Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł na pellet grzeje do pewnego momentu i temp spada...


Kejcia12

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mogę prosić o pomoc, w sprawie pieca pelletowego. 
Mam piec firmy STALMARK Eco box 10kw ze sterownikiem  tech ST-978T.
Piec nie dobija temperatury zadanej. Mam ustawione 55*c. Podnosi się do 53 stopni ( przy tym od razu załącza się pompa CO i CWU. czy tak ma być?) i momentalnie spada do 47.  Grzejniki są lekko ciepłe. Woda właściwie nie rośnie. Piec chodzi od 9 rano, jest teraz 12, a woda zadana jest 46, a na kotle od rana jest 36 i nie rośnie. Nie mogę znaleźć przyczyny. 
Hydraulik dołożył ciężarek do przesłony dmuchawy, ponieważ piec bardzo głośno chodził, był bardzo duży ciąg. Poza tym piec nie dopala pelletu i robią się czarne sadze. 
Czujnik ognia przeważnie utrzymuje się koło 1000.
Czas podawania: 3s
Histereza: 3s
Przerwa podawania : 23s
Siła nadmuchu : 57
Przerwa podtrzymania : 23s 
Wentylator w podtrzymaniu : 56
Bardzo bym prosiła o jakąś pomoc, ponieważ piec mam od 3 tygodni, i jest to dla mnie nowość.

IMG_20221009_113257.jpg

IMG_20221009_113306.jpg

IMG_20221009_113317.jpg

IMG_20221009_113518.jpg

IMG_20221009_104437.jpg

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest temat o stalmarku niżej lub na 2 stronie przeczytaj lub napiszą do Rafał78 on jest znawca stalmarka. 

 

Edytowane przez ManiekBasick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Kejcia12 napisał:

Witam.

Mogę prosić o pomoc, w sprawie pieca pelletowego. 
Mam piec firmy STALMARK Eco box 10kw ze sterownikiem  tech ST-978T.
Piec nie dobija temperatury zadanej. Mam ustawione 55*c. Podnosi się do 53 stopni ( przy tym od razu załącza się pompa CO i CWU. czy tak ma być?) i momentalnie spada do 47.  Grzejniki są lekko ciepłe. Woda właściwie nie rośnie. Piec chodzi od 9 rano, jest teraz 12, a woda zadana jest 46, a na kotle od rana jest 36 i nie rośnie. Nie mogę znaleźć przyczyny. 
Hydraulik dołożył ciężarek do przesłony dmuchawy, ponieważ piec bardzo głośno chodził, był bardzo duży ciąg. Poza tym piec nie dopala pelletu i robią się czarne sadze. 
Czujnik ognia przeważnie utrzymuje się koło 1000.
Czas podawania: 3s
Histereza: 3s
Przerwa podawania : 23s
Siła nadmuchu : 57
Przerwa podtrzymania : 23s 
Wentylator w podtrzymaniu : 56
Bardzo bym prosiła o jakąś pomoc, ponieważ piec mam od 3 tygodni, i jest to dla mnie nowość.

IMG_20221009_113257.jpg

IMG_20221009_113306.jpg

IMG_20221009_113317.jpg

IMG_20221009_113518.jpg

IMG_20221009_104437.jpg

Poproś kolegów o radę z linku powyżej.

Moja rada: ZIMNY POWRÓT ZALEWA KOCIOŁEK. Podejrzewam, że nie ma ochrony powrotu. Nie widać odczytu temp. powrotu, nie widać temp. spalin...

Pozdrawiam

Edytowane przez gilal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam kotła ale jak masz duży ciąg w kominie to może na początek zmniejsz nadmuch może ciepło za bardzo ucieka w komin .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już ustawiłam wentylacje na 37, i jest nieco lepiej. Wcześniej często włączał mi się alarm (Brak ognia w pracy). Teraz szedł piec całą noc, i alarm włączył się raz nad ranem. Ale nadal popiół jest ciemny, więc z tym walczę. Prawdopodobnie będziemy robić redukcję komina. Mieliśmy zakładany regulator ciągu kominowego, ale nie wypalił, ponieważ zamontowany był pod lekkim kontem, a nie poziomo. 

