Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rozdzielacz Podłogowy Poprawnie ? Mam Mieszane Uczucia Pomocy :(


MałyMiki

Rekomendowane odpowiedzi

co wy chcecie od tego układu najbardzien popularny i bardzo sprawny układ ,tylko na ogól instalatorzy popełniaja mały bład i długo sie rozgrzewa podejzewan ze tu jest to samo

 

Panie Automatyku, czy mógłby mi Pan coś poradzić w którym miejscu popełnił błąd. Tą instalacje oglądało już 3 instalatorów i żaden nie wie co jest grane bo jak twierdzą cytuje "przecież to wszystko jest dobrze podłączone"

 

Jeden z instalatorów sugerował aby pozmieniać belke górną z dolną i do dolnej podpiąc zasilanie. Oczywiscie nie zgodziłem się na to gdyż wiem że to jest podłączone dobrze.

 

Na stronie producenta firmy kAN ten rozdzilecza własnie tak jest sprzedawany. To jest kompletny zestaw i nie należy go przerabiać.

 

 

Jeden kolega wczoraj nasunął mi jedną propozycję. Aby fatkycznie sprawdzić ten cycek, oraz czy ten zawór nie jest podlączony odwrotnie.

 

Mi przyszło do głowy jeszcze jedna rzecz: Jak Pan zauważy na zdjęciu rozdzilecza; to przed zasilaniem jest aż 4 kolanka (nie wiem po co) dlatego może zlikwidować tzn ograniczyć je do dwóch - może to coś pomoże ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli takie odpowiedzi mają padać przez Pana na tym forum to może lepiej w ogóle się nie odzywać. Jakoś wszyscy co oglądają instalacje uważają że jest ok, nie wspomne o instalatorach, którzy podbijali mi karte gwarancyjną na piec bo są pewne wymogi co do budowy całej instalacji.

skoro jest ok to dlaczego nie działa poprawnie ??

 

ja nikomu nic nie każe rozbierac , napisałem co ja bym zrobił z tą plataniną rur

 

Ja nie mam problemów z instalacją a tylko z rodzielaczem podłogowym do którego poprawnie dochodzi woda z centralnego.

i tu sie mylisz jest dokładnie odwrotnie ,

automatyk juz o tym wspominał , ale dla ciebie to czarna magia nie wiesz co to kapilara , głowica

to "pomaranczowe badziewie" ( termostat ) i po co tam go ktos umiescił ?? nie rozrózniasz rozdzielacza od mieszacza

wiec skoro twoi instalatorzy nic nie zaradzili to ty tymbardziej nie dasz sobie rady bez nauczyciela

moze znajdzie sie jakis emerytowany nauczyciel co ma duzo czasu aby uczyc abecadła na tym forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan Automatyk wspomniał co innego ale widocznie ty masz w głowie swoją teorie na ten temat.

 

Oczywiście kiedy pisałem ten post to była dla mnie czarna magia ponieważ nie mam prawa i obowiazku się znać na instalacjach CO. Jestem programistą i w tym czuje się jak ryba w wodzie. Jednak zostawszy postawiony pod ścianą sam ogarnęłem temat, który Ty nazywasz czarną magią.

 

 

Dzisiaj udało mi się wyregulować zawór mieszający oraz baypass i przyniosło to efekty. Na licznikach mam 38 stopni i temperature na parterze 23 stopnie. Fakt nie jest to nic pocieszającego gdyż na dworze +1 ale jest lepiej niż było.

 

Zawór baypass ustawiłem na 1/3 obrotu, Zawór mieszający na 2.5 obrotów a zawory rur na zasilaniu otworzyłem całkowicie.

 

 

Myślę że uda mi się poprawić jeszcze te wyniki tylko trzeba na to czasu.

 

A kolego MARKU jeżeli ty jedyne wyjście widzisz rozebarć całą instalacje i składać na nowo to ja bym takiego instalatora nie dopuścił do mojej instalacji. Jak poczytasz moje wszystkie posty i nie tylko związane z podłogówką to może stwierdzisz że ta plątanina rur to jednak bardzo fajnie zaprojektowana instalacja.

