Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Praca defro sigma 24kw (ustawienia na 15kw)


Awek520

Rekomendowane odpowiedzi

Witam..

Mam przewymiarowany kocioł. 180m powierzchni grzewczej.

Jest to sigma z 2017 roku 24kw. Ustawienia aktualnie na 15kw.

Bojler 200l, zawór czterodrozny, aktualnie pid. Wyłączona pogodynka, wyłączony regulator w domu, histereza cwu na 2

Ustawienia kotła to 

65stopni, zawór na 38, korekta na -5

Praca min 1s, maks 2s

Przerwa podajnika 24, max 45

Wentylator 22, maks 36

Obroty 80, maks 250

Nie podoba mi się to że temp tak mocno spada. Czy to dobrze że tak długo dochodzi do zadanej i szybko spada ?

Spalanie to cały Zbiornik na 7dni. Z instrukcji wyniki że to 165 kg ale wydaje mi się że wejdzie do niego 180kg.

Proszę o porady. Czy można coś zmienić żeby ten wykres jakoś wyrównać? Czy jeśli mam go na 15kw to spali mniej niż na 24kw?

Screenshot_2023-02-05-17-06-40-52_4606ec11ac6997a4db01d54fb2d88518.jpg

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wychodzi 1 kg/h, a przy sprawności tego potwora na tak niskiej mocy masz może ze 3kW! Nie da się zmusić kotła węglowego do stabilnej pracy na 1/8 mocy. Chyba nie masz pompy kotłowej, może coś wyrówna. Ale ogólnie sprawa przegrana i szkoda nerwów i węgla.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak będzie pracował cyklicznie, więc ograniczenie mocy nie ma sensu. Ja bym przywrócił ustawienia fabryczne, dokładnie dobrał ewentualne korekty powietrza, żeby pracował czysto i ekonomicznie na 1%, bo zawsze będzie szedł na 1%. No i ustawienia nadzoru sprawdź, żeby nie wypalało węgla w nadzorze, bo odbudowanie złoża idzie wtedy na kiepskiej sprawności, wydmuchujesz wszystko w komin.

Cwu w tej sytuacji powinno mieć dużą histerezę by włączało się jak najrzadziej, bo lepiej szarpnąć kotłem raz na dobę, niż co godzinę. 

Na resztę szkoda czasu i nerwów, mniej taki smok nie spali a walka o równą kreskę jest bez sensu. Teraz pewnie więcej wody mieści kocioł, niż cała instalacja.

Komin wytrzyma mokre spaliny?

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale on nie wchodzi w nadzór.

Mokre spaliny? Mam wkład w kominie ale i tak przecież temp spalin to od 85 do 130 temp 

Wybacz ale co znaczy 1 procent ? O co tutaj chodzi? 😕

Czyli lepiej przywrócić na 24kw i moc 100% i żeby wchodził w nadzór ? Czy moc 50%?

 

Edytowane przez Awek520
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie wchodzi w nadzór to o co chodzi? Cofam wszystko, bo coś Cię nie chwytam. 

1% wyświetla się na panelu pod wentylatorem, gdy kocioł idzie na minimalnej mocy. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To temat przepływu-możesz przyspieszyć pompę na powrocie? Tak konkretnie, żeby różnica zasilanie-powrót wynosiła kilka stopni i zostaw na dzień, czy będzie równiej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HarryH ustawiłem 2.5 m na pompie na powrocie. Na obiegu tez tyle mam.

To prawda że ta na krótkim obiegu musi działać wstecz tak jakby ?

Podsyłam zdjęcie. Na lewo jest główny obieg a na dole gdzie pompa to krótki obieg.

Ustawiłem też moc na 100% (15kw) i cwu histereze na 8 stopni. 

Mam nadzieję że przy takiej mocy pompy na powrocie nic się nie stanie z instalacją gdzie włączy się pompa cwu (ta pompa na cwu jest dość stara - bierze 48w na pierwszym biegu) jakiś rupieć ale działa jeszcze więc szkoda wymieniać - nie ma jej na zdjęciu 

 

IMG20230205204017.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, co to jest wstecz. Rozpisanych schemarów z 4d jest na tym forum multum, ja po takim zdjęciu fragmentu się nie połapię. Jak zwiększyłeś moc pompy i jest OK, to temperatura na powrocie znacznie wzrośnie, a po stronie instalacji nic się nie zapsuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem temperatura szybko spada bo dom po prostu potrzebuje sporo ciepła do ogrzewania. Nie wiem skąd to założenie że ten kocioł to przewymiarowany 'potwór'. Zużycie węgla na poziomie 25kg/doba, piec pracuje praktycznie ciągle - no to raczej się nadaje. Może mniejszy też byłby ok ale bez przesady, połowę mniejszy mógłby sobie nie poradzić.
I drugi rzekomy problem 'nie podoba mi się że temperatura tak mocno spada'. Paczę na wykres i widzę że raptem spada z nastawionej 65 na 60 stopni. No ja wiem że wykres nie jest płaski, ale taki spadek temperatury - w czym to przeszkadza? Masz jeszcze zawór mieszający do regulacji temperatury w instalacji, czy on nie jest po to żeby temperaturę w kaloryferach utrzymywać na równym poziomie? Wg mnie rozwiązujesz problemy których prawdopodobnie tam w ogóle nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest juž tylko w ustawieniu gory i dola dmuchawy i w twoich rekach.U mnia kociol 25 KW ustawiony na 15 dziala prosto i ladnie.Moc sa wacha 10% do gory i na dol,,temperatura kotla +- 0,5°.Poki nie sa skoki na CO zpowodowane obnižaniem termostatom.Na czystej pogodowke nic nie szrapie.Poki zle ustawiona dmuchawa,faly na mocy i temperaturze sa dužo wieksze.Jesli na gornym sczytu przebiegu mocy jest powietrza dužo i na dole malo,to w srednym przebiegu jest OK i na palniku wyglada to dobro.Poki odwrotno,jest tak samo,ale ustawienie powietrza nie odpowiedne dla mocy i kociol wariuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w tym czasie co bojler stygnie to nikt nie zużywa ciepłej wody?
drugie pytanie - czy masz może pompkę obiegową w instalacji ciepłej wody? Ona potrafi każdy bojler ostudzić błyskawicznie.
Wg mnie trochę szybko stygnie ale bez przesady, jakieś 12h wytrzymuje. U mnie bojler 300 l podobny zakres temperatury trzyma mniej więcej 24h (bez cyrkulacji). Tak ma, moze są w tej chwili dostępne lepiej izolowane konstrukcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.