Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Haier AU112FYCRA(hw) pompa obiegowa


Nitze

Rekomendowane odpowiedzi

Hehhh😒

Dziękuję za podpowiedź.

Nie chcialbym nic w niej mechanicznie zmieniac, gwarancja.

A pozatym myślę że jakbym odłączył ta ori pompe od PCB PC to zaraz sie błąd obwodu pompy pojawi.

A jezeli w ustwaieniach serwisowych ją, glowna pompe, poprostu wylacze (A05 ustawie 2, wtedy musze sprawdzic gdzie sie pojawia zasilanie do pompy zewnetrznej nr 2 czy z plyty PC czy ATW ?) i poprostu domontuje dodatkowa pompe w uklad, to czy jest kolega zorientowany czy to bedzie dzialac czy bedzie wywalac jakies bledy przeplywu i cisnienia?

Pompe domontowalbym na wlot PC zimnej cieczy by w ukladzie wewnatrz PC ta pompa wytwarzala minimalne cisnienie.

Bo zakladam ze jak zamontuje na wyjsciu cieplej, to bedzie robic mi minimalne podcisnienie i wtedy to zapewne bedzie pluc bledem?

Zanim rurki zacznę ciąć, to chciałbym się poprostu upewnić.

A tak swoją droga zastanawia mnie algorytm sterowania ta pompa wbudowana?

Jezeli PC grzeje to załóżmy że może i chodzić całą mocą, ale jezeli pompa idzie w odstawke na poł godziny, po kiego ciorta ta pompa napierdziela całą swoją mocą? W jakich warunkach ona zmniejsza moc?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam co prawda pompy 11kW ale 8kW, do środka wstawiłem bypass a pompa w kotłowni. 

Zasilanie z wewnątrz pompy wziąłem co by nie kombinować.

Obojętnie skąd zasilisz pompę będzie działać tylko jeśli weźmiesz zasilanie z wewnątrz "PUMP" to będzie działał Antifrezee w innym wypadku nie będzie, pompa weryfikuje tylko przepływ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlaśnie kolego nie chciałbym nic mechanicznie w niej zmieniać bo jak już wspominałem-gwarancja.

Pompa jak na poniższym zdjęciu.

Nie widziałem na niej żadnego przycisku czy czegokolwiek do zmiany charakterystyki.

Masz racje, lepiej zasilić zewnętrzną pompę z odzielnego zasilania. Antifreze mi nie potrzebny bo mam glikol w ukladzie.

To w tych PC pompa cieczy mierzy przepływ ? Nie ma czujnika przepływu? To jak zrobiłeś bypas to jak to się ma do błędu z brakiem przepływu?

 

 

Pompa.jpg

16 minut temu, sambor napisał(a):

Wg dokumentacji to tam jakiś grundfoss siedzi, więc powinien mieć jakąś reg także ręczną.

Wygląda że jest pełny PWM w zakresie od 3W do 180W.
Tylko co jest odpowiedzialne za faktem by pompa zwolniła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie że niestety nie ma niczego, ani wskaznika led ani przycisku. 

Wiec na pewno pełny PWM.

Żeby wiedział człek jakie warunki są odpowiedzialne za właśnie to sterowanie PWM ?

Wg mnie producent powinien był zrobić w menu serwisowym, np ustawienie max mocy pompy i było by po sprawie

Lookam właśnie w schematy i zastanawiam się co producentowi przyświecało zrobienie wyjścia do zasterowania zewnętrznej pompy obiegowej? Każdy na logikę kazałby zmienić na nowa jak się np uwali.

Chyba skończy się tym że przetnę w któryś dzień powrót, domontuję dodatkową pompe i sprawdze namacalnie co się będzie działo... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Azzx napisał(a):

W pompie jest czujnik przepływu, pompa sama w sobie nic nie mierzy ani nic poza ON/OFF nic nią nie steruje.

To jak Ty z bypasem zapewnileś prawidłowy pomiar przepływu? Założyłes ori czujnik do swojej domontowanej pompy? Czy PC 8 kW nie wypluwa błedu bez tego czujnika. Czy coś pomieszałem?

Sciągnąłem serwisówkę grundfos, tam dokładnie jest opisany sposob sterowania PWM akurat tej pompy ktora siedzi u mnie. Sterowanie ma z PCB PC niestety. i nic z tym nie zrobię.