 

Rozumiem,że na moje kłopoty z przegrzaniem pieca to jako sposób na rozwiazanie kazałabyś mi go rozebrać na części i poskładać jeszcze raz

 

w tym momencie może jestem wredny ale nie trawie takich wypowiedzi. To tak jakbym miał 5 błędów w progamie i kazał go napisać jeszcze raz.

 

A jak będzie miał Pan jakąś madrą rade to proszę pisać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to cos to za mały przepływ wody tego typu układy wymagaja podłaczenia do układu CO czyli rozdzielacz podłogówki pracuje jkak kolejny grzejnik w instalacji CO to tak obrazkowo a nie jako osobna czesc układu

 

 

Przepraszam że dopiero teraz opdisuje ale musiałem sam to przeanalizowąć. A więc moja podłogówka pracuje jako kolejny grzejnik i ni jest osobną częścią układu. Tzn ten rozdzileacz steruje tylko podłogowym ogrzewaniem a kaloryfery są podlączone gdzie indziej.

 

Ja podejrzewam chyba jedną rzecz i to zrobie. Na moje oko ta podłogówka jest dalej zapowietrzona dlatego taki efekt. Ponieważ pompa pracuje tzn buczy głośniej niż pozostałe i mam wrażenie że ona mieli sama w sobie i bardzo mało puszcza wody w dół tzn nie tylko co powinna.

 

Jutro usiąde i zrobie schemat na komputerze i opublikuje na forum, wtedy będą Państwo mieli jasny obraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pzr czterech obiegach nawet 20 litrów trzeba spuścić wody po prostu porządnie przelej posiadasz najprostszy mieszacz woda przed zaworem termostatycznym będzie zawsze cieplejsza nisz za .bo za to już jest zmieszana pompa zawsze ściąga z górnej belki i tłoczy w dolną . a gdy wyłączysz pompę to woda będzie tłoczona w górną belkę więc niewolno wyłączać pompy. by rozgrzać podłogówkę trzeba nawet kilku dni .podaj swój nr tel. na mojego meila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam,

 

Postanawiam odnowić wątek, ponieważ i ja mam problem (a może nie mam :huh: z tym rozdzielaczem. Mam piec olejowy, którego sterowanie polega na tym, że sterownik pokojowy załącza bądź odłącza pompę CO w zależności od temperatury w pokoju. KAN 73A jest wpięty w instalację jako grzejnik, tzn. od głównej rury idą u mnie trzy odnogi:

- grzejniki parter;

- grzejniki góra;

- KAN 73A.

 

I właśnie - czy to będzie działać przy założeniu, że pompa CO będzie zimą włączana np. na 10 min., a potem 15 - 25 min. przerwy, itd... Z jednej strony - ten układ potrzebuje stałego dostępu czynnika grzewczego i sam - poprzez zawór termostatyczny z kapilarą - sobie go pobiera bądź nie. Z drugiej - podłogówka ma dużą bezwładność, więc na moje oko - będzie się po prostu dłużej rozgrzewać i tyle, ale jak się już rozgrzeje, to działać będzie.

 

Z kolei - mam problem, jak inaczej umożliwić podłogówce dostęp czynnika grzeczego. Przez moment miałem pomysł, aby w miejsce zaworu termostatycznego dać siłownik, który jak będzie potrzeba - otworzy zawór i załączy dodatkową pompę dla tego obieu (bezpośrednio z pieca). Opracowałem już nawet schemat całego rozwiązania, ale jest jedno ale:

- czy jeśli grzejniki będą zakręcone i pompa będzie tłoczyła jedynie dla KAN, to czy odbiór tego ciepła (przy założeniu, że ciepło przez rozdzielacz jest pobierane) - nie będzie za mały (wiadomo, zawór na powrocie rozdzielacza jest tylko delikatnie rozkręcony) i po prostu pompa będzie pompowała trochę w miejscu?