Piec już grzeje wodę, i grzejniki, jednak nie wiem, czy powinno tak być, że temperatura na kotle przez dłuższy czas spada, i się podnosi, a gdy dogrzeje dom, to dopiero dobija do temp zadanej i wchodzi w proces czuwania. No tak powinno działać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za duży nadmuch i za mała dawka paliwa powoduje zanik płomienia i włączenie alarmu,a niestabilna praca kotła to zazwyczaj brak ochrony powrotu.Kocioł pewnie jest zalewany zimną wodą jak się włączy pompa.Ustaw może żeby pompa wcześniej się włączała i zejdż jeszcze z nadmuchem np. na 30%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.10.2022 o 12:04, Kejcia12 napisał:

Mam ustawione 55*c. Podnosi się do 53 stopni ( przy tym od razu załącza się pompa CO i CWU. czy tak ma być?) i momentalnie spada do 47

Na kotle trzeba ustawić co najmniej 65 stopni. Inaczej zawali się sadzą. Jaka jest ustawiona temperatura startu pompy? Na początek proponuje 45 stopni, żeby sprawdzić jak to będzie grało. Termparaura zadana zaworu 55 stopni to za wysoko. Dla obecnych temperatur zewnętrznych powinno wystarczyć 30-35 stopni. Stąd otwarcie zaworu na 100%. A tak być nie powinno. Jeżeli nie ma załączonej pogodówki ( czujnik temp zewn., siłownik na zaworze i aktywny tryb sterowania pogodowego w sterowniku) to dobrze będzie temperaturę zaworu co jakiś czas zwiększać wraz ze spadkiem temp zewn. i odwrotnie.

Dla ustabilizowania układu wyłączyłbym ochronę powrotu.

 

9 godzin temu, Kejcia12 napisał:

czy powinno tak być, że temperatura na kotle przez dłuższy czas spada, i się podnosi

Tak powinno być. Sterownik kotła jest zapewne w trybie sterowania PID. T.j dąży do pracy stałej przy modulacji mocą. To dużo ekonomiczniejsze i zdrowsze dla kotła niż rozpalanie i wygaszanie po 25 razy na dobę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest budynek 74m2 Podłogówka jest tylko w łazience i korytarzu, ale hydraulik nie zrobił dopływu powietrza do kotłowni. Czy może być to przyczyną sadzy? 

Otwarcie pomp mam ustawione na 52. Miałam ustawione na 40, ale wtedy w ogóle nie chciało grzać wody w bojlerze. W tamtym momencie wodę dogrzało może o jeden stopień w przeciągu 2 godzin... Ochrony powrotu nie mam podłączonej. 

Aktualnie mam ustawione parametry tak.

Czas podawania: 3s
Histereza: 3s
Przerwa podawania : 25s
Siła nadmuchu : 32
Przerwa podtrzymania : 25s 
Wentylator w podtrzymaniu : 32

Piec chodzi w miarę równo, nie wygasza się już od dwóch dni ciągłej pracy, ale nadal jest czarna sadza. Mam podłączony jeszcze sterownik SALUS ustawiony w najchłodniejszym pomieszczeniu. Ustawiłam go na 21,5 stopni na dzień ale nie wiem, czy nie daje za późno sygnału, ponieważ potrafi dogrzać do 22 zanim piec przejdzie w stan czuwania.

Edytowane przez Kejcia12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.10.2022 o 19:55, Outsider napisał(a):

Na kotle trzeba ustawić co najmniej 65 stopni. Inaczej zawali się sadzą

Myśle że fachowca warto posłuchać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
  • 1 miesiąc temu...

Jak rozwiązałaś problem?Jak ci teraz chodzi ten kocioł przy tych temperaturach?

Chciłem jeszcze zapytać jak wchodzisz w ekran producenta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Mam pytanko .kolega ma piec na pellet ferroli czy jakoś tak... I już ma.go dosyć..  wciąż problemy serwisy itp 

  Sprawa wciąż kręci się wokół błędu temp spalin . Czy ktoś miał może jakieś podobne  doświadczenia  ?

