Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat instalacji CO/CWU - analiza


KajetanK

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

zamierzam zmodernizować kotłownię w przedwojennym domu. Na najbliższe parę lat ogrzewać będę część domu o powierzchni 50 m2 posiadającą 6 grzejników (współczesnych, stalowych). Docelowo zamierzam wyremontować pozostałą część domu co da łącznie ok 150 m2 (po termomodernizacji). Posiadam na stanie kocioł SECO Energia 14 kW (zasyp, górny, kl. 1, miarkownik) który opalać będę tego sezonu drewnem - w przyszłym roku możliwe, że wymienię piec na zgazowujący drewno (prawdopodobnie Atmos).

Ze zgrubnych wyliczeń zapotrzebowanie na ciepło wyniesie średnio ok 3 kW a maksymalnie 7 kW. Zastosowane grzejniki ze zgrubnych wyliczeń powinny zapewnić potrzebną moc przy temperaturze 60 st (załóżmy 65). 

Dostałem od znajomego nieużywany sterownik Compit R327, który chętnie wykorzystałbym w tej instalacji. Nie jest to dedykowany sterownik do tego typu układu, ale wydaje mi się, że mógłbym go wykorzystać. Może on sterować kaskadą kotłów (beznapięciowe styki przekaźników). Nie upieram się jednak na siłę na jego zastosowanie.

Zamierzam w trybie standardowym ładować bufor kotłem (bez sterowania) a w razie czego będę miał zamontowaną grzałkę 9 kW, która mogłaby być traktowana jako drugi kocioł z kaskady i być włączana (w taniej taryfie) jeśli temperatura w buforze spadnie (dłuższy wyjazd, brak czasu na obsługę kotła).

Sterownik posiada możliwość sterowania pogodowego i pokojowego. Termostat pokojowy zamontuję na pewno. Sterowanie pogodowe mogę zrealizować, ale nie wiem czy w moim przypadku będzie to warte zachodu (siłownik zaworu + czujnik)- proszę o opinię.

Załączam schemat instalacji który wymyśliłem - proszę o krytykę.

Pytania:

1. Czy potrzebuję po stronie CWU zawór zwrotny w którymś miejscu?

2. Zarówno bufor jak i zasobnik posiadają dwie wężownice - czy poprawnym jest łączenie ich szeregowo aby zwiększyć powierzchnię wymiany?

3. Chciałbym rozważyć ewentualne modyfikacje systemu aby choć częściowo uodpornić go na brak zasilania - rozważam UPS, ale nie chciałbym przekombinować tego układu i wydać zbędnie pieniądze. Czy kocioł zdoła pracować z buforem grawitacyjnie bez pompy? Czy należałoby wykonać np. bypass pompy z zaworem zwrotnym?

Dziękuję za wszelkie uwagi z góry.

 

 

 

Schemat instalacji CO.png

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką instalację zaprojektowaną przeze mnie na podstawie wiedzy z internetu, nie jestem fachowcem hydraulikiem.

Uważam że czymm mniej urządzeń tym lepiej.

U mnie bufor jest pusty (bez wężownic) 1800 litrów bo większy nie wszedł do piwnicy. Piec 24 kW zabezpieczony miarkownikiem ciągu, obieg wymuszony pompą włączaną termostatem (sterownikiem pieca) ustawionym na 50°C. U mnie nie ma ale możesz dać zawór 3 drożny piec nie będzie miał tak dużej różnicy temperatur.

Za buforem zaczyna się instalacja ogrzewania. U mnie czujnik temperatury bufora pozwala z niej korzystać po przekroczeniu 38-40°C. Na kaloryfery możesz podać wodę takiej temperatury jaka akurat jest, do podłogówki poprzez zawór 3 drożny. Całość sterowana dowolnym sterownikiem temperatury pokojowej typu włącz - wyłącz.

CWU dogrzewana z bufor oddzielnym obwodem.

Taka instalacja pozwala dowolnie sterować ogrzewaniem domu i palić w piecu "na zapas" tak naprawdę to wszystko jedno czy to będzie układ otwarty czy zamknięty. W zamkniętym zabezpieczenie musi obejmować piec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

1. Czy w instalacji z buforem (kocioł -> wężownica - układ otwarty) oraz (bufor - obieg grzejnikowy - układ zamknięty) potrzebne jest stosowanie obejść pomp w tych obiegach z zaworami różnicowymi?

2. Czy poprawne jest podłączenie naczyń przeponowych do calowych wyjść spustowych bufora i zasobnika CWU podłączając je bez żadnego zaworu po drodze śrubunkiem z zaworem stopowym przy pomocy węża elastycznego EPDM DN 13 w oplocie ze stali nierdzewnej o dopuszczalnym ciśnieniu 16 bar?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej instalacji bufor jest bez wężownic a instalacja jest otwarta.

Moim zdaniem (nie fachowca) obejście pompy jest potrzebne wtedy gdy nie masz zabezpieczenia pieca przed zagotowaniem i instalacja musi mieć taki układ że może pracować bez pompy. Co do zasady ten przypadek występuje wtedy gdy montujesz pompę do starej instalacji. W każdym innym przypadku obejście pompy jest zbędne.

Naczynia wzbiorcze tak otwarte jak przeponowe powinny być połączone w taki sposób aby ciecz miała swobodny przepływ w każdą stronę. Nie może być żadnych zaworów, także w śrubunku. W takim układzie ciśnie nie nie powinno przekroczyć 6 bar (zawór bezpieczeństwa) więc taki wąż spełnia takie warunki, może pracować przy temperaturze do 120 °C więc nie ma problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.