piętrze. brak problemów z odpowietrzeniem, lecz czy będzie właściwy przepływ ?

 

3. Na stronie do której podałem link są mieszacze z i bez bypassu i nie mam pojęcia czy jest on wymagany czemu ma służyć. Ja mam bez.

 

4. Czy do tego układu podłogówki warto dołożyć automatykę pieca, aby sterować jako osobny obieg ?

piec Vaillant 226/3-3 jedno funkcyjny + zbiornik Quattro 150 L + regulator pogodowy COLORMATIC 470.

Aby sterować drugim obiegiem chyba muszę dodać dodatkowy moduł  mieszacza VR 61.

 

Jako iż hydraulicy prace kompleksowe wycenili delikatnie mówiąc wysoko, to zatrudniłem hydraulika który to wszystko podłączy, a instalator Vallianta ma złożyć za ~1500 samą kotłownię i wszystko uruchomić.

Co w takim razie powinienem wyprowadzić do kotłowni ?

Zakładam, że będzie to zasilanie i powrót z każdego rozdzielacza C.O. (3 szt), zasilanie Z.W.U., wyjście C.W.U., cyrkulacja wody.

Jeżeli o czymś zapomniałem to proszę podpowiedzieć.

5. Gdzie najlepiej zamontować rozdzielacz podłogówki.

Łazienka na dole, czy może wyjść przez ścianę do garażu ?

 

Z góry dziękuję za pomoc i wyrozumiałość, niestety dziś o dobrego fachowca bardzo trudno i wolę się upewnić, że nic mi nie namieszają.

Załączam schemat rozdzielacza,widok parteru oraz poddasza. Zmiana jest taka, że w projekcie są tylko grzejniki, a  kotłownię, sień, kuchnię, korytarz i dwie łazienki chcę zasilić z podłogówki.

W101090 - schemat instalacyjny ukladu bez bypassa z zaw. 3D ESBE VTA 322 z pompa Wilo RS15-6 z zaw. termostatycznymi oraz przeplywomierzami na powrocie1.pdf

post-58229-0-36466100-1393849596_thumb.png

post-58229-0-91896500-1393849600_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobny rozdzielacz oraz sterowanie daje większe możliwości pomimo wyższych kosztów. W przypadku awarii na jednej gałęzi mamy pozostałe niezależne. Co do lokalizacji rozdzielaczy ma być niewidoczny ale jednocześnie funkcjonalny. Tu wybór należy do ciebie. W łazience zazwyczaj wiele miejsca nie ma... Bajpas zabezpiecza pompę przed brakiem przepływu w przypadku odcięcia przepływu przez podłogówkę, zabezpiecza pompę przed uszkodzeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając układ mieszacza na parterze, można bez problemu z niego wyprowadzić zasilanie pętli na piętrze, jedynie w górnej skrzynce rozdzielacza grzejnikowego należy na końcach pionu zasilania i powrotu podłogówki wstawić trójniki z odpowietrznikami w pionie i odejściem na podłogę w bok.

W ten sposób masz zrealizowane odpowietrzenie pętli na piętrze.

 

 

Układ z bypassem jest potrzebny w przypadku stosowania elektro zaworów na poszczególnych pętlach podłogówki, jeżeli ich nie przewidujesz to bypass nie jest potrzebny.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł gazowy sterowany pogodowo to czemu sterowany temperaturowo zawór 3D? Przecież sytem bedzie "kulawy" bo kocioł gazowy nie bedzie współpracował z zaworem 3D. Jesteś kolejnym inwestorem który próbuje budować taki układ i zamiast uczyć się na błedach które juz ktoś popełnił chcesz je powielać. Wybrałeś już konkretny kocioł to nie mogę zrozumieć dlaczego nie stosujesz zalecanych przez producenta pozostałych elementów  instalacji. Tu naprawdę nie ma co kombinować tylko zastosować dedykowane przez producenta divicony do obiegów instalacji, sprzęgło hydrauliczne bo przy podłogówce jest wymagane i sterowania jak zaleca producent (sterownik z obsługą min dwóch obiegów, moduły i zdalne sterowania). Na stronie producenta znajdziesz wszystkie informacje łącznie ze schematami hydraulicznymi i zalecanymi elementami instalacji i wtedy będzie poprawnie wszystko działać. Chyba że koniecznie chcesz mieć problemy z instalacją ale to już twój wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym poście,  w podpunkcie 4 autor pyta o moduł mieszacza VR61 ale już nie pyta jak zrealizować schemat połączeń hydraulicznych  podanych w instrukcji tego mieszacza na stronie 7- kolego @Mike1980 twój hydraulik powinien się zapoznać z tym schematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co komplikować sobie życie. Zrób na poddaszu tylko ogrzewanie podłogowe no możesz w łazience wstawić drabinkę. Będziesz miał kocioł kondensacyjny i lepiej żeby pracował na jak najniższych temperaturach (większa sprawność).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.