Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Montaż nawietrznika


Manti

Rekomendowane odpowiedzi

Siema!

Przymierzam się do wiercenia dziury na nawietrznik. Generalnie mam strasznie ciasną kotłownię i nie bardzo mam gdzie się przewiercić. Koledzy hydraulicy doradzili miejsce zaznaczone na focie, jednak chciałbym się jeszcze dopytać czy nie będzie to stanowić jakiegoś problemu? Może to trochę za blisko palnika? Jakieś rady? Nawietrznik to Darco 80mm.

dziura.jpg

Edytowane przez Ryszard
Poprawa błędu ortograficznego w tytule
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ryszard zmienił(a) tytuł na Montaż nawietrznika

A ten kocioł to jest na 1-ym piętrze że napowietrzanie przy podłodze . Tak się tego nie robi . Otwór /czerpnia powietrza ma być wysoko przebita nad gruntem żeby śnieg jej nie zatkał a następnie poprowadzona rurą /kanałem powietrznym wewnątrz kotłowni  w dół nad podłogę . To rozwiązanie nie wynika z widzimisię tylko z praw fizyki a chodzi oto że jeśli rura jest wewnątrz pomieszczenia to powietrze wewnątrz rury ma zbliżoną temperaturę do powietrza w kotłowni co nie wpływa w znaczący sposób na wychłodzenie pomieszczenia w momencie kiedy kocioł nie pracuje , tworzy sie swego rodzaju korek termiczny ( ciepłe z kotłowni do góry a zimne z dworu na dół i wszystko stoi w rurze ) . Powietrze z zewnątrz zaczyna być dopiero zasysane w momencie kiedy kocioł zaczyna wytwarzać podciśnienie w  pomieszczeniu kotłowni . Przekrój czerpni powietrza to o ile dobrze pamiętam 200 cm 2 ( nie jestem pewien ale można to sprawdzić ) i ten wymiar bierze się z tego aby powietrze cyrkulowało jedynie w obrębie czerpnia - kocioł- komin bez pobierania dodatkowego powietrza do spalania z budynku .

Jak zrobisz dziurę na dole ściany  to w kotłowni będziesz miał lodówkę poza tym jest to normowane przepisami - poczytaj @sambora . Temat z forum

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, kotłownia znajduje się normalnie na parterze, jak się przewiercę we wskazanym miejscu to z drugiej strony będzie to na wysokości około ponad 0,5 m nad poziomem gruntu. Tak jak pisałem wcześniej,  nie za bardzo mam gdzie taki otwór w ogóle zrobić. Serwisanci od kotła doradzili w tym miejscu, oni w ogóle mówili żeby zrobić dziurę 75mm i dać zwykle kratki wentylacyjne po obu stronach. Ja szukając innego rozwiązania wpadłem właśnie na to od darco, z regulatorem przepływu filtrem, anemostatem i ładnie wykończoną czerpanią. Producent zaleca montaż nad albo pod oknem - u mnie nad nie ma szans bo jest tylko nadproże, pod mam rozdzielnie podłogówki. Dlatego to miejsce wyglada na jedyne sensowne ale nie wiem czy fakt że będzie tak blisko palnika nie będzie sprawiał jakiegoś problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już z dwojga złego kratka pod sufitem lepsza chociaż będzie ciepło spierniczać , bo to na dole bo to ani w zgodzie z przepisami ani ze zdrowym rozsądkiem . Zimne powietrze prosto na palnik to się prosi o kondensat i korozję a znowu palnik nie kosztuje mało . Pod sufitem to się chociaż trochę wymiesza z ciepłym powietrzem w kotłowni .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to zdjęcie coś pomoże. 

Ja u siebie zrobiłem tak jak na zdjęciu.

Kotłownia tez jest na parterze.

Kratka wlotowa na zewnątrz pod okapem dachu. Wykonałem przejście przez styropian i pustaka razem 42 cm do kotłowni i kanałami w dół z zakończeniem na kratkę 25 cm od posadzki.

Ta zetka jest zamontowana jakieś 50 cm od zewnętrznych drzwi wejściowych do kotłowni.

Pozdrawiam

plasticfun

IMG_20221013_073202255.jpg

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.