Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prawidłowa temperatura spalin w kotle na pellet


zefirekk

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Od ponad roku użytkuje kocioł pelletowy Sas Bio Solid 19kW i mam pewne pytanie odnośnie temperatury spalin. U mnie waha się ona między ok. 80-90 do nawet 130 stopni C. Wiem, że kotły 5klasy mają dużą sprawność, więc temperatury spalin są mniejsze, ale czy u mnie jest w porządku. Zauważyłem również, że gdy w piecu się pali, z komina wydostaje się dużo pary. Czy tak powinno się dziać? Dodam, że posiadam kwasoodporny wkład kominowy z daszkiem i skraplaczem. Ze skraplacza również nic nie kapie. Na zdjęciu komin, kiedy temperatura spalin wynosiła ok. 100 stopni C. 

komin.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta para to te 5-7 % deklarowanej wilgotności peletu i zawsze będzie uwzględniając nawet wilgoć z powietrza potrzebnego do spalania . Co do temperatury spalin to bedzie ona uzależniona od mocy z jaka aktualnie pracuje palnik , wielkości i czystości wymiennika . Im wymiennik kotła będzie bardziej zanieczyszczony tym spaliny będą cieplejsze co z kolei generuje stratę kominowa ( ciepło w atmosferę a nie w instalacje ) . W zasadzie przy cieple ze spalania  nie da sie jej realnie ograniczyć do zera chyba żeby jeszcze wykorzystać ciepło z kondensacji spalin ale wtedy kałuża pod skraplaczem . Raczej nic się złego nie dzieje a para jest zawsze tylko warunki pogodowe nie zawsze pozwalają ją zaobserwować .

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie temp.spalin podobna i także wkład kominowy ze stali, ale pod skraplaczem mam powieszone małe plastikowe wiaderko i co kilka dni muszę wylać te 0.5litra wody. Może dlatego, ze u mnie kocioł nie pracuje ciągle, tylko w godz. 8-20, no chyba, że temperatura spada do około -7 i niżej to kotła na ten okres nie wygaszam. W tym sezonie raz był tydzień kiedy kocioł chodził non stop i wody w wiaderku ze skraplania było dużo mniej, niż przy pracy kotła 12h pracuje, 12h stoi.

Para wodna z komina, raz jest raz nie ma, wszystko zależy od wilgotności powietrza na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.