 Serwisant ostatnio nawet zaproponował aby komin ocieplił bo wychładza siemm ale dla mnie to bezsens .... Wkonxu czujnik nie jest w kominie tylko w piecu tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz rację, porada zupełnie bez sensu
na ferrolich się nie znam ale zawsze można próbować sposobów uniwersalnych - wyczyścić wymiennik w kotle (jeśli spaliny za gorące) albo odłączyć czujnik od sterownika. Albo, jeśli możliwe, przenieść czujnik w miejsce gdzie temperatura jest taka jaką lubi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w ferroli czujnik jest w kotle przy wentylatorze wyciągowym

nie wiem co to za błąd wentylatora uniemożliwiający prace kotła. JAk temp spalin przekroczy 180stopni to trzeba wyczyścić wymiennik i tyle, ale to nie wyłącza pieca tylko wpropwadza go w modulacje (chodzi na mniejszej mocy)

z moejgo doświadczenia jak ja ładuje bufor i zawsze ide pełnym ogniem to czyszczenie musze robić co do 200h pracy kotła. A czyszczenie jest upierdliwe bo trzeba wyciągnać te zawirowywacze a to nie jest proste 

Odłączenie czujnika to pewnie nie odpali nawet bo on na podstawie temp spalin rozpoznaje rozpalenie - w tym kotle nie ma czujnika optycznego ognia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest problem ze Zbyt niska temperatura spalin nie zbyt wysoka właśnie ...  Przez co pięć nie rozpala się ponownie 

Ogólnie. Tym piecem ma przeboje od samego.poczatku.... masakra. A dwóch serwisantów jeden na drugiego.patrzy ...widać że nie mają ochoty nawet reagować.na wezwanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie czy rzeczywiście temperatura spalin jest taka niska, czy może coś nie tak z czujnikiem. 
Jak pisałem, nie mam ferroli tylko 'custom' sterownik ale też rozpoznaje rozpalenie na podstawie wzrostu temperatury spalin. I czasami jest to dość trudne, bo jak kocioł jest mocno wychłodzony to mija sporo czasu zanim temperatura spalin wzrośnie. Niby się pali,ale wymiennik jest tak zimny że czujnik przez 10 minut prawie nie widzi wzrostu temperatury. Nie wiem przy jakiej temperaturze Ferroli uznaje że się pali, ale u mnie zdarza się że po 10 godzinach postoju kocioł ma np 35 stopni, to długo trzeba czekać zanim spaliny przekroczą 40-45 stopni. Jeśli to ten przypadek to może w Ferrolim są jakieś ustawienia w których podaje się jak długo ma próbować się rozpalić - niech próbuje dłużej. I nie zapomniec o dobrej dawce peletu bo jak dasz za mało to się rozpali, cały pelet się spali, a czujnik nawet nie zarejestruje że coś się wydarzyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Na jednym zdjęciu jest -203 temp powrotu to znaczy że prawdopodobnie masz źle podłączony ten czujnik :

-wyłącz kocioł z zasilania

-odkreć obudowę sterownika 

- zamień miejscami kable z tego czujnika myślę że powinno  pomóc  

jeżeli dalej tak samo (-203 itp.) to wezwij serwis nie przyznawać cię że tam zagladałaś( nie znasz się)

2. Podnie temp. Zadania  kotła z 55 do 65 st. 

Wrto przeczytać instrukcję obsługi są tam zawarte podstawowe informacje o prawidłowch ustawieniach.

3. Jeżeli dysponujesz słabym peletem przerwa podawania 23 s może być niewystarczająca zmniejsz na 18 .

Zastanawia mnie dlaczego kocioł ma bieg 57% nadmuch?

Sprawdz jaka moc kotła jest w ustawieniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

zakupiłem piec stalmark 10 kw na pellets ze sterownikiem tech ST-978T i nie mogę za pomocą regulatora domowego temperatury Diamond ST-12 ustawić jak  wygasić piec .Interesuje mnie opcja grzania w godzinach od 15 do 2 a pozostały czas chciałbym aby piec był wygaszony a nie na czuwaniu jak można tylko ustawić w ST-12 .Czy jest to możliwe z tym regulatorem.                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Za porady dziękuję

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.