Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rozdzielacz Podłogowy Poprawnie ? Mam Mieszane Uczucia Pomocy :(


MałyMiki

Rekomendowane odpowiedzi

Wiesz, testuję to cały czas, a więc - przy temperaturze na piecu 60 stopni, podłogówka rozgrzała się do 40 (i powrót 39, ale rzecz jasna jest ciepło i to nie to samo, co zima) i więcej nie da rady chyba, że zacznę kręcić zaworem powrotnym, ale na razie nie chcę tego robić. Generalnie taka temperatura na piecu będzie przy jesienno - zimowej pogodzie. Właśnie podkręciłem piec na 80 stopni, czyli tyle planuję mieć przy mrozie i zobaczymy...

 

*********

 

Generalnie moje wszelkie obawy wynikały z tego, że podłogówka działała u mnie tylko przy włączonej pompie CO, przy wyłączonej była zimna. Teraz - jak wiesz, bo pisałem - zakręciłem grzejniki, czyli powiedzmy, że zrobiłem zawory zwrotne :), i nagrzała się do temperatury, jak wyżej.

 

***

 

Teraz sprawdzę, czy i o ile wzrośnie przy 80 stopniach na piecu, a jutro - co się stanie, jeśli w ten sposób nagrzaną podłogówkę - potraktuję włączeniem pompy CO. Czy zmieni się temperatura czy nie - na pewno na zasilenie pójdzie zdecydowanie większe ciśnienie ciepłej wody...

 

**********

 

I kolejne pytanie:

- poszukuję sterownika tej podłogówki, a dokładnie siłownika do zaworu termostatycznego i sterownika, aby ten siłownik obsłużył + miał możliwość robienia np. obniżenia temperatury nocnego. No chyba, że jest jakiś patent, aby do tego układu dokupić pogodówkę, która by sterowała siłownikiem na zasileniu w zależności od temp. zewn.

 

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracając do testów:

- podkręciłem temp. na piecu do 80 stopni, w podłogówce zrobiło się 48/42. Włączyłem pompę CO (i odkręciłem grzejniki, które wcześniej zakręciłem na rozdzielaczach) i skoczyło do 50/43. I wyłączyłem, bo kto mądry dogrzewa podłogę, jak lato mamy :)

 

A więc:

- wydaje mi się, że będzie działać jeśli zamontuję zawory zwrotne na rozdzielaczach do grzejników - tylko nie wiem, czy na zasileniu, czy na powrocie czy bez znaczenia.

 

********************

 

A mam jeszcze pytanie nt. tej pompy w podłogówce - czy ona, jeśli zawór termostatytczny na zasileniu zostanie zaknięty w wyniku osiągnięcia żądanej temperatury, to pompa też się wtedy powinna wyłączyć czy jednak obieg wodny podłogówki powinien zostać cały czas włączony, bo.... no właśnie, bo co? W sumie to przychodzi mi do głowy, że raczej powinna być włączona, bo zimą zakręcenie zaworu spowoduje, że temp. zacznie się szybko zmniejszać i zawór zostanie szybko znów otwarty, więc może szkoda pompy?

 

*********************

 

A z innej beczki - jak działają siłowniki? Od razu po podaniu / zdjęciu napięcia się zamykają, czy trwa to czas jakiś?

 

MIchał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracając do testów:

- podkręciłem temp. na piecu do 80 stopni, w podłogówce zrobiło się 48/42. Włączyłem pompę CO (i odkręciłem grzejniki, które wcześniej zakręciłem na rozdzielaczach) i skoczyło do 50/43. I wyłączyłem, bo kto mądry dogrzewa podłogę, jak lato mamy :)

 

A więc:

- wydaje mi się, że będzie działać jeśli zamontuję zawory zwrotne na rozdzielaczach do grzejników - tylko nie wiem, czy na zasileniu, czy na powrocie czy bez znaczenia.

 

********************

 

A mam jeszcze pytanie nt. tej pompy w podłogówce - czy ona, jeśli zawór termostatytczny na zasileniu zostanie zaknięty w wyniku osiągnięcia żądanej temperatury, to pompa też się wtedy powinna wyłączyć czy jednak obieg wodny podłogówki powinien zostać cały czas włączony, bo.... no właśnie, bo co? W sumie to przychodzi mi do głowy, że raczej powinna być włączona, bo zimą zakręcenie zaworu spowoduje, że temp. zacznie się szybko zmniejszać i zawór zostanie szybko znów otwarty, więc może szkoda pompy?

 

*********************

 

A z innej beczki - jak działają siłowniki? Od razu po podaniu / zdjęciu napięcia się zamykają, czy trwa to czas jakiś?

