Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kostrzewa Mini Bio NE


gregoris

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Jestem nowy na forum. Nigdzie nie znalezłem tematu o tym konkretnym modelu więc zakładam.

Na początek kilka rzeczy, które szczególnie mnie dręczą. Mam wersję 10kw.

1. Jaka histereza? Serwisant ustawił 5C, ale wahania temp. na kotle są dosyć spore. Zadaną ustawiłem na 60, przy 65 odpala postój, a później rośnie prawie do 80.

2. Temp. na CWU mocno rośnie. Zadaną ustawiłem na 50C, a dogrzewa nawet ponad 60. Histeraza 5C

3. Fuzy logic czy standard?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1 brak stalej pracy pompy. Zapewne kociol jest sterowany termostatem pokojowym. Termostat odlacza kociol  i pompe. Kociol po wygaszeniu z rozpedu nabiera jeszcze temperatury. przez brak stalej pracy pompy jest to cieplo stracome. Wyrzucone w komin. 

Ad 2 Pytanie czy na obiegu CWU za pompa jest zawor zwrotny

Ad 3 to zalezy subiektywnie od instalaci i sposobie w jaki rozprowadzane jest cieplo. Zima fuzzy albo standart zaleznie od tego co lepiej sie sprawdzil. Latem dla samego CWU standart

Histereza. Tu tez sybiektywnie trzeba ocenic co lepsze. Ustaw 10 i zobaczysz jak bedzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Visitor1230 napisał:

Ad 1 brak stalej pracy pompy. Zapewne kociol jest sterowany termostatem pokojowym. Termostat odlacza kociol  i pompe. Kociol po wygaszeniu z rozpedu nabiera jeszcze temperatury. przez brak stalej pracy pompy jest to cieplo stracome. Wyrzucone w komin. 

Czyli ustawić pompe w pracy ciągłej. Jak wówczas będę mógł uzyskać zadaną temp. w mieszkaniu? Da się ustawić żeby termostat odcinał tylko pompę, a samego kotła już nie?

 

49 minut temu, Visitor1230 napisał:

Ad 2 Pytanie czy na obiegu CWU za pompa jest zawor zwrotny

 

Muszę to ustalić. Miałem nadzieję, że sterownik wyłączy pompę na cwu po uzyskaniu zadanej temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz pogadac o szczegolach z @Trener40 on  ma taka Kostrzewe. 

Nie wiem jaka masz instalacje. Czy sa mieszacze itd ´. A ma byc wlasnie odwrotnie termostat odlacza kociol a pompa powinna chodzic. Spoczynkowy wzrost temp kotla zostanie wtedy oddany na obieg grzewczy. 

Sterownik odlacza pompe CWU. Ale przez brak zaworu zwrotnego woda z kotla bedzie krazyc grawitacyjnie nadal bedzie podgrzewala CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Visitor... Z tego co już wiem, to na obwodzie CWU jest zamontowany ZZ. 

Autor ma sterownik EKOMAX P860. 

Przeczytałem jego instrukcje. Napisane jest w niej, że jak kocioł osiągnie temp zadaną, to przechodzi w nadzór ( jest opcja wył nadzoru), ale wtedy gdy kocioł osiągnie temp zadaną, to od razu powinien przejść w wygaszanie. Skoro u autora temp kotła jest podbijana o 5 st, to oznacza, że pracuje w nadzorze. Jeżeli nie nastąpi obniżenie temp kotła, to następuje wygaszanie. Kolejne rozpalania kotla następuje po spadku temp kotła o ustawioną histereze kotla. Nic nie jest napisane na temat pracy kotla z czujnikiem pokojowym i jego histerezie.  Nie wydaje mi się, że tylko parametr " histereza kotla" miała tylko wpływ kiedy kocioł ma ponownie zacząć pracować. 

CWU. Jest możliwość ustawienia pracy pompy tak aby od razu pompa CWU włączała się z pompą CO, ale wydaje mi się, że pomimo tego parametru, to pompa CWU powinna się wył zgodnie z temp zadaną CWU. Jak ma autor ustawione, tego nie wiem. 