 

Ale może nie warte są moje rozważania, może obecnie zainstalowany układ będzie działał?

 

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miki, doszedłes w końcu o co chodziło. ?? To może chodzic, ale sprawdx zawór z kapilarka czy sie nie zatkał, tam nie widze filtra wodnego a w nowych instalacjach fruwaja pakuły, teflon i inne takie. Wykręć głowice i sprawdx czy ona ma nastawe wstępną-- mogłabyc na min. Napisz co jest/było. Hej!

 

Michał --daj schemat!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby cokolwiek powiedzieć trzeba w tym przypadku schematu całej instalacji. Pompa wpięta w rozdzielacz w taki sposób jak jest, miesza tylko wodę w rozdzielaczu. do wymuszenia obiegu przez instalację potrzebna jest druga pompa np. od układu c.o. (wymuszająca obieg przez kocioł, grzejniki i podłogówkę). Tego typu rozdzielacze należy rozpatrywać jako część instalacji nierozdzielnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Postanawiam odnowić wątek, ponieważ i ja mam problem (a może nie mam :) z tym rozdzielaczem. Mam piec olejowy, którego sterowanie polega na tym, że sterownik pokojowy załącza bądź odłącza pompę CO w zależności od temperatury w pokoju. KAN 73A jest wpięty w instalację jako grzejnik, tzn. od głównej rury idą u mnie trzy odnogi:

- grzejniki parter;

- grzejniki góra;

- KAN 73A.

 

I właśnie - czy to będzie działać przy założeniu, że pompa CO będzie zimą włączana np. na 10 min., a potem 15 - 25 min. przerwy, itd... Z jednej strony - ten układ potrzebuje stałego dostępu czynnika grzewczego i sam - poprzez zawór termostatyczny z kapilarą - sobie go pobiera bądź nie. Z drugiej - podłogówka ma dużą bezwładność, więc na moje oko - będzie się po prostu dłużej rozgrzewać i tyle, ale jak się już rozgrzeje, to działać będzie.

 

Z kolei - mam problem, jak inaczej umożliwić podłogówce dostęp czynnika grzeczego. Przez moment miałem pomysł, aby w miejsce zaworu termostatycznego dać siłownik, który jak będzie potrzeba - otworzy zawór i załączy dodatkową pompę dla tego obieu (bezpośrednio z pieca). Opracowałem już nawet schemat całego rozwiązania, ale jest jedno ale:

- czy jeśli grzejniki będą zakręcone i pompa będzie tłoczyła jedynie dla KAN, to czy odbiór tego ciepła (przy założeniu, że ciepło przez rozdzielacz jest pobierane) - nie będzie za mały (wiadomo, zawór na powrocie rozdzielacza jest tylko delikatnie rozkręcony) i po prostu pompa będzie pompowała trochę w miejscu?

 

Ale może nie warte są moje rozważania, może obecnie zainstalowany układ będzie działał?

 

Michał

jesli masz rozdzielacz typu CAN to tylko usiasc i sie połakac po piersze jak masz układ rozdzielacza podłaczony jak kolejny grzejnik i tą pompe bedziesz właczałi wyłaczał to podłogówka bedzie martwa ,jeli masz jako układ równoległy do CO to bez dodatkowej pompy kocioł rozdzielacz tez bedzie martwy wiec w zaleznosci jak masz połaczone i jak duza jest to podłogówka to proponuje pompe dodatkową kocioł rozdzielacz troche pomoze ale układ bedzie niemrawy i zanim osiagni epodłoga temp 20-23st to pewnie doba minie bo CAN to jnajgłupsza mysl techniczna i dawno wysofana z eksploatacji a mimo to jeszcze ktos to na rynek wpycha ,przy małym układzie do 40m podłogi to jezcze jakos idzie zyc ale wieksze to lepiej odrazu oddac do sklepu taki rozdzielacz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guitar, nieprawdą jest jakoby! Pompa ciągnie z lewej [zasilanie] jak i z prawej[powrót]. W prporcjach nieznanych. Tłoczy w dół i strumień rozchodzi sie w lewo[do kotła] i w prawo [w kolektor zasilaia] w proporcjach nieznanych ale takich jak powyżej.I część zmieszanej wody idzie w ...kocioł (pamiętajcie, łyczki, nie w piec!! ) Ten mieszacz jest kulawy ale ...jakos to bedzie. Ale ja bym go rozpirzył.