 

MIchał

Witam ,ten rozdzielacz który kupiłeś powinien działać we współpracy z pompą zainstalowaną przy piecu bo jest to mieszacz i pompa która jest tam zastosowana służy tylko do mieszania wody w obiegach podłogówki i dlatego jest jego taka konstrukcja , oczywiście jeśli Ci to nie odpowiada musisz trochę go przerobić ,możesz też robić róznego rodzaju doświadczenia , ja podobny mieszacz o podobnej konstrukcji badałem w naszej stacji prób i powiem Ci że prawdą jest że ta pompa zassa ciepłą wodę ,ale warunek jest jeden ,nie może być oddalony daleko od pieca czym dalej to temperatura zasilania będzie malała.A jeśli chodzi o pompę czy musi być włączona to jak najbardziej tak , chodzi przecież oto aby woda cały czas krążyła w układzie podłogówki , i jeszcze jedno jak wymienił byś ten zawór powrontny nastawny na termostatyczny z nastawą wstępna to na niego możesz założyć siłownik sterowany pogodówką na zaworze zasilajacym musi być głowica z kapilarą której u ciebie nie widzę, możesz tez zastosować siłowniki na kazdy obwód i podpiąć je po programator pokojowy... a siłowniki są 2 rodzaje NO czyli normalnie otwarte lub NC nor. zamkn. i zamykaja lub otwieraja powoli nawet do 2 minut pozdrawiam .Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli chodzi o pompę czy musi być włączona to jak najbardziej tak , chodzi przecież oto aby woda cały czas krążyła w układzie podłogówki

 

Generalnie chodzi o informację, co jest bardziej ekonomiczne z punktu widzenia utrzymania ciepła: krążąca woda w podłogówce przy zamkniętym zaworze termostatycznym, czyli bez dopływu ciepła czy woda, która po prostu w rurach stoi w tym czasie, gdy zawór jest przymknięty?

 

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co jest stabilniejsze i bardziej komfortowe stygniecie wody w kazdym ponkcie instalacji do innej temp czy pełna kontrola temp czynnika i reakcja zaworu w trybie natychmiastowym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie chodzi o informację, co jest bardziej ekonomiczne z punktu widzenia utrzymania ciepła: krążąca woda w podłogówce przy zamkniętym zaworze termostatycznym, czyli bez dopływu ciepła czy woda, która po prostu w rurach stoi w tym czasie, gdy zawór jest przymknięty?

 

Michał

Witam oczywiście że dla podłogówki lepsze jest gdy woda krąży ,pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, czyli pomyślałem sobie właśnie, że:

- dam jakiś regulator pogodowy, który pozwala na regulację krzywych grzewczych + siłownik zamiast obecnego termostatu z kapilarą (czy jak to się nazywa). W zależności od krzywej - będzie dobierał odpowiednią temperaturę podłogówki i mam nadzieję, że wyjdzie z tego dobry, ekonomiczny układ.

 

A może dać sobie spokój i dwa razy zimą - przykręcić ręcznie zawór i tyle?

 

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli tam gdzie grzejesz podłogówka jest to jedyny sposób grzania to to polecam pogodówke jesli zas masz jeszcze grzejniki w tych pomieszczeniach to zdecydowanie nie ,a układ pogodowy do podłogówki jest naprawde godny polecenia i co najwazniejsze ekonomiczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka w zasadzie jest w łazienkach (są też grzejniki drabinkowe, ale z racji ich prawie żadnej mocy grzania powiedzmy, że tam ich nie ma), mam w kuchni - otwartej na salon, gdzie (w salonie) jest grzejnik, wiatrołapie (bez grzejnika). Nie mam sterowania temp. w poszczególnych w/w pomieszczeniach.

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, czyli pomyślałem sobie właśnie, że:

- dam jakiś regulator pogodowy, który pozwala na regulację krzywych grzewczych + siłownik zamiast obecnego termostatu z kapilarą (czy jak to się nazywa). W zależności od krzywej - będzie dobierał odpowiednią temperaturę podłogówki i mam nadzieję, że wyjdzie z tego dobry, ekonomiczny układ.

 

A może dać sobie spokój i dwa razy zimą - przykręcić ręcznie zawór i tyle?

 

Michał

Witam, nie możesz w miejsce głowicy z kapilarą dać siłownika do pogodówki,w twoim przypadku głowica z kapilarą chroni podłogówke przed przegrzaniem ,jedynie możesz wymienić zawór który masz na powrocie na taki na który nakrecisz siłownik do pogodówki np. zawór honeywell 1/2" z nastawą wstępną koniecznie z nastawą zastąpi ci ona obecny zawór nastawny.pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no mamy sprzeczne informacje przeciez sterownik pogodowy jesli bedzie profesjonalny to bedzie pilnował temp maxzasilania oraz krytycznej i chocby nie co sie działo to powyzej 50st nie pusci ,chyba ze faktycznie sterowanie czesciowe jakies to zawór dodatkowy przed głowica do sterowania ,a głowica do pilnowania temp ktytycznych ale z takim sterowaniem sie nie spotkałem jeszcze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no mamy sprzeczne informacje przeciez sterownik pogodowy jesli bedzie profesjonalny to bedzie pilnował temp maxzasilania oraz krytycznej i chocby nie co sie działo to powyzej 50st nie pusci ,chyba ze faktycznie sterowanie czesciowe jakies to zawór dodatkowy przed głowica do sterowania ,a głowica do pilnowania temp ktytycznych ale z takim sterowaniem sie nie spotkałem jeszcze

Witam ,no właśnie jeśli będzie profesionalny ,a jak nie to bum i podłoga przegrzana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
Witam, nie możesz w miejsce głowicy z kapilarą dać siłownika do pogodówki,w twoim przypadku głowica z kapilarą chroni podłogówke przed przegrzaniem ,jedynie możesz wymienić zawór który masz na powrocie na taki na który nakrecisz siłownik do pogodówki np. zawór honeywell 1/2" z nastawą wstępną koniecznie z nastawą zastąpi ci ona obecny zawór nastawny.pozdrawiam Tomek

 

Witam. Chcoiałbym powrocic do watku KANowskiergo rozdzielacza gdyz posiadam taki sam..interesuje mnie jak dziala i czy ewentualnie zostal zmodyfikowany..moj strasznie wolno sie buja. Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki ..przeczytalem juz wczesniej wszystko na temat.ogolnie rozdzielacz pracuje ok tyle ze zanim wszystko sie nagrzeje to bardzo dlugo trwa. Wiem ze podlogowka dlugo sie nagrzewa.tylko zastanawia mnie fakt taki ze nie moge osiagnac temp razilania podlogi np.35-40' trwa to b.dlugo .Mysle ze pompa ssa zbyt duzo wody z podlogi a za malo czynnika z pieca. probowalem regolowac tym zaworem na powrocie do pieca ale na niewiele sie to zdalo.Obecnie zastanawiam sie aby przelozyc powrot do pieca za belke rozdzielacza..tzn.ogrzana woda najpierw przeszlaby przez caly rozdzielacz i dopiero jej nadmiar na koncu rodzielacza skierowany bylby do piecaa nie jak do tej pory czesc wymieszanej i ogrzanej wody zaraz za pompą 'ucieka' w powrot do kotla. Prosze o opinie czy moje myslenie jest logiczne i czy ma jakis sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się z powrotem włączyć do rozmowy, jako że założyłem ten temat rok temu. A więc przyczyną mojego problemu były dwie rzeczy. Pierwsza to to: że dwie pompy się wzajemnie przepychały i zabierała jedna drugiej wodę ;) kretyństwo jakich mało :) ale to było rok temu i wolę o tym zapomnieć. Natomiast druga sprawa dotyczy rozdzielacza. Według mnie a raczej według instalatora, który rozwiązał ten problem to wada techniczna konstrukcyjna tego rozdzielacza. Instalator przerobił rozdzielacz i od tego czasu jestem bardzo zadowolony. Nagrzewanie domu trwa bardzo krótko i ogólnie zapomniałem że jest coś takiego jak rozdzielacz. Jedynie co mnie trochu denerwuję to fakt że pompa rozdzielacza pracuję nonstop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Powiem tak, przeróbka niby dobra tylko odkąd przerobiłem ten rozdzielacz mam problem z ujarzmieniem podłogłówki. Jak Palę w piecu powyżej 50 stopni nawet przy takich temperaturach jak teraz -15 to wskazniki na zasilaniu i powrocie pokazują 38 stopni. Problem w tym żę przy takiej temperaturze ja mam SAHARĘ u siebie an dolę a z kolei na górze gdzie mam kaloryfery jest przy temperaturze na zewnątrz -15 stopni to mam 19 stopni góra.

 

Wydaję mi się że błędem było przerobienie tej podłógłówki, wystarczyło dobrze wysterować według instrukcji i byłoby może ok.

 

 

Powiedz mi Piotrze jaką masz założoną głowicę termostatyczną w tym rozdzielaczu, bo ja farbrycznie chyba dostałem firmy MNG z kapilarą. Głowcia jest tragiczna, wręcz do du.... żeby trzymać temperaturę 38 stopni bo to najmniejsza możliwość to głowica musi być całkowicie zakręcona czyli na poziom 2. Wydaję mi się że to wina złego mieszania się wody ale boje się tego ruszać bo fachowców brak i już nie mam co liczyć na pomoc bo każdy co przyjdzie to dużo gada ale nigdy roboty do końca nie zrobi albo po kawałakach a kroją jakby conajmniej stadion narodowy kładli. I oczywiście każdy zwala na drugiego jaki to on fachowiec. Dlatego mam dość tego cyrku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A I JESZCZE jedno, przeczytaj sobie dokładnie to co napisał Pan Tomek. Bardzo fajnie przedstawił działanie tego rozdzielacza. I tak naprawdę aby dobrze on chodził i temperatura wzrosła powyżej 31 stopni to trzeba odpowiednio mieszacz wyregulować tak aby wpuszczał więcej wody ciepłej a mniej zimnej. Mimo że mój rozdzielacz został przerobiony będe próbował z tym powalczyć, nie daję mi to spokoju bo według mnie rozdzileacz bardzo fajny jedynie ta głowica dziadowska którą wymienie razem z tym kretyńskim zaworem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.