Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dlaczego Wszystkie Grzjniki Nie Grzeją Do Końca


rafales

Rekomendowane odpowiedzi

Budynek starego budownicta, lata 80, II piętrowy, ok. 160-170m2.

Instalacja jest stara, góa zmodernizowana, tzn rureczki zasilania i powrotu zastąpiono miedzią, z 1/2 cała na 18mm. Wszystkie grzejniki poza 2 sztukami żeliwne.

I sytuacja wygląda następująco.

 

Parter

6 grzejników - 5 po 6-7 żeberek, jeden na korytarzu 17 żeberek

Tutaj wszystkie grzeją na pełną moc, bez względu na to czy pompa 25/60 śmiga na I czy na II biegu.

 

I piętro

6 grzejników - 4 żeliwne i 2 aluminium

2 żeliwne 23 i 26 żeberek (w pokojach po 22m2) - grzeją w pełni, podłączone krzyżowo, na I biegu pompki, zasilane są w połowie dystansu z dołu

1 aluminiowy 16 żeberek, podłaczony krzyżowo, na końcu obiegu z pieca grzeje ale nie do końca. Na i biegu pompki grzeje cały u góry, a do tego 4 pierwsze żeberka w całości. Na II biegu pomki grzeje cały.

Wszędzie założyłem zawory kulowe, bo na tych zaworach krzyżowych (coś wyglądającego jak głowica) nie grzało praktycznie w ogóle u góry, miały bardzo mały przepływ.

 

Jaki z tego morał? Coś chyba jest nie tak z moim obiegiem czyż nie? Nic na bank nie jest zapchane. Woda czysta, wymieniona w całej instalacji 2-3 razy w tym roku, podczas remontów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różne grzejniki to i różne grzanie! Poprzymykaj trochę grzejniki, te bliższe kotłowni więcej a te dalsze zostaw otwarte na full, powinno pomóc. Biegi pompki są po to by je używać w zależności od potrzeb instalacji/ jej rozległość i opory / tak więc nie zawsze instalacja dobrze pracuje na 1, czasem potrzeba 2 lub 3. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłącze się do pytania gdyż mam podobny problem z grzejnikami aluminiowymi. W całym domu mam zainstalowane grzejniki aluminiowe które grzeją w ten sposób, że góra jest prawidłowo nagrzana, natomiast idąc w dół grzejnik staje się coraz chłodniejszy. Piec kondensacyjny temp. zasilania 55st. Zmiana temp. zasilania nic nie daje tzn. góra gorąca reszta ciepła lub wręcz chłodna. Zawory zasilające i odpływowe otwarte na full. Skutkiem tego jest bardzo długi czas potrzebny do nagrzania pomieszczeń oraz nadmierne zużycie gazu. Będę wdzięczny za sugestie co z tym zrobić, aby wykorzystywać w pełni moc grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad.1 zasilanie i powrót wykonane rurką 1/2 cala

ad.2 bez zaworów termostatycznych otwarte na max

ad.3 11 szt. największy 22 człony, najmniejszy 8 (3 grzejniki w piwnicy, 2 drabinki w łazienkach)

ad.4 dom piętrowy z piwnicą (pustak+5cm styropianu+1/2 pustaka)

ad.5 saunier duval ISOTWIN CONDENS 25kW (modulacja palnika od 5 do 25kW) pompa obiegowa w piecu ustawiona na II biegu

ad.6 powierzchnia ogrzewana to ok. 150m

 

Góra we wszystkich grzejnikach jest bardzo ciepła natomiast dół dużo chłodniejszy. W taki sposób ich moc jest znacznie niższa niż zakładana. Układ na rozdzielaczach. Grzejniki kilkukrotnie odpowietrzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Góra we wszystkich grzejnikach jest bardzo ciepła natomiast dół dużo chłodniejszy. W taki sposób ich moc jest znacznie niższa niż zakładana. Układ na rozdzielaczach. Grzejniki kilkukrotnie odpowietrzone.

 

Grzejniki są po to aby nagrzewały pomieszczenie a same w tym czasie schładzają się.Muszą być cieplejsze górą a chłodniejsze dołem.Różnicz temperatur zasilania i powrotu powinna wynosić 25 st.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad.1 zasilanie i powrót wykonane rurką 1/2 cala

ad.2 bez zaworów termostatycznych otwarte na max

ad.3 11 szt. największy 22 człony, najmniejszy 8 (3 grzejniki w piwnicy, 2 drabinki w łazienkach)

ad.4 dom piętrowy z piwnicą (pustak+5cm styropianu+1/2 pustaka)

ad.5 saunier duval ISOTWIN CONDENS 25kW (modulacja palnika od 5 do 25kW) pompa obiegowa w piecu ustawiona na II biegu

ad.6 powierzchnia ogrzewana to ok. 150m

 

Góra we wszystkich grzejnikach jest bardzo ciepła natomiast dół dużo chłodniejszy. W taki sposób ich moc jest znacznie niższa niż zakładana. Układ na rozdzielaczach. Grzejniki kilkukrotnie odpowietrzone.