Jezeli zamkniemy zasilanie niewydarzonym zaworem z kapilarką to będzie mieszac w piętke w zgodzia z PF.[prawami fizyki] czyli wystygnie.

Jeżeli otworzymy tem niewydarzony zaworek na full to w zależności od oporów reszty układu pociągnie więcej lub mniej ciepłej wody.

Tą rurkę obok pompy po prawej zwana obejsciem lub uczenie bajpasem zamknąć i zakleić np. gumą do żucia.

Jeżeli na zasilaniu jest jaki opór np. ssanie innej pumpy to wydatek ciepłej wody [cw] do zmieszania jest za mały i będzie sie bujac 3 dni az w końcu zagrzeje. W podłoge na starcie ja daje ze 50stC a po wygrzaniu ok. 35 przy -10 na zewnątrz.

 

Pies jest w tym niewydarzonym zaworku termostatycznym z kapilarka, so to powinna być na dolnym rozdzielaczu. JAk sie kto nie zgadza tego wyzywam na pojedynek na sikawki ogrodowe! Hej!

 

A MAły nas ...olał .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,błendem jest to że producent sprzedaje ten rozdzielacz bez głowicy , a jeśli chodzi o zasadę dzialania to jest moim zdaniem dobra ale nie chciał bym się tu kłucić na ten temat bo to nasza konkurencja a nie chciał bym ich bronić , został on odpatrzony od tego mieszacza za który mogę reczyć że działa rewalacyjnie jeśli jest prawidłowo wykonana podłogówka

post-4018-1245219663_thumb.jpg

post-4018-1245219759_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guitar, nieprawdą jest jakoby! Pompa ciągnie z lewej [zasilanie] jak i z prawej[powrót]. W prporcjach nieznanych. Tłoczy w dół i strumień rozchodzi sie w lewo[do kotła] i w prawo [w kolektor zasilaia] w proporcjach nieznanych ale takich jak powyżej.I część zmieszanej wody idzie w ...kocioł (pamiętajcie, łyczki, nie w piec!! ) Ten mieszacz jest kulawy ale ...jakos to bedzie. Ale ja bym go rozpirzył.

Jezeli zamkniemy zasilanie niewydarzonym zaworem z kapilarką to będzie mieszac w piętke w zgodzia z PF.[prawami fizyki] czyli wystygnie.

Jeżeli otworzymy tem niewydarzony zaworek na full to w zależności od oporów reszty układu pociągnie więcej lub mniej ciepłej wody.

Tą rurkę obok pompy po prawej zwana obejsciem lub uczenie bajpasem zamknąć i zakleić np. gumą do żucia.

Jeżeli na zasilaniu jest jaki opór np. ssanie innej pumpy to wydatek ciepłej wody [cw] do zmieszania jest za mały i będzie sie bujac 3 dni az w końcu zagrzeje. W podłoge na starcie ja daje ze 50stC a po wygrzaniu ok. 35 przy -10 na zewnątrz.

 

Pies jest w tym niewydarzonym zaworku termostatycznym z kapilarka, so to powinna być na dolnym rozdzielaczu. JAk sie kto nie zgadza tego wyzywam na pojedynek na sikawki ogrodowe! Hej!

 

A MAły nas ...olał .

 

A więc męczony dylematem o roli pompy na rozdzielaczu, wszedłem na stronę PURMO i co wyczytałem? Jest to układ mieszający do montażu na rozdzielaczu. Do poprawnej pracy potrzebna jest pompa zewnętrzna np. c.o. która wymusza obieg w całej instalacji grzewczej, natomiast ta pompka służy tylko do mieszania w obrębie ogrzewania podłogowego.

