Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Panasonic Aquarea jedn. wew wibracje przy małym obciążeniu


Fazi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! 

Pompa świeżo zamontowana. Podczas grzania CWU bez problemu , gdy rozgrzewa dom i pracuje z dużą mocą też raczej poza kotłownią jej nie słychać , ale gdy nagrzeje już dom i ogranicza moc to zaczyna wibrować i niesie się to po ścianach domu. Instalator twierdzi że to przez brak bufora ( mam tylko bufor 20l szeregowo na powrocie) i że nie ma przepływu. Jednak przy pracy pełną mocą problemu nie ma, a jak włączam funkcję odpowietrzanie to przepływ mam 35l/min . Nie za bardzo jestem przekonany do bufora równoległego np 80l, i że to rozwiąże problem. Instalację hydrauliczną robiłem sam, instalator tylko chłodniczą .20220923_100416_HDR.thumb.jpg.4fc402387f2ad193c0828e3eb4e66e3b.jpg

Aquarea 9kW generacja J, dom 15lat 70m2 podlogówka i 7 grzejników. Temp wody zasilającej testowane 30- 35stopni póki co . Jednostka zew. 5m od ścian domu, na osobnym fundamencie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jednostka wew na gruncie, coś z dużo browarów wypiłeś?

Kolego, to rezonuje pompka obiegową. I to bardzo. Ja otworzyłem swoją i sprawdzałem, czy nie dotyka coś obudowy, ale nie, tam jest mosiężne kolanko i twarde połączenie do wymiennika. Jak zacząłem łapać za rurę to poziom wibracji się zmniejszał. Podłożyłem szmatkę między rury i jest o wiele loepeijm też miałem buczenie na ścianie przy przeplywie 10l/min.
Ja mam 7kw split.
Nagranie surowe, bez obróbki.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Fazi napisał(a):

Nie za bardzo jestem przekonany do bufora równoległego np 80l, i że to rozwiąże problem

Rozwiąże, pompka rezonuje bo ma spore opory do pokonania.
Jakiej średnicy masz rury pomiędzy PC a instalacją ?

Przy przepływie 35l/minutę winna to być minimum DN32.
Ja bym podpiął PC np rura mapress 35 do bufora równolegle co by zapewniło wymagany przepływ i dopiero za buforem dał pompkę na instalację w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, esselite napisał(a):

Jak jednostka wew na gruncie, coś z dużo browarów wypiłeś?

Kolego, to rezonuje pompka obiegową. I to bardzo. Ja otworzyłem swoją i sprawdzałem, czy nie dotyka coś obudowy, ale nie, tam jest mosiężne kolanko i twarde połączenie do wymiennika. Jak zacząłem łapać za rurę to poziom wibracji się zmniejszał. Podłożyłem szmatkę między rury i jest o wiele loepeijm też miałem buczenie na ścianie przy przeplywie 10l/min.
Ja mam 7kw split.
Nagranie surowe, bez obróbki.

 

Ano dokładnie tak też to u mnie wygląda, również stwierdziłem że to pompa obiegowa bo w sumie nic innego w środku ruchomego nie ma... U mnie również wisi to na rurkach a tak przenosi drgania, masakra. Dzięki za pomysł ze szmatką, popróbuję, może też z gąbką bądź styropianem choć po prawdzie to leczenie syfa pudrem a nie usunięcie problemu... No ale póki co...

esselite -> czy masz bufor? równoległy? średnice rurek?

Digitrax -> rury z PC miedź 28mm, później rozgałęzienie na dół/góra 22mm. Cytując dokumentację producenta:

srednice.JPG.3f023a70ad6d1d28bd31434eabbe68cb.JPG

Pochodzi to z :

https://www.panasonicproclub.com/uploads/PL/distributors/Aquarea/Autodiagnostyka_Aquarea_H_v_10_net.pdf

strona 4.

Więc wnioskuję że dla mojej pompy 9kW rura 28mm jest wystarczająca. Również zadbałem o to aby wszelkie śrubunki bądź zawory nie miały zaniżonego przekroju.

Nie wiem dlaczego przy maksymalnym przepływie 35l/min wszystko jest dobrze, a przy obniżonym do 10L/min naraz już opory za duże i wibracje.

Nie chcę bufora równoległego gdyż są na nim spadki temperatury 2-5 stopni. Ciekawy film na ten temat:

 Poza tym dodatkowa pompa obiegowa na dom to kolejne kilkadziesiąt Watów ciągłego poboru... Planuję zgodnie z sugestiami z tego filmu zastosować zawór nadmiarowo-upustowy.

Dziękuję za odpowiedzi, proszę o komentarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Fazi napisał(a):

esselite -> czy masz bufor? równoległy? średnice rurek?

wyjście z PC jest do zaworu 3D, a tam rura PP40. Dalej trójnik, też w PP40 i zmiana na PEX25 do rozdzielaczy (7+9 pętli). Cała podłoga jest zasilana z pompy obiegowej PC i tak miało być. 

 

21 godzin temu, Fazi napisał(a):

choć po prawdzie to leczenie syfa pudrem a nie usunięcie problemu

Dla mnie to usuniecie problemu zerowym kosztem, a docelowo, to powinien to rozwiązać producent umieszczając elastyczne połączenie tej pompki, które by niwelowało drgania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@Fazi możesz jeszcze rozważyć 3rurowe podłączenie bufora, a pompa obiegowa PC nie musi zasuwać na pełnej prędkości i finalnie dwie pompki w układzie mogą pobierać sumarycznie mniejszą moc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.