Jak już pisałem powyżej. Domontuje zewnetrzna pompe i zobacze jakie beda efekty.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to za problem ? założyć termostat pokojowy za ok 180 zł i podłączyć pod styki cn21 i po sprawie jak osiągniesz odp temp w pomieszczeniu to pompa stanie tak samo jak wszystko inne i tyle po co kombinować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano kolego taki problem, ze mam duży bufor kombinowany , dodatkowo z wężownicą wpiętą w solary próżniowe. Podpięte to wszytko bylo pod kociol i dzialalo super. na dom mam 2 zawory 4D i jest git. Wszędzie podłogówka, tylko łazienka z drabinkami. Po podpieciu pompy ciepla w ten sam bufor przy takiej mocy pompy obiegowej nie mam nawarstwiania cieplej wody w buforze. I to jest ten wielki problem. Pompa by dogrzać CWU wystarczy ze podniesie temp i powyżej wlotu do bufora ma się nawarstwiać ciepla woda obiegowa i tym samym podgrzewac CWU zawartą w drugim wewnętrznym baniaku. Nie mam dwóch oddzielnych baniakow w kotlowni i zaworu 3D rozdzielającego do ładowania CWU. Dodam że jak "zduszę" przepływ wody PC - BUFOR to jest super. Ciepla woda sie nawarstwia, tylko strasznie szumi w układzie z powodu przydławienia obiegu. A z innej beczki, ekonomicznej, to pompa pracujaca moca 180 W zamiast np 80 W to jest ponad 2 kWh na dobę. Miesiąc, to ponad 60kWh. razy miesiące używania pompy...  Ale to akurat nie o to mi chodzi, inni by się nad tym zastanawiali. Mam nadzieję że rozwiałem wątpliwości związane z moim głównym pytaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @Nitze wyślę, że jeszcze chwila i sam dojdziesz do wniosku, że taka kombinacja hydrauliczna w zestawieniu z pompą ciepła nie ma żadnego sensu.

Ponadto pamiętaj, że kij ma dwa końce.
Może coś zyskasz w buforze kombinowanym, ale dużo stracisz przy wymianie ciepła gaz-woda w wymienniku pompy ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sensie, że w pompie ciepła jest zabudowany czujnik przepływu. Jak wyżej, dławienie i zmniejszanie przepływu nie do końca ma sens. W Haierze jeśli zmniejszysz przepływ będzie osiągać zadaną temperaturę +5 stopni i pompa będzie Ci się wyłączać bo nie będzie wystarczająco szybko odbieranie ciepło z wymiennika. Z kolei jeśli nie będzie wspomnianego "nawarstwiania" i powrót będzie wracał ciepły dT<3K to Haier zaczyna elegancko modulować.

Jedyne co możesz zrobić i co ma sens to zabudować moduł sterowania PWM i podłączyć do pompy obiegowej i np. jeśli pompa pracuje Ci na zworce (50% mocy) to przepływ dobrać tak:

5,5kW=1,163*5K*przepływ(m3/h) a bez zworki 11kW=1,163*5K*przepływ(m3/h)

 

Edytowane przez Azzx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Kolego Azzx, odpuściłem temat.
Nie będę ingerował w PC, tym bardziej że gwarancja.

Witek-z-Ulicy, trafna sugestia! 🙂
Domontowałem, mały bufor na układ ogrzewania domu, który pracuje mi również jako sprzęgło hydrauliczne.
Jest ok.
Bufor CWU został jak był, i działa wszytko.
PC tylko wpięta w górną wężownice do grzania w nim wody CWU poprzez zawór przełączający grzanie dom-grzanie CWU.
Dolna wężownica pod solarami na dachu.
Nawarstwianie wody jest jak ma byc.

Dzięki za sugestie.
Jak się na własnej skórze nie przekonasz, to nie uwierzysz... 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
W dniu 3.01.2023 o 08:25, Azzx napisał(a):

W sensie, że w pompie ciepła jest zabudowany czujnik przepływu. Jak wyżej, dławienie i zmniejszanie przepływu nie do końca ma sens. W Haierze jeśli zmniejszysz przepływ będzie osiągać zadaną temperaturę +5 stopni i pompa będzie Ci się wyłączać bo nie będzie wystarczająco szybko odbieranie ciepło z wymiennika. Z kolei jeśli nie będzie wspomnianego "nawarstwiania" i powrót będzie wracał ciepły dT<3K to Haier zaczyna elegancko modulować.

Jedyne co możesz zrobić i co ma sens to zabudować moduł sterowania PWM i podłączyć do pompy obiegowej i np. jeśli pompa pracuje Ci na zworce (50% mocy) to przepływ dobrać tak:

5,5kW=1,163*5K*przepływ(m3/h) a bez zworki 11kW=1,163*5K*przepływ(m3/h)

 

Witam.

Odgrzebię trochę temat.

Padła mi pompa obiegowa. I jakież było moje zdziwienie gdy kupiłem nową za kupę kasy i się okazało że chyba niepotrzebnie! Pompa w mojej PC wcale nie jest sterowana z PCB PC. Do pompy podłączone jest tylko wyłącznie zasilanie z PC a sterowanie PWM i sygnał zwrotny jak na foto poniżej jest spięty do kupy, przez co teraz już wiem dlaczego pompa mi non stop dymała całą swoją mocą.

Jest ktoś kto wie gdzie sterowanie podpiąć na PCB? (To jeden problem) A czy będzie ona już sterowana to się okaże czy soft jest taki który to zrobi? Na schematach au112fycra(hw) jakoś tego nie widzę.
Wychodzi na to że wystarczyło kupić zwykłą pompkę obiegowa za 150zl i podłączyć zasilanie a nie Grundfosa PWM za kupę kasy, który i tak nie jest sterowany. Hehe...

sterowanie pompa grundfos.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.