 

Cytat " Zestaw mieszający przystosowany do montażu na rozdzielaczu – umożliwiający utrzymanie temperatury zasilania na rozdzielaczu ogrzewania podłogowego na poziomie wartości ustawionej na głowicy termostatycznej np. 40°C. Komplet obejmuje: zawór termostatyczny i głowicę z czujnikiem przylgowym (zakres nastawy 20-50°C), ogranicznik przepływu na powrocie, pompę z ograniczającym temperaturę wyłącznikiem bezpieczeństwa, kolano podłączeniowe z zaworem odpowietrzającym, zawór spustowy ½”, termometr, śrubunki z uszczelnieniem płaskim. Zestaw może być montowany zarówno z prawej, jak i lewej strony rozdzielacza. Pasuje do rozdzielaczy zakończonych gwintem zewnętrznym 1”. W przypadku rozdzielaczy z gwintem wewnętrznym ¾” potrzebne są dodatkowe przejściówki."

Z tym tylko,ze pompa tłoczy wodę od powrotu do zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokłądnei ten KANowski układ działa w ten sposób:

- gorąca woda jest zasysana przez pompę, a z drugiej strony wpada do pompy powrót podłogówki, tu następuje wymieszanie;

- na wyjściu z pompy część zmieszanej wody idzie w podłogówkę, a część wraca do instalacji jako powrót...

 

Regulacją tych proporcji zajmuje się zawór na powrocie rozdzielacza - im więcej go odkręce, tym więcej wody wraca do instalacji, a mniej jest w podłogówce... Oczywiście jest jeszcze głowica umieszczona na wejściu do rozdzielacza, którą montuje się do dolnej belki (czyli zasilenia podłogówki po zmieszaniu) - jak będzie tu za gorąco, zamykany jest dopływ czynnika grzewczego i woda krąży sobie tylko przez podłogówkę.

 

******************

 

Będę u rodziców po weekendzie i będę próbował potestować sobie, czy przy jakimkolwiek ostawieniu zaworu na powrocie (na przykład większym otwarciu) - pompa od podłogówki pociągnie ciepło z kotła.

 

******************

 

A co do schematu całej instalacji, spróbuję opisać może:

- piec olejowy ACV Delta dwufunkcyjny (zbiornik c.w.u. zanurzony w zbiorniku c.o., pojemność obu zbiorników łączna ok. 150 l), zakres nastaw temperatury (ręcznie) wody 60-90 st.

- trójdrogowy zawór mieszający

- pompa CO

- główna rura, a od niej odejście na:

a) rozdzielacz do grzejników na parterze;

:) rozdzielacz do połogówki KAN;

c) rozdzielacz do grzejników na górze.

 

Zapobiegawczo pociągnąłem sobie rurkę bezpośrednio z kotłowni do rozdzielacza podłogowego - teraz mam już płytrki i trudniej byłoby to zrobić. Obecnie - z obu stron niepodłączona, ale może się przyda.

 

Sterowanie grzejnikami:

- termostat w pokoju, gdy temperatura spadnie poniżej zadeklarowanej, uruchamia pompę CO, i ta pompuje ciepło w układ, gdy się nagrzeje - pompa CO jest odłączana, gdzejniki stygną. I tak cały czas.

 

************************************

 

I teraz mam jedno przemyślenie, że zimą pompa CO włącza się dość często, czyli tak mi się wydaje, że podłogówka będzie się w stanie "rozgrzać" po jakimś czasie. A może właśnie wykorzystać tę dodatkową rurę i wpiąć bezpośrednio do wyjścia co pieca, czyli:

- tuż za wyjściem z pieca trójnik, jedna odnoga do KAN podłogowego, druga do zaworu trójdrogowego mieszającego i dalej pompy CO. Wtedy może podłogówka będzie miała mniej oporów instalacyjnych przed tym, że sama sobie ciągnąć ciepło i być w miarę niezależna.

