Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Gdzie podłączyć termostat pokojowy Salus091FLRFV2?


dudu32
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez wacio1967,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Mam pytanie do osób które się znają na tym. Kupiłem termostat pokojowy Salus 091FLRFV2 i za bardzo nie wiem gdzie w panelu z tyłu pieca mam się wpiąć. Jestem laikiem w tym temacie i za bardzo instrukcji ogarnąć nie mogę. Wrzucę zdjęcie schematu elektrycznego mojego sterownika. Pod pozycja RT- jest termostat pokojowy ale jakoś nie wydaje mi się, żeby to było tam. Proszę o pomoc.

20221120_105921.jpg

20221120_105948.jpg

20221120_114535.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie do zasilania a to co do kotła to pod T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.11.2022 o 12:49, Mcgiwer napisał(a):

Zasilanie do zasilania a to co do kotła to pod T

A to nie jest tam wejście na 12V ? Bo chyba musi być na 230V czyli któryś od 1 do 22. Ale ja się nie znam więc upewniam się 🙂

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na schemacie pod T masz podpisane termostat zwierno - rozwierny
Wyjście z regulatora on-com podłączasz pod wyjście T w kotle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardziej wygląda, że regulator pokojowy powinien być po RS485.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wacio1967 napisał(a):

To bardziej wygląda, że regulator pokojowy powinien być po RS485.

A dlaczego tam ?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulator masz zerojedynkowy. Przy określonej temperaturze styki się zwierają, lub rozwierają. Wszystko odbywa się bez żadnego napięcia.

Miejsce do którego chcesz to wpiąć (sugerowałem się opisem wtyków) jest do komunikacji protokołem RS485, czyli nie można tam wpiąć takiego regulatora jaki masz w tej chwili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wacio1967 napisał(a):

Regulator masz zerojedynkowy. Przy określonej temperaturze styki się zwierają, lub rozwierają. Wszystko odbywa się bez żadnego napięcia.

Miejsce do którego chcesz to wpiąć (sugerowałem się opisem wtyków) jest do komunikacji protokołem RS485, czyli nie można tam wpiąć takiego regulatora jaki masz w tej chwili.

Czyli gdzie dokładnie ma to pójść bo już trochę gubię?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No do wejścia "T" w regulatorze, napisałem Ci to wyżej.



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Pin 41 i 42.

 

image.png.e175c077e626b3faa49521a964e04b46.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się to podłączyć, wszystko jest chyba ok. Ustawiłem na panelu pogodowym program na każdy dzień tygodnia. Tylko pytanie czy ja musze coś na piecu zmienić/zapisać? 

Jest taka pozycja na mieszaczu " termostat pokojowy mieszacza 1" i tam jest obniżenie temperatury zadanej przy rozwartych stykach termostatu. O co tu chodzi bo mam tam wartość 0 ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic tam nie rób. To ustawienie jest do czujnika temperatury mieszacza, a ty masz czujnik w pokoju, który powinien włączać i wyłączać kocioł. Jak jest zwarte, to kocioł pracuje, jak rozwarte, to nie pracuje. To co masz, to najprostsze sterowanie kotła, ale też najmniej awaryjne.

Od teraz praca kotła będzie zależna od temperatury w pomieszczeniu w którym jest regulator. Temperaturą wody w kotle musisz sterować ręcznie na kotle, chyba że masz podłączoną pogodówkę, to sam sobie będzie dobierał temperaturę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, dudu32 napisał(a):

Jest taka pozycja na mieszaczu " termostat pokojowy mieszacza 1" i tam jest obniżenie temperatury zadanej przy rozwartych stykach termostatu. O co tu chodzi bo mam tam wartość 0 ? 

Możesz ustawić sobie obniżenie temperatury na grzejniki np. o 5 stC, wtedy gdy termostat pokojowy da sygnał że temperatura zadana osiągnięta to mieszacz zmniejszy Ci temperaturę na grzejnikach o te 5 st.C, ale w ustawieniach serwisowych mieszacza musisz mieć zaznaczoną opcję by po osiągnięciu temperatury zadanej pompa się nie wyłączała, wtedy grzejniki masz cały czas ciepłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze Panowie ale wytłumaczcie mi jeszcze jedna rzecz. Mam ustawione w domu na termostacie 22 stopnie, a od godz. 23 do godz. 12 jest 21 stopni. Termostat pokazuje cały czas w przedziale 21.8-22.2 czyli jest ok ale na noc mimo zaprogramowania nie obniżył się na  21. Cały czas hula w granicach 22 stopni. Na mieszaczu mam ustawione 38 stopni, czy ja musze ingerować w ustawienia temperatury na mieszaczu czy mimo wszytko termostat sam jakoś pracuje tak by utrzymać temperaturę? 

Przepraszam jak trochę niezrozumiale to tłumaczę ale jestem laikiem to mój pierwszy sezon z kotłem pelletowym więc się uczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, dudu32 napisał(a):

Termostat pokazuje cały czas w przedziale 21.8-22.2 czyli jest ok ale na noc mimo zaprogramowania nie obniżył się na  21. Cały czas hula w granicach 22 stopni.

