Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa kotłowa czy konieczny zawór zwrotny?


Meniu

Rekomendowane odpowiedzi

Czy w instalacji wg schematu poniżej konieczny jest zawór zwrotny za pompą kotłową?

U mnie pompa kotłowa będzie pracować 24h na dobę. Wtedy wspomniany zawór zawrotny też jest non stop otwarty jakby go wcale tam nie było. 

Ciepła woda w lecie będzie z grzałki elektrycznej.

Gdybym awaryjnie chciał latem koniecznie ogrzać wodę paląc drewnem lub ekogroszkiem to wtedy zamykam zawór kulowy za pompą kotłowa i pracuje tylko krótki obieg z pompką CWU. 

 

Czy w takiej sytuacji jest jakiś argument aby dawać tam ten zawór zwroty? Czemu on miałby służyć? 

1662611548_SchematpoprawionyZZ.jpg.58d1ad68c7d586cf96ef5d29390140c4.jpg

Edytowane przez Ryszard
Temat przeniesiony do bardziej pasującego działu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jak ma być zawór 4d to nie. Gdyż jak pompa kotłowa nie będzie pracować to pompa na instalację (grzejniki/podłogówka) nie pchnie wody chyba że zawór otworzy się w znacznym stopniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Przemyslaw85 tu nie chodzi o pchanie wody w obieg grzejnika tylko o to że pompa cwu zassie wodę przez pompę kotłową i zawór 4D "pod prąd" zamiast z pieca i będzie mieszać wodę z powrotu zasobnika. Wtedy zawór 4D musi być na full w stronę grzejników, bo stamtąd wody zassać nie pozwoli zawór za pompą grzejnikową i podłogówki. Wg mnie wystarczy zawór kulowy za pompą kotłową. Po co ci kolejne opory od ZZ

Edytowane przez swampshark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co wam szkodzi ten zawór zwrotny? Przy budowie instalacji to żaden koszt. Zawory kulowe i tak trzeba dać przed i za pompą. I co potem ma biegać do kotłowni i z powodu braku ZZ za 30 złotych kręcić zaworem kulowym? Dla mnie bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, swampshark napisał:

@Przemyslaw85 tu nie chodzi o pchanie wody w obieg grzejnika tylko o to że pompa cwu zassie wodę przez pompę kotłową i zawór 4D "pod prąd" zamiast z pieca i będzie mieszać wodę z powrotu zasobnika. Wtedy zawór 4D musi być na full w stronę grzejników, bo stamtąd wody zassać nie pozwoli zawór za pompą grzejnikową i podłogówki. Wg mnie wystarczy zawór kulowy za pompą kotłową. Po co ci kolejne opory od ZZ

Tutaj masz na myśli sytuację grzania CWU w lecie ?

Jeśli tak to 100% zgadzam się z Tobą i jestem tego świadomy że musiałbym zamknąć zawór kulowy za pompą kotłową lub ustawić zawór 4D w stronę grzejników aby pracowało to prawidłowo na "krótkim" obiegu piec-bojler.

A co powiesz o sytuacji zimowej kiedy pompa kotłowa chodzi cały czas i wymusza kierunek obiegu i tym samym permanentne otwarcie zaworu? Jest jakiś sens jego istnienia wtedy w sezonie zimowym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CWU wystarczy podłączyć pod osobny kruciec z kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Popcorn1 napisał:

A co wam szkodzi ten zawór zwrotny? Przy budowie instalacji to żaden koszt. Zawory kulowe i tak trzeba dać przed i za pompą. I co potem ma biegać do kotłowni i z powodu braku ZZ za 30 złotych kręcić zaworem kulowym? Dla mnie bez sensu.

W moim przypadku nie jest to bez sensu ponieważ w lecie grzeje wodę prądem.

Jeśli miałbym grzać ciepłą wodę piecem to idę raz na początku sezonu letniego i zamykam zawór kulowy za pompą kotłową a na koniec sezonu go otwieram. Grzanie piecem CWU w lecie traktuje jednak jako sytuacją awaryjną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie miałem zaworów zwrotnych za pompami to musiałem mieć wymuszoną pracę obu pomp lub kręcenie zaworami kulowymi przy pompach. Było to upierdliwe, ale jeżeli @Mieniu ma zamiar korzystać z tego tak jak pisze to jest do zniesienia. U mnie zawory zwrotne wymusiły zwiekszenie wydatku pomp, bo autoadapt ustawiał za niską moc co powodowało wpadanie zaworów w dziwny rezonans i wibracje oraz zbyt mało wody docierało do odbiorników. Znowu większa moc powoduje nieco słyszalny szum w instalacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.