Może ktoś ma taki sterownik i podzieli się jakimś informacjami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Podepnę się pod temat. Kocioł Kostrzewa Mini Bio NE, ten sam sterownik podstawowy ecomax 860p. Brak czujników temperatury pomieszczenia oraz pogodówki(świetlica wiejska). Wszystko w porządku z piecem i obiegiem co. Problem z Cwu. Po osiągnięciu zadanej temperatury (ustawione 40stopni) pompa cwu dalej pracuje. Jedyna opcja aby wyłączała się to ograniczenie maksymalnej temperatury dla cwu (fabryczne 70), ale tego nie chcę robić bo jest to jakieś zabezpieczenie na odbiór ciepła z kotła. Histereza działa bo włącza się prawidłowo. Co może być przyczyną. Próbowałem wszystkich ustawień. Kocioł pracuje w trybie automatycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie odpowiedź jest prosta. Skoro podałem temperaturę jaka ma być w zbiorniku to takiej oczekuję(+/- histereza) Każdy sterownik z jakim miałem do czynienia wykonywał tą prostą czynność bez problemu. Przewertowałem instrukcję wzdłuż i wszerz i chyna jestem za głupi bo nie doszedłem przyczyny. Pierwszy raz spotykam sie z taką sytuacją i dlatego zasiegam wiedzy na forum. Ten sterownik jest strasznie biedny w ustawienia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w ustawieniach nie ma przypadkiem opcji " wydłużenie pracy pompy CWU"? Wówczas wyjaśniałoby to sprawę, kocioł grzeje do temp zadanej CWU, a jeśli jest wydłużenie czasu pracy pompy, to w tym właśnie czasie wyciąga ona ciepło z kotła i przewyższa temp zadaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.10.2019 o 18:37, gregoris napisał:

Witam serdecznie. Jestem nowy na forum. Nigdzie nie znalezłem tematu o tym konkretnym modelu więc zakładam.

Na początek kilka rzeczy, które szczególnie mnie dręczą. Mam wersję 10kw.

1. Jaka histereza? Serwisant ustawił 5C, ale wahania temp. na kotle są dosyć spore. Zadaną ustawiłem na 60, przy 65 odpala postój, a później rośnie prawie do 80.

2. Temp. na CWU mocno rośnie. Zadaną ustawiłem na 50C, a dogrzewa nawet ponad 60. Histeraza 5C

3. Fuzy logic czy standard?

Witam

wejdź w ustawienie serwisowe

ustawienie mieszacza 1

wyłączenie pompy od termostatu daj z tak na nie i po problemie

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, mirgr napisał:

wejdź w ustawienie serwisowe

ustawienie mieszacza 1

wyłączenie pompy od termostatu daj z tak na nie i po problemie

Nie mam takiej opcji, ponieważ nie posiadam mieszacza. Moja instalacja jest zbudowana za zaworze czterodrogowym.

 

Kwestię przegrzewania CWU udało się rozwiązać. W ecoMAX860 są za to odpowiedzialne dwie opcje.

USTAWIENIA SERWISOWE ---> USTAWIENIA CO i CWU

001.jpg.e90501971e6b196a19cbcaba2b6dbe9d.jpg

002.jpg.9c47ea26acf2b866bc0b25ee01a101b4.jpg

 

No to idziemy dalej. Analogiczna sytuacja dzieje się w przypadku temp. zadanej samego kotła. Ustawiłem na 60C, ale kocioł dalej grzeje do 65C. Dopiero wtedy się wygasza i wchodzi w tryb POSTÓJ. Tryb NADZÓR jest wyłączony.

003.jpg.a3beabdedff53cc6e36c02ba55c0a192.jpg

Następnie kocioł idzie siłą rozpędu i dobija nawet do 85C.

004.jpg.67245581bb891d2799e18076f98a528d.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trybie FL będzie przebijał zadaną o 5 st. normalna sprawa. Temperatura idzie po wyłączeniu kotła ponieważ nagle stają pompy i ceramika oddaje swoje.

Wyłączenie pompy od termostatu na NIE znajdziesz w -> Ustawienia serwisowe -> Ustawienie kotła.

U mnie przy grzejnikach kocioł idzie w POSTÓJ jak nagrzeje pomieszczenie i niezależnie jaką ma aktualnie temperaturę (zadana 65, przy FL moduluje 63-67). Jak WYGASZANIE przy 67 to pompy chodzą dłużej jeszcze z 30 min wyciągając ciepło na grzejniki. Przy 58 na kotle pompy DOPIERO stają a temperatura kotła stabilizuje się na 55-57 do następnego odpalenia.

Nie ma niebezpiecznej sytuacji że kocioł idzie wysoko z temperaturą. U ciebie potrafi nabić 86 przy zadanej 60. Ustaw zadaną w mrozy na 70-75 to ile jeszcze nabije.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, tomek1979b napisał:

U mnie przy grzejnikach kocioł idzie w POSTÓJ jak nagrzeje pomieszczenie i niezależnie jaką ma aktualnie 

 

11 godzin temu, tomek1979b napisał:

Jak WYGASZANIE przy 67 to pompy chodzą dłużej jeszcze z 30 min wyciągając ciepło na grzejniki. Przy 58 na kotle pompy DOPIERO stają

Które funkcje są za to odpowiedzialne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.