 

Czekam jeszcze na odpowiedź jakiego typu masz zawory. To jest jedno z ważniejszych. I czy duże grzejniki, np pow 15 żeberek są połączone krzyżowo czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametr dla grzejników np. 75/55 mówi,ze na zasilaniu grzejnika jest 75 stopni na powrocie 55 oczywiście tylko przy tych parametrach jako maksymalnych. Przy np. 40 st. zasilania temperatura powrotu może wynosić 32 st. C. Zdarzają się sytuacje , że projektant zakłada mniejsze schłodzenie (większy przepływ). Ustawia się to właśnie nastawa wstępną w grzejnikach. Oczywiście są to założenia projektowe i mogą występować różnice. Wtedy można to wyregulować nastawą wstępną. Pomiary takie należy dokonywać bez głowic termostatycznych, które po osiągnięciu zadanej temperatury ograniczają przepływ zmniejszając moc grzejnika. Do tego parametry są aktualne przy założonej temperaturze w pomieszczeniu tj. np. dla 20 st. C. Niestety wszystkie te parametry mają znaczenie dla osiąganych mocy grzejnika. Można to łatwo zauważyć przeglądając katalogi grzejników gdzie wyraźnie określa się warunki przy których grzejnik osiąga moc katalogową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam jeszcze na odpowiedź jakiego typu masz zawory. To jest jedno z ważniejszych. I czy duże grzejniki, np pow 15 żeberek są połączone krzyżowo czy nie.

 

Zawory mam założone termostatyczne. Obecnie nastawy wstępne, otwarte są na max (bez dławienia). Nie mam założonych głowic termostatycznych. W sumie to mam 2 duże grzejniki, jeden ma 22 drugi 20 żeberek (ogrzewają pomieszczenia po ok.25m2) które są podłączone krzyżowo. Czyli zasilanie od góry po prawej stronie, a odpływ po przeciwnej stronie na dole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla kotła kondensacyjnego zimny powrót to idealna sprawa ,gdyż przy niskiej temp powrotu (30st) sprawność jest najwyższa

i zużycie gazu najmniejsze ,druga sprawa to na jaką moc maksymalną ustawiono kocioł dla potrzeb CO ? może jest ustawiona zbyt mała moc i stąd długie nagrzewanie pomieszczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie pyskuję, tylko stwierdzam fakty. U mnie była taka sama sytuacja. Góra grzejników była gorąca, dół (od połowy w dół) zimny. Nie chłodniejszy od góy a zimny. I zmiana średnicy rurki z 15 na 18, oraz pion na 22, do tego wywalenie zaworków/pseudo zaworków (nie pamiętam nazwy - ale podobnych z kształtu do głowic) na zwykłe kulowe w 100% wyeliminowało problem. teraz grzeje każdy grzejnik, oczywiście zawsze dół jest chłodniejszy niż góra, ale to prawidłowość poprawnie działającej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawory mam założone termostatyczne. Obecnie nastawy wstępne, otwarte są na max (bez dławienia). Nie mam założonych głowic termostatycznych. W sumie to mam 2 duże grzejniki, jeden ma 22 drugi 20 żeberek (ogrzewają pomieszczenia po ok.25m2) które są podłączone krzyżowo. Czyli zasilanie od góry po prawej stronie, a odpływ po przeciwnej stronie na dole.

 

Ja bym dał 18 na zasilaniu grzejników, piony z 22, i sprawdziłbym czy gdzieś na tych rozdzielaczach nie dławi. A jaką masz pompkę? 25/60? Bo taka byłą by tutaj potrzebna. Przykręć na pozostałe grzejniki, te które grzeją ok. Oczywiście przykreć tak, by nie straciły temperatury, ale żeby nie miały pełnego przepływu. To tez zmieni sytuację bo woda pójdzie tam gdzie lżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pyskuję, tylko stwierdzam fakty. U mnie była taka sama sytuacja. Góra grzejników była gorąca, dół (od połowy w dół) zimny. Nie chłodniejszy od góy a zimny. I zmiana średnicy rurki z 15 na 18, oraz pion na 22, do tego wywalenie zaworków/pseudo zaworków (nie pamiętam nazwy - ale podobnych z kształtu do głowic) na zwykłe kulowe w 100% wyeliminowało problem. teraz grzeje każdy grzejnik, oczywiście zawsze dół jest chłodniejszy niż góra, ale to prawidłowość poprawnie działającej instalacji.

