Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Cerapur + Cw400 + sterowniki pokojowe


