Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kilka Pytań Do Ekspertów


Krystek84

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Mieszkam na 1 piętrze w budynku dwurodzinnym i chciałbym położyć nową instalację C.O, aby móc

ogrzewać mieszkanie na własny rachunek. Dlatego mam kilka pytań do znawców tematu, gdyż ja w tych sprawach jestem laikiem.

Opracowałem wstępną koncepcje przebiegu rur, moim zdaniem najprostszą i najtańszą do wykonania (uwzględniając prace związane z kuciem - jednym słowem najmniej pracochłonną).

 

24Rysunek1..jpg

 

W związku z tym moje pytania:

  1. Czy przebieg rur jest poprawny?
  2. Czy z rury pionowej magistrala może biec w dwa kierunki (tak jak na schemacie tzn. w lewo i prawo)? Czy powinna stanowić zamknięty obieg?
  3. Czy przy takim schemacie mogę zastosować obieg wymuszony? Jak przy takim obiegu prowadzi się rury magistrali (rura z ciepła wodą i powrotna)czy mogę obie poprowadzić tuż przy podłodze i od nich wyprowadzać połączenia do grzejników?
  4. No i ostatnie pytanie odnosi się do średnic rur
  5. Jakie powinny być średnice rur?
  6. Czy z pieca mogę poprowadzić rurę stalową np fi 2'' do rury pionowej. A rurę pionową i rury w mieszkaniu wykonane z miedzi? Czy może inne rozwiązanie.

 

Wiem, że to sporo pytań. Będę bardzo wdzięczny do kolegów znających temat o odpowiedz na powyższe pytania. Z góry bardzo dziękuje.

post-12777-1260557131_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z tym moje pytania:

  1. Czy przebieg rur jest poprawny?
  2. Czy z rury pionowej magistrala może biec w dwa kierunki (tak jak na schemacie tzn. w lewo i prawo)? Czy powinna stanowić zamknięty obieg?
  3. Czy przy takim schemacie mogę zastosować obieg wymuszony? Jak przy takim obiegu prowadzi się rury magistrali (rura z ciepła wodą i powrotna)czy mogę obie poprowadzić tuż przy podłodze i od nich wyprowadzać połączenia do grzejników?
  4. No i ostatnie pytanie odnosi się do średnic rur
  5. Jakie powinny być średnice rur?
  6. Czy z pieca mogę poprowadzić rurę stalową np fi 2'' do rury pionowej. A rurę pionową i rury w mieszkaniu wykonane z miedzi? Czy może inne rozwiązanie.

 

Witam.

1.Przebieg rur jest poprawny.

2.Może się rozgałęziać..

3.Obieg wymuszony możesz zastosować ale radzę zrobić grawitacyjny.

4 itd. Średnice rur oraz wielkości grzejników najlepiej jest wyliczyć a nie przyjmować "na oko".

Pozdrawiam - M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre firmy produkują też nadal zawory o powiększonej przepustowości do grawitacji - np: RA-G Danfossa: http://pl.heating.danfoss.com/xxTypex/5487...9398_SIT18.html

U mnie grawitacja działa pomimo wymiany na plastiki PP i to o przekrojach od DN40 stal na piecu do fi 20 na grzejnikach, ale woda chodzi bardziej w pionie niż poziomie (cztery kondygnacje :D ) ! Po alarmistycznych artykułach o konfliktowych jonach miedzi i stali zrezygnowałem z tej pierwszej. Mając nieco wspomnień z rozlutowanych złączy w USA i Kanadzie (taka robota: lutowanie złączy od nowa po 20tu latach od ich wykonania) - panowie spokojniej z tą miedzią :) Ładnie wygląda, drogo kosztuje, łatwo się montuje - ale nie jest wieczna jak to podają instalatorzy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki za kiksa o jonach stalowych :) - oczywiście mam na myśli jony żelaza zawartego w związkach żelazo-węgiel będących składnikami stali (pod postaciami ferrytu, cementytu, martenzytu, austenitu, bainitu, troostytu i wszystkich innych -itów, które wkuwać muszą studenci wydziałów mechanicznych :D ) Na szczęście sporo już zapomniałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie grawitacja działa pomimo wymiany na plastiki PP i to o przekrojach od DN40 stal na piecu do fi 20 na grzejnikach, ale woda chodzi bardziej w pionie niż poziomie (cztery kondygnacje :D ) !

 

U mnie chodzi grawitacyjnie po pexach 16 do grzejników przez rozdzielacze!

Na dodatek z kotła wychodzi przez stojącą pompę (zaw. różnicowy wywalony)!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.