Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła + bufor + kocioł olejowy


leszpolon
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez sambor,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Próbuję połączyć PC z kotłem olejowym. Znalazłem gdzieś taki schemat (oczywiście uproszczony bez zaworów, filtrów itp.), który pasowałby mi najbardziej. Kocioł jako źródło wspomagające, załączany ręcznie wraz z zaworem trójdrożnym, gdyby PC nie dawała już rady, lub pracowała na granicy "opłacalności". Czy to jest dobry układ, czy raczej trzeba jeszcze nad nim mocno popracować? A może powrót z grzejników trochę podnieść na buforze, żeby PC nie miała zbyt ciepłego powrotu i za szybko nie wyłączała sprężarki? Może pompa obiegowa w innym miejscu, powiedzmy gdzieś na powrocie? A może dwie pompy i trochę zmian w połączeniach? Bufor 200 l mam więc szkoda żeby się marnował. Trochę już się naczytałem w tym temacie i nie powiem żebym był kompletnie zielony. Centralne dwa razy robiłem samodzielnie (najpierw kopciuch, później kocioł olejowy) i wszystko było OK. Jednak PC to trochę inna bajka i nie chcę nic sugerować, a jedynie wysłuchać rad ludzi zaznajomionych z tym tematem. Proszę pomóżcie, bo pompa stoi bezproduktywnie, zapas prądu jest z PV, a oleju w zbiorniku już nie za wiele.

schemat CO z pompą ciepła 2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Już raz trafiłem na ten schemat, ale chciałem uniknąć dwóch dodatkowych rur do bufora, żeby za bardzo nie przerabiać istniejącej instalacji. Stąd moje próby ominięcia tego problemu. Kotłownia malutka, rury i kocioł ustawione najoptymalniej jak się dało, zasobnik i bufor wcisnąłem w jedyne możliwe miejsca, dojście z bufora do pompy ciepła też bez pola manewru. Przeniesienie żywcem schematu z Panasonica wymagałoby całkowitej dewastacji kotłowni albo takiej plątaniny rur, że późniejsza próba ewentualnych napraw byłaby niemożliwa bez rozbiórki połowy z nich. Rozwiązanie, które wykombinowałem dałoby się zrealizować bardzo łatwo i z bardzo krótkim czasem wyłączenia ogrzewania w domu (2-3 godziny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.12.2022 o 14:12, szakallo napisał(a):

Przyjrzyj się - jak to ma działać?

Kocioł nie otrzyma nigdy zimnej wody

Otrzyma, otrzyma. Może zimnej nie ale podgrzaną z bufora tak.

W dniu 6.12.2022 o 19:30, Witek-z-Ulicy napisał(a):

Kolego @leszpolon możesz naszkicować schemat obecnej instalacji hydraulicznej.

Naszkicowałem wyżej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Digitrax napisał(a):

Po co się więc nasz pytasz jak wiesz co chcesz zrobić. Nasze zdanie znasz a i tak po swojemu zrobisz. 

Nie "chcę" ale "chciałbym", a pytam dlatego, że nie wiem czy to będzie dobrze i niestety jeszcze się nie dowiedziałem.

Godzinę temu, sambor napisał(a):

"Plan" trochę dziwaczny, ale działać będzie.

Tylko gdzie tam PC włączysz?

Dzięki za słowa otuchy. Przynajmniej wiem, że mocno nie błądzę. Gdybyś mi jeszcze podpowiedział, co tu poprawić, żeby nie było to "dziwaczne", to byłbym dozgonnie wdzięczny.😉

Zamiar B.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Określenie "dziwaczny" to może niewłaściwe słowo, bardziej pasowałoby tu nietypowe, jedynym mankamentem jest brak zabezpieczenia kotła przed wzrostem ciśnienia - nie wiem czy kocioł ma swoje naczynie przeponowe?

Jak nie to trzeba dać między zaw 3-D a powrotem kotła dodatkowe naczynie , tak 24-35l i oczywiście ZB 2,5 bar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.12.2022 o 21:21, sambor napisał(a):

Określenie "dziwaczny" to może niewłaściwe słowo, bardziej pasowałoby tu nietypowe, jedynym mankamentem jest brak zabezpieczenia kotła przed wzrostem ciśnienia - nie wiem czy kocioł ma swoje naczynie przeponowe?

Jak nie to trzeba dać między zaw 3-D a powrotem kotła dodatkowe naczynie , tak 24-35l i oczywiście ZB 2,5 bar.

Piękne dzięki za odpowiedź. Oczywiście przy kotle jest naczynie i ZB. Jeśli chodzi o tą "nietypowość", to wziąłem ją ze schematu systemu hybrydowego (PC+ kocioł gazowy). Nie wiedziałem jednak, czy dobrze zrozumiałem ideę działania tego systemu. Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie podłączenia do bufora. Ma on 4 pary wlotów i nie mam zielonego pojęcia, czy wykorzystać tylko skrajne, czy może lepsza by była jakaś inna kombinacja? No i na koniec pytanie o zasobnik CWU. Mój ma przyłącze i spiralę 3/4 cala i chyba raczej bezpośrednie grzanie z PC odpada? Zastanawiałem się więc, czy może podłączyć go do bufora. Jeśli tak, to również nie wiem do których wejść, bo są jeszcze cztery na 3/4 cala.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Bufor podłączasz do skrajnych przyłączy - tj skrajny dół i skrajna góra - zarówno odbiory jak i PC.

Bojler CWU aby mógł pracować z PC musi spełniać wymogi producenta PC, np wężownica musi mieć jakąś tam powierzchnię np 2m2 lub więcej.

Jak masz wężownicę mniejszą to pozostaje grzanie CWU kotłem.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.