 

************************************

 

A może jeszcze jakieś inne rozwiązanie? Sam już nie wiem, bo instalator chyba podłączył mi to tak, jakby pompa CO od grzejników miała chodzić cały czas. Wtedy - oczywiście - układ działa rewelacyjnie.

 

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, a czy ktoś może mi rozrysować schemat tego rozdzielacza KAN. Czy przypadkiem nie jest to klasyczny zawór trójdrogowy z termostatem na zasileniu? Czy na podobnej zasadzie nie działa zawór trójdrogowy zainstalowany u mnie na wyjściu ciepłej wody z kotła i dalej przez pompę na grzejniki? Pompa CO jest niemal identyczna do tej zastosowanej w rozdzielaczu KAN-a.

 

Jak mogę przerobić ten układ, abym podłogówką mógł sterować niezależnie od grzejników?

 

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak będzie tu za gorąco, zamykany[przymykany] jest dopływ czynnika grzewczego i woda krąży sobie tylko przez podłogówkę.--i tak trzymać! A pompa CO powinna sie kręcic 24h jak pisze Guitar. Hej!

--najlepiej zacytowac siebie! Samo mondre! [technicznie powalone to forum]

 

JAk pompka co sie wyłaczy to pompa podłogowa, co to powinna dymać non-stop, wyssie całe ciepło z grzejników jeżeli kociol jest przepływowy bez płaszcza wodnego. Ale nie widze problemu.

 

Jak mogę przerobić ten układ, abym podłogówką mógł sterować niezależnie od grzejników?

 

--schemat i podaj typ kotła to ci może co podpowiem. Hej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc - oto schemat z instrukcji i tak mniej wiecej to jest u mnie zrobione:

 

delta.jpg

 

Piec to ACV Delta Performance 25 - obecnie na stronie www.acv.pl jest nowsza wersja tego pieca, Delta Pro, ale generalnie wszystko to samo.

Pompą CO steruje sterownik pokojowy typu włącz, wyłącz. Kocioł cały czas trzyma wodę w sobie o temperaturze nastawionej przeze mnie na pokrętle - 60-90 st. Jest to piec typu zbiornik w zbiorniku, czyli zbiornik cwu jest zanurzony w zbiorniku co. Włączenie trybu zimowego to po prostu sterowanie pompą Co.

 

Co do podłogówki, to obecnie rozdzielacz KAN 73A:

kan.jpg

 

...jest wpięty jako jeden z grzejników, tzn. z głównej rury za zaworem mieszającym i pompą CO jest odejście na rozdzielacz grzejników na parter, na rozdzielacz KAN i rozdzielacz na grzejniki na poddaszu.

 

*****************

 

Instatalot, który to montował przekonywał, że na pompie CO należy założyć by-pass z zaworem zwrotnym, ale jakoś mnie nie przekonuje to rozwiązanie.

 

Trochę zapobiegawczo - poprowadziłem rurę z kotłowni do zasilenia rozdzielacza podłogówki - na razie z obu stron nie jest podłączona, ale może ją wykorzystać? Pomyślałem sobie właśnie, żeby zrobić za piecem trójnik, jedno odejście przez zawór 3D i pompę Co na grzejniki, a drugie odejście bezpośrednio w stronę podłogówki, a tu też zawór 3D lub 4D i pompa wraz z siłownikiem i termostatem - jak za gorąco, zamyka dopływ czynnika grzewczego, a pompa albo się wyłącza albo krąży tylko w obiegu podłogówki - to jeszcze do syskusji.

 

A może KAN 73 podpięty bezpośrednio do wyjścia z pieca - będzie spełniał to założenie?

 

Aha, sam piec nie ma pompy obiegowej, to po prostu zbiornik i tyle...

 

****************

 

Jak coś trzeba jeszcze dopisać, dajcie znać - napiszę.

 

I dziękuję za ewentualną pomoc,

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale ja nie chcę, aby pompa CO chodziła cały czas, ponieważ wydaje mi się (może mylnie), że po pierwsze, to rozwiązanie mniej ekonomiczne, a po drugie - brak możliwości np. obniżania nocnego.