 

U ciebie była zupełnie inna sytuacja niż ta,która opisana jest w poście nr 3.Tam instalacja działa prawidłowo,następuje równomierne schłodzenie grzejników co niepokoiło pytającego.Cytowana przez Ciebie moja uwaga dotyczyła Twojego chamskiego komentarza,który już wykasowałeś i dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkownicy nie mają możliwości kasowania postów - ja je ukryłem, gdyż nie zawierały one żadnej konkretnej informacji. W przyszłości proszę krytyczne posty uzupełniać uzasadnieniem.

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny kolego "moderatorze" - takie postępowanie to zwykła manipulacja godna już tylko chyba Białorusi,która zniekształaca przebieg dyskusji.Jeżeli uważasz że czyjaś wypowiedź jest niepełna lub wadliwa - napisz to na forum a nie kasuj potajemnie niewygodne komuś opinie.

 

Pozdrawiam - M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego - dwie sprawy. Po pierwsze. Skasowane wypowiedzi były zwyczajnie niezgodne z naszymi zasadami, na które także Ty zgodziłeś się rejestrując się na forum. Po drugie - porównywanie skasowania dwóch wypowiedzi (z których jedna miała przesłanei "piszesz głupoty - nie pisz" a druga "nie pyskuj") do sytuacji na Białorusi obraża albo nas, albo władze Białorusi.

 

Zresztą, Twoja teza, że była to manipulacja nie ma żadnego uzasadnienia. Ukryte wypowiedzi nie wnosiły do dyskusji zupełnie nic i dla postronnego czytelnika a także osób uczestniczących w dyskusji nie stanowiły żadnej wartości, oprócz prowokowania do podobnych wypowiedzi. Była to dyskusja zupełnie nie związana z tematem i naprawdę nie wiem w jaki sposób wg Ciebie te wypowiedzi mogły zniekształcić przebieg dyskusji czy cokolwiek zmanipulować, a tym bardziej być dla kogoś niewygodne. Zresztą całkiem już nie rozumiem dlaczego autor jak to określiłeś "chamskiego" komentarza ma prawo go wykasować a administrator już nie.

 

Uprzejmie bym prosił o dyskusję na temat. Roztrząsanie tego tematu naprawdę nie ma sensu, gdyż wycięte wypowiedzi nie miały nic wspólnego z tematem "Dlaczego Wszystkie Grzjniki Nie Grzeją Do Końca, na górze są nie do końca ciepłe".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uprzejmie bym prosił o dyskusję na temat. Roztrząsanie tego tematu naprawdę nie ma sensu, gdyż wycięte wypowiedzi nie miały nic wspólnego z tematem "Dlaczego Wszystkie Grzjniki Nie Grzeją Do Końca, na górze są nie do końca ciepłe".

 

 

Jestem innego zdania,ale w tym wątku dyskusja na ten temat nie ma sensu.Zasady moderacji są zupełnie inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego - dwie sprawy. Po pierwsze. Skasowane wypowiedzi były zwyczajnie niezgodne z naszymi zasadami, na które także Ty zgodziłeś się rejestrując się na forum. Po drugie - porównywanie skasowania dwóch wypowiedzi (z których jedna miała przesłanei "piszesz głupoty - nie pisz" a druga "nie pyskuj") do sytuacji na Białorusi obraża albo nas, albo władze Białorusi.

 

Zresztą, Twoja teza, że była to manipulacja nie ma żadnego uzasadnienia. Ukryte wypowiedzi nie wnosiły do dyskusji zupełnie nic i dla postronnego czytelnika a także osób uczestniczących w dyskusji nie stanowiły żadnej wartości, oprócz prowokowania do podobnych wypowiedzi. Była to dyskusja zupełnie nie związana z tematem i naprawdę nie wiem w jaki sposób wg Ciebie te wypowiedzi mogły zniekształcić przebieg dyskusji czy cokolwiek zmanipulować, a tym bardziej być dla kogoś niewygodne. Zresztą całkiem już nie rozumiem dlaczego autor jak to określiłeś "chamskiego" komentarza ma prawo go wykasować a administrator już nie.

 

Uprzejmie bym prosił o dyskusję na temat. Roztrząsanie tego tematu naprawdę nie ma sensu, gdyż wycięte wypowiedzi nie miały nic wspólnego z tematem "Dlaczego Wszystkie Grzjniki Nie Grzeją Do Końca, na górze są nie do końca ciepłe".

 

No co jak co, ale zgodzę się z kolegą, z którym dyskutowaliśmy a Ty szanowny master adminie usunąłeś nasze posty.

Popatrz na inne (rzeczowe i liczące się foa, w innych branżach) i poczytaj jak się postępuje w przypadku, gdy wg admina/moda wypowiedzi są offtopem. Nie usuwasz tylko robisz komentarz na czerwono/zielono, dajesz upomnienie, zamykasz temat etc. możliwości jako admin masz wiele, a Ty skorzystałeś z najbardziej prymitywnej jaką jest usuwanie wypowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.