Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Smród z pieca ,,zgniłym jajem,,


URR

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,  od pewnego czasu z kotłowni wydobywa się brzydki zapach ,,zgniłych jaj,,. Zapach podobny do siarkowodoru. Piec Kostrzewa uruchomiony w listopadzie 2022, w nowowybudowanym domu. Od czego może być ten zapach ??? Pellet certyfikowany A1. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja nawiewno-wywiewna jest. Chyba że masz butelkę oryginalnego zubera otwartą w kotłowni.😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skropliny mogą tak "pachnieć", wentylacja, rck, temperatura kotła/spalin jak wyglądają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, aktualne parametry kotła:

Temp. mieszacza 1  -    33,5 C

Temp. zadana mieszacza 1  - 28 C

Temp. zadana kotła - 55 C

Moc kotła - 13,4 kW

Moc nadmuchu 43%

Strumień paliwa - 2,8 kg/h

Temp. kotła - 53,7 C

Temp. palnika - 25 C

Temp. CWU -  24,4 C

VG - 8.0 

Nie wiem czy to może mieć wpływ, ale na kominie nie posiadam czapy/ nasady. Szukam różnych możliwości ...

 

16 godzin temu, gersik napisał(a):

Wentylacja nawiewno-wywiewna jest. Chyba że masz butelkę oryginalnego zubera otwartą w kotłowni.😉

Wentylacja jest. Czy mam wzywać kominiarza aby sprawdził komin ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.02.2023 o 17:22, URR napisał(a):

Dzień dobry,  od pewnego czasu z kotłowni wydobywa się brzydki zapach ,,zgniłych jaj,,. Zapach podobny do siarkowodoru. Piec Kostrzewa uruchomiony w listopadzie 2022, w nowowybudowanym domu. Od czego może być ten zapach ??? Pellet certyfikowany A1. 

Pod wyczystką dolną komina powinien być odpływ skraplacza , zobacz czy drożny i czy kondensat nie zbiera sie w wyczystce . Powód to może być zimny komin + kondensat z paliwa + siarka daje taki efekt . Następny objaw to odpadający śmierdzący tynk ze ściany .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, URR napisał(a):

Spróbuję zwiększyć do 60 stopni. Mam nadzieję, że problem zniknie:((

Szukaj tam gdzie Kolega wyżej napisał , Jaki masz ten komin? Czy kocioł jest zabezpieczony przed niską temperaturą powrotu? Na jakiej mocy w większości czasu chodzi kocioł i jaką ma temperature spalin?

Obawiam się że zwiększenie temperatury zadanej do 60st nie pomoże .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.02.2023 o 09:46, Kordjano napisał(a):

Szukaj tam gdzie Kolega wyżej napisał , Jaki masz ten komin? Czy kocioł jest zabezpieczony przed niską temperaturą powrotu? Na jakiej mocy w większości czasu chodzi kocioł i jaką ma temperature spalin?

Obawiam się że zwiększenie temperatury zadanej do 60st nie pomoże .

Na wstępie dodam, że  to moje pierwsze doświadczenie z piecem na pellet a moja wiedza w tym temacie jest nikła, ale staram się ...Posiadam komin ceramiczny Scheier Standard K Fi 200, długość 7 m. Nowy budynek. Piec uruchomiony w listopadzie 2022. Kocioł Kostrzewa Mini Bio Luxury B 15 kW.  Piec pracuje na funkcji zima. Aktualnie, ogrzewana jest tylko podłogówka. CWU jest niegrzana, jeszcze w pełni tam nie mieszkam. Kocioł pracuje na około 99%. Aplikacja eco NET nie pokazuje mi temperatury spalin.  Czy muszę dokupić specjalną czujkę do pomiaru temperatury spalin??? Nie  posiadam zaworu ochrony powrotu, a zainstalowane sprzęgło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz czujnik powrotu to sprawdź czy jest nie za niska , samo sprzęgło może nie zagwarantować tego ,kocioł może się pocić .

przede wszystkim zaglądnij do komina może być zawilgocony , tym bardziej jak nie ma daszku a w zimie deszczu nie brakuje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście polecił bym zamiast daszka regulator ciągu smartlow ,oprócz daszka podniesie nieco temperaturę komina .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, URR napisał(a):

Na wstępie dodam, że  to moje pierwsze doświadczenie z piecem na pellet a moja wiedza w tym temacie jest nikła, ale staram się ...Posiadam komin ceramiczny Scheier Standard K Fi 200, długość 7 m. Nowy budynek. Piec uruchomiony w listopadzie 2022. Kocioł Kostrzewa Mini Bio Luxury B 15 kW.  Piec pracuje na funkcji zima. Aktualnie, ogrzewana jest tylko podłogówka. CWU jest niegrzana, jeszcze w pełni tam nie mieszkam. Kocioł pracuje na około 99%. Aplikacja eco NET nie pokazuje mi temperatury spalin.  Czy muszę dokupić specjalną czujkę do pomiaru temperatury spalin??? Nie  posiadam zaworu ochrony powrotu, a zainstalowane sprzęgło. 

To wszystko nielogiczne , nowy komin kocioł na pelet to skąd zapach siarki , chyba że ten pelet ma jakieś domieszki i dlatego tak zalatuje . Zrób sobie test szklanki i powąchaj towar jak rozmoknie . Czujnik temperatury spalin w czopuchu kotła by sie przydał , koszt w zasadzie niewielki a może pomóc .

Z kolei jeśli kocioł idzie na 13 kW to nie powinno być kondensatu bo spaliny koło 100 C więc może faktycznie deszczówka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ciekawy temat. Udało się rozwiązać problem? Bo mi przyszła do głowy zupełnie inna przyczyna nieprzyjemnych zapachów. Czy jest w kotłowni kratka odpływowa albo zlew? Czy przypadkiem woda w kolanku/syfonie nie wyschła i do kotłowni zaciąga zapachy z kanalizacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dokładnie taki przypadek. Odpływ z naczynia przelewowego był do odpływy włożony bez kolanka. Jak kupiłem dom, to już tak było. Chwilę mi zajęło, zanim skumałem, że to to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.