Jeśli prawidłowo zaprogramowane na 21 stopni a w domu masz w granicach 22 st. to kociołek nie ma prawa się włączyć. Chyba, że na ciepłą wodę ale wtedy nie grzeje instalacji grzejnikowej (raczej).

Mam Salusa tyle że przewodowego.

No chyba, że w ustawieniach sterownika kotła są jakieś "dodatkowe" ustawienia (jak wyżej pisano).

Edytowane przez romekBS1016
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dudu32 Zapewne kocioł pracuje bez obsługi termostatu pokojowego, czyli grzeje do zadanej, jeśli spadnie o histereze to załącza się ponownie i grzeje do zadanej, dodatkowo pewnie pompy pracują Ci mimo zgłoszenia panelu że nagrzane. Jeśli nie chcesz przegrzewania pomieszczeń a masz dobrą termikę budynku to musisz ustawić by pompa c.o. wyłączyła się po osiągnięciu temperatury zadanej z termostatu, możesz też sterowanie kotła ustawić od termostatu, wtedy po zgłoszeniu termostatu że nagrzane, kocioł się wyłączy nawet jeśli nie osiągnie zadanej temperatury kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To gdzie to w ustawieniach znajdę? Bo kocioł ogólnie rozpala się kilka razy dziennie. To nie powinno być tak, że on trzymając temperaturę powinien wchodzić w tryb nadzór czy coś takiego? Bo tak mi hydraulik tłumaczył ale pewnie muszę to ustawić bo tryb nadzór jest wyłączony. Ogólnie trochę się z tym gubię, chcę sobie ulepszyć ale średnio mi idzie. Mam wrażenie, że dużo mi spala kocioł. Na obecne temperatury ok 35-37 kg na dobę. Ogrzewam ok 160m2 bliźniaka z lat 80. Jedna sciana bliźniacza, jedna ściana ocieplona 10 cm grafit, a 2 ściany jeszcze beż ocieplenia. Poddasze też nie ocieplone. Według was jest to duże spalanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za kocioł masz, jaki palnik ? Nadzór zapewne masz wyłączony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł GTH Compact Pellet 15kw z obrotowym palnikiem KIPI.

 

Nadzór jest sens włączyć? 

Edytowane przez dudu32
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie 31 instrukcji masz coś takiego: 

Cytat

12.14 Podłączenie termostatu pokojowego kotła Termostaty pokojowy dla obiegu kotła może wyłączyć pracę palnika lub wyłączyć pompę kotła CO. Aby termostat pokojowy wyłączał pracę kotła należy ustawić wartość Wybór termostatu na Uniwersalny lub ecoSTER T1, eSTER T1 (jeśli podłączono panel pokojowy) w menu: Ustawienia serwisowe → Ustawiania kotła → Wybór termostatu Aby termostat pokojowy wyłączał pompę kotła CO (bez wyłączania kotła) należy ustawić wartość parametru Wyłączenie pompy od termostatu na TAK w menu: Ustawienia serwisowe → Ustawiania kotła

Rozumiem, że zrobione?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w menu serwisowym takie coś:

funkcja termostatu kotła - wyłącz palnik

Coś tutaj muszę zmienić?

Bo wybór termostatu zmieniłem na uniwerslany. 

Przy funkcji termostatu kotła mam do wyboru:

Wylacz palnik lub wyłącz pompe lub wyłącz palnik i pompe.

Wyłączam sama pompe ?

Edytowane przez dudu32
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaznaczyłem właśnie wyłącz Palnik. W pokoju temperatura osiegnela 22.2 stopnie i piec się wyłączył. Nie mam ustawionego nadzoru ale nie wiem czy nie lepiej go ustawić bo ropalanie co jakiś czas trochę bez sensu mi się wydaje, mniej ekonomiczne. Nie mam racji ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada jest taka, że na rozpędzenie czegokolwiek zawsze idzie więcej energii, niż na podtrzymanie parametrów.

Jak masz możliwość zmniejszyć moc kotła, to delikatnie zmniejsz.

Nie zmienia to faktu, że ten sterownik jest włącz/wyłącz i zawsze będzie działał na takiej zasadzie że palnik Ci będzie wyłączał. Obniżając na noc temperaturę o jeden stopień chyba nie ma znaczenia. Jak już to o kilka stopni. Masz grzejniki, to szybko nagonią temperaturę. Przy podłogówce jest efekt odwrotny do zamierzonego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł tylko wtedy oszczędza pellet gdy nie pracuje 😁. W moim Salusie ustawiłem 22*C na dzienną  i 21 na nocną. Dzienna zaczyna się o 5 do 8 (i tak nagrzewa w 2 godzinki) poźniej zależnie od temp. na zewnątrz od 10 do 12ej, od 14 do 16ej i od 18 do 22ej. Lepiej moim zdaniem żeby stał, niż pyrgał i spalał granulki. Przez dwie godziny przestoju też nie wystyga kocioł nadmiernie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.