Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Refleksje kociolkowe


jezilumo

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wszystkim

    Nie wiem czy można mnie nazwać nowym użytkownikiem ponieważ od roku czytam tutejsze komentarze czyli można powiedzieć,że już coś, gdzieś dzwoni😁. Jednak post jest moim pierwszym. Tyle tutułem wstępu przejdźmy do rzeczy.

   Od roku posiadam kocioł Lumo 3-10kw, ze wględu na wymiary kotłowni niewielki, zasypywany od góry. Do tego palnik kipi bodajze 3-20kw i sterwonik ecoMAX860P3-C. Tak naprawdę w tym roku po wprowadzeniu się do domu(parter 90mk ocieplone styropianem 20cm+poddasze 40mk: podłoga wełna mineralna 2x30cm, dach nieocieplony) zacząłem bardziej się zagłębiać w meandry skomplikowania nastawów i rozwiązań kotłowych😁. Piszę ponieważ zastanawiam się czy u mnie wszystko w porządku.Otóż w pierwszym roku gdy dom jeszcze nie był ukończony trwały prace( wykończeniówka) praca pieca odbywala się tak, że temperatura zadana 65 stopni, tryb pracy fuzzylogic. Gdy dochodził do temperatury zadanej zwalniał tj. przechodził na niską moc 3kw, z czasem dobijał o 5stopni wyżej i wyłączał się a raczej przechodził w tryb postój. Tak do temperatury 45 stopni gdyz histereza kotła to 20 stopni.  Odnośnie tych 5 stopni wyżej niż temperatura zadana czytałem w wielu wątkach,że tak jest. Jednak u mnie związane jest to z histerezą wygaszania którą mam właśnie ustawioną na 5 stopni.

   Teraz gdy dom jest ukończony i zamieszkany praca kotła się zmieniła. Nadal mam ustawione 65 stopni, histereze kotła 20 oraz wygaszania 5 stopni, jednak teraz kocioł nie przechodzi w tryb postoju. Gdy dojdzie do zadanej to zmniejsza moc i moduluje wokół niej  plus/minus 3 stopnie. Pomyślałem ,że to prawidłowy objaw ponieważ energia wytwarzana równa się tej pobieranej ale nawet gdy zmniejszyłem grzejniki na tzw gwiazdkę to kocioł nie przeszedł w postój tyko modulował w okolicy zadanej.

Moje pytania są takie:

1. Czy to prawidłowa praca kotła?

2.Czy zmniejszyć histereze wygaszania i piec bedzie się wyłączał?

3. Co mogło być przyczyną zmiany pracy?

4. Troche poza tematem: nie boicie się zostawiać działającego kotła gdy chodzicie do pracy?😁

Dodam,że mam same grzejniki z termostatami bez podłogówki, bez czujnika pokojowgo i pogodowego.

Dorzucam zdjęcia kotłowni.

ps. Przy 70 stopniach jest tak samo.

z góry dzięki za zainteresowanie 

pozdrwiam.

01122022014.jpg

01122022015.jpg

01122022016.jpg

01122022017.jpg

01122022018.jpg

01122022019.jpg

01122022020.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra dzięki a co mam podpisać? pewnie gdzie wpływa jaka woda? tylko ja tego nie wiem. Jeśli chodzi o instalacje to w ogóle nie rozumiem jej, co gdzie i po co te zawory. Tzn wiem że jeden pod boilerem zamyka dopływ ciepłej wody do kranów, jeden jest do uzupełniania wody i te dwa za boilerem jak przełączam to nagrzewa wodę. Muszę jeszcze trochę popytać, poczytać i więcej się dowiedzieć na te tematy. Niestety z powodu mojej niewiedzy nie mogłem zweryfikować pracy fachowców. A obowiałem się błędów. Pewnie ochrony powrotu o której tutaj się czegoś dowiedziałem też nie ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o kurcze takie coś?! to jest pewnie?

Czy to nie jest tragedia i partactwo? Można się tak pomylić? Bo wydaje się,że trzeba nie mieć wiedzy jak ja żeby takie coś zrobić?

Popełniłem błąd w wyborze instalatora ale za późno to do mnie dotarło.

Jest możliwe zrobić to samemu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam , że to prosta przeróbka - 2 klucze odpowiedniego rozmiaru , spuszczenie wody i max godzina roboty, tylko trzeba obrócić elektronikę na pompie, gdyż do góry nogami to trochę głupio wygląda.

Elektronikę obracasz przez odkręcenie śrub ampulowych na samej pompie i obrócenie korpusu pompy o 180 stopni, nie należy wyciągać korpusu z podstawy pompy, gdyż można uszkodzić wirnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kocioł pracuje raczej prawidłowo , teraz tylko kosmetyka spalania, dużo w nim nie poprawisz , a co do pytania o zostawienie kotła na dzień - dwa , to bez problemu , nawet tak trzeba, gdyż cągłe grzanie budynku jest oszczędniejsze niż "gonienie" temperatury 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie poprawie? masz na myśli to, że jest już dość dobrze zoptymalizowany pod kątem spalania?

to jak to jest, że jest nazwijmy to błąd montażu a jednak piec dobrze działa? to może nie trzeba tego poprawiać? 

warto zmniejszać do zera histereze wygaszania by kocioł przechodził w postój?

Aktualnie trzeci dzień u mnie pracuje bez przerwy, mam jednak pewne obawy o możliwe awarie lub inne losowe przypadki. Tłumaczono mi,że ma jakieś zabezpieczenia chyba nawet trzy?! do tego widziałem w ustawieniach kotła opcje schładzania ustawioną na 90 ale jednak pozostaje niepewność gdy podczas nieobecności coś w domu działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor na tym forum jest jedną z najbardziej kompetentnych osób w temacie ogrzewania, nie tylko w teorii ale i w praktyce...

Co chcesz potwierdzać ?

 

Ja w swojej instalacji od 2008 r mam wymiennik płytowy taki jak ty.

U mnie też nie jest do końca prawidłowo podłączony , ale nie chciało mi się tego zmieniać z lenistwa.

Po stronie grzejników mam prawidłowo podłączoną pompę do wymiennika  - pompa "tłoczy" wodę przez wymiennik, natomiast po stronie kotła pompa u mnie "wyciąga " wodę z wymiennika. Jest wtedy ryzyko wystąpienia zjawiska "kawitacji" cieczy i czasem faktycznie tak się dzieje. Najczęściej występuje to w chwili kiedy mam wysoką temp  Co po stronie kotła ( piec dogrzany) i załaczy się dodatkowo pompa ładująca CWU , wtedy woda potrafi nieźle hałasować w wymienniku , az pompa CO zaczyna świrować ( elektroniczna) .

Tyle lat z tym żyję i wszystko działa i instalacja grzeje, dlatego nie zmieniam.

Przy wymienniku najważniejsze aby obiegi były podłączone przeciwprądowo , wtedy strata na wymienniku jest najmniejsza.

Poza tym na Twoim miejscu ja bym go zaizolował jakimś styropianem chociażby.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

arthek

Chce potwierdzić to o czym sambor pisał z pompami. Nie odmawiam nikomu fachowości czy wiedzy jednak rozsądek podpowiada by weryfikować. W końcu teraz mam dwa głosy fachowiec który montował twierdzi inaczej, zatem pewności nie ma. Temat halasu wody znam, wydaje się jakby  wodospad w instalacji szalał😁. Mam taki styropian do przykrycia wymiennika spod którego tylko te wskaźniki widać. Dlaczego to jest konieczne?

nightwatch

Może to jednak nie jest taka prosta sprawa z tymi instalacjami? Przypuszczam, że wielu fachowców przekwalifikowało się z kotłów węglowych, możliwe, że są szczegóły na które trzeba baczniej zwracać uwagę przy pelecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiennik izolujesz aby nie było strat ciepła do otoczenia, po co grzać kotłownię ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.12.2022 o 18:50, nightwatch napisał(a):

Nie wiem czy tu była jakaś instalacja w której ktoś by nie znalazł błędu 🙂 

Pewnie by się znalazła, ale Ci co mają wszystko prawidłowo, to im działa bez zarzutów i nie wchodzą na forum. 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.