Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Elektryczne wspomaganie grzejnika łazienkowego


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Mam w łazience grzejnik podłączony do gazowego kotła kondensacyjnego z zasobnikiem. Problem w tym że kocioł praktycznie całą zimę chodzi wyłącznie w trybie przygotowania CWU (mam alternatywne źródło ciepła którym ogrzewam cały dom), więc grzejnik w łazience jest zimny. Chciałbym dodać do niego jakieś wspomaganie elektryczne żeby pochodził z 1-2 godziny w nocy, aby wysuszył ręczniki.

 

Próbowałem z grzałką elektryczną, ale to grzejnik dekoracyjny, więc nijak nie można wsadzić do niego grzałki. Całe szczęście pex-y do grzejnika idą przez pomieszczenie techniczne i są na wierzchu, więc mogę się w nie wpiąć. Zastanawiam się tylko co sensownego mogę zrobić. Zrobiłem przegląd internetu i wymyśliłem przepływowy ogrzewacz wody (np. DAFI 3.7 kW) plus pompa cyrkulacyjna która wymusi obieg wody.

 

Da się jakoś prościej? Można jakoś sterować temperaturą wody w grzejniku? Nie zaszkodzi to kotłowni gazowemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem się z grzałkami do grzejników łazienkowych

Wykręca się jeden z korków i w to miejsce wkręca się taką grzałkę.

Czy takowe są teraz dostępne do kupienia? Nie wiem, trzeba by sklepy odwiedzić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Jozefg1 napisał(a):
Spotkałem się z grzałkami do grzejników łazienkowych
Wykręca się jeden z korków i w to miejsce wkręca się taką grzałkę.
Czy takowe są teraz dostępne do kupienia? Nie wiem, trzeba by sklepy odwiedzić...

Tak, są takie do kupienia. To właśnie te "grzałki elektryczne" o których pisałem. Problem w tym że grzejniki dekoracyjne mają fikuśne kształty i u mnie taka grzałka nie wejdzie do środka.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym jest grzana reszta domu ? Jak wcześniej napędzał to kocioł gazowy, to teraz musi być coś w zamian. Może nie trzeba kombinować z grzałkami, tylko coś na przyłączu zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, wacio1967 napisał(a):
A czym jest grzana reszta domu ? Jak wcześniej napędzał to kocioł gazowy, to teraz musi być coś w zamian. Może nie trzeba kombinować z grzałkami, tylko coś na przyłączu zmienić.

Dalej napędza to kocioł gazowy. Tylko jest zazwyczaj wyłączony. Tak jak pisałem w pierwszym poście. I nie chcę nic tutaj zmieniać. W zamian jest alternatywne źródło ciepła, które działa niezależnie i bez możliwości podłączenia.

To czego szukam to elektryczne "wspomaganie" grzejnika łazienkowego inne niż typowa grzałka która nie wchodzi w grzejnik. Wydawało mi się że dobrze to opisałem w pierwszym poście 🙂

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ten grzejnik ma być odłączony od istniejącej instalacji i grzać jako oddzielne źródło.

Rozumie że te alternatywne źródło musi pozostać tajemnicą i trzeba kombinować po omacku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, wacio1967 napisał(a):
Czyli ten grzejnik ma być odłączony od istniejącej instalacji i grzać jako oddzielne źródło.
Rozumie że te alternatywne źródło musi pozostać tajemnicą i trzeba kombinować po omacku.

Nie. Grzejnik ma zostać podłączony do kotła gazowego i dodatkowo ma być możliwość elektrycznego grzania. No chyba że trzeba go odłączyć od kotła bo mu to zaszkodzi to dam zawory na pexach i będę odcinał go od instalacji tymczasowo.

Powiedzmy że alternatywne źródło grzania to koza w salonie. Serio to bez znaczenia.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Trener40 napisał(a):
Przestań cytować ostatnie posty! Rozciągasz ten temat jak flaki z olejem. 

Spoko. To może teraz coś na temat napiszesz? Czy wpadłeś tylko ponarzekać?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, damian.sebastian.wojcik napisał(a):

Powiedzmy że alternatywne źródło grzania to koza w salonie.

No i w końcu mamy jakiś konkret.

Na rurę odprowadzającą spaliny montujesz wymiennik ciepła. Podłączasz w układ grzejnika, po drodze dajesz pompę na powrocie i problem rozwiązany. W ten sposób nie będziesz marnował energii elektrycznej i koszty eksploatacji spadną do wielkości zużycie prądu przez pompę.

image.png.72e0254585c70e547bd6d2f6afdbed54.png

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu na siłę szukasz rozwiązania nie na prąd skoro cały czas piszę, że ma być na prąd? Nie mogę wpiąć grzałki elektrycznej bezpośrednio w grzejnik, więc szukam czegoś podobnego do wpięcia w pex-y zasilające grzejnik. Prosto i elegancko. Nie chcę przerabiać połowy domu, ciągnąć kilometry rur dla podgrzania dwóch ręczników. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kup moduł dogrzewający. Ale to też jest ingerencja w instalację. Nie da się zrobić coś, nie robiąc nic.

Najprościej to wymień ten grzejnik na elektryczny i masz po problemie.

image.png.647846cd1bd4197f118c403ee342d34e.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szeregowo w pexa przed grzejnikiem. Tylko co ma napedzac wode przez ten grzejnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez pompy nie ruszy. I sie komplikuje bo nie wiadomo co i jak i gdzie. W starych instalacjach/kotlach nie bylo tez pexa, podlogowki, zaworow termostatycznych i innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, damian.sebastian.wojcik napisał(a):

 Czy wpadłeś tylko ponarzekać?

Uświadomić Cię. Zaakceptowałeś regulamin, ale go nie przeczytałeś. Twój problem generalnie mnie nie interesuje. Żegnam. 

Screenshot_2023-01-07-23-16-20-45_4641ebc0df1485bf6b47ebd018b5ee76.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej to zrobić jako bypas z pompą. Na zasilaniu i powrocie z kotła założyć zawory i taki dogrzewacz będzie w takim malutkim obiegu ganiał. Tylko grzałkę jakąś małą tam wsadzić. 

Jaką pojemność ma ten grzejnik ? Są takie w których jest 2 litry, a są takie gdzie jest 25 litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.