 

Ja z kolei myślałem, aby podłogówkę wpiąć przed zaworem mieszającym od grzejników - pytanie tylko, czy pompa w rozdzielaczu pociągnie sobie ciepło? Albo dodać by-pass - czyli coś takiego:

 

delka1.jpg

 

MIchał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

 

Postanawiam podpić wątek po nowych obserwacjach...

 

Przypominam - mam mieszacz pompowy KAN wpięty jako grzejnik. Jeśli pompa od CO pracuje, wszystko działa jak należy. Problem zaczął się, gdy pompa CO zostaje wyłączona przez sterownik pokojowy: grzejniki robią się zimne, ale i do połogówki KAN nie dociera czynnik grzewczy.

 

A dzisiaj zrobiłem pewne doświadczenia i:

- gdy podłączyłem samą podłogówkę, nie była w stanie pociągnąć z pieca gorącej wody, ale pompa pracowała oczywiście, coś tłoczyła i...

- okazało się, że gdy zamknąłem zawory na rozdzielaczach grzejników, to nagle podłogówka dostała gorącą wodę z pieca.

 

Wniosek:

- gdy pompa CO jest wyłączona, podłogówce łatwiej jest zasysać wodę z grzejników (obecnie zimnych) i tworzyć sobie właśnie taki obieg;

- gdy grzejniki zakręciłem, nie dało rady - została tylko jedna droga, podłogówka pokonała opór (jeśli występuje) wyłaczonej pompy CO i zassała ciepło.

 

Obecnie - od dwóch godzin jest włączona, i obserwuję. Mam ok. 30-35 stopni i reguluję zaworem na powrocie podłogówki. I teraz pytania:

 

1) czy moje obserwacje nt. przyczyny wcześniejszego nie działania są słuszne i na przykład - wystarczy przed rozdzielaczami grzejnikowymi zamontować zawory zwrotne, aby to zadziałało?

2) czy dla tej podłogówki (KAN 73A - ryskunki wyżej) ma znaczenie, czy czynnik grzewczy musi sama zassać czy też jak z pewnym ciśnieniem popmuje do niej pompa CO? Pytam - czy przy samym zasysaniu przez podłogówkę jestem w stanie uzyskać np. 50 st?

 

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jestes wstaie uzyskac 50st nawet 40st to juz katorga dla tego rozdzielacza ,faktjest taki ze krytyczna temp to 50st a znamionowa to 45st wiec narazie nie musisz sie niczym martwic ,załozenie zaworów zwrotnyc na zasilaniach do rozdzilaczy grzejników oczywiscie ma uzasadnienie i podłogówka w tej temp zewnetrznej da jakis efekt ,nie chce byc złoscliwy ale jak znam zycie to jak przyjdzie -10st i bedziesz chciał na podłodze podciagnac temp to podejzewam ze bedziesz przeklinał dzien wktorym kupiłes ten rozdzialcz ,a jeszcze jedno pytanie czy jak pracuje podłogówka to słyszysz ta pompe od modłogówki jakies szumy czy cos innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podejzewam ze bedziesz przeklinał dzien wktorym kupiłes ten rozdzialcz ,a jeszcze jedno pytanie czy jak pracuje podłogówka to słyszysz ta pompe od modłogówki jakies szumy czy cos innego?

 

Wiesz, teraz - obudowa nie jest założona, więc faktycznie delikatnie pompę słychać, ale to nie jest to dźwięk, który by mi przeszkadzał tym bardziej, że jest ona w garażu. Czasami słychać przelewanie wody - co to może być?

 

A druga sprawa - czy można ten układ przerobić, aby był "lepszy"?

 

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasne ze mozna przerobic pozbywajac sie gwarancji ale co tam ma sie popsuc ,jedyne co psuje sie od samego pztrzenia to głowica nie wiem czy we wszytkich modelach ale z tymi co miałem do czynienia to made in .....,a jesli chałas nie przeszkadza i jest faktycznie daleko tooki powiedz tylko jak duzo masz podłogi do grzania ile metrów ile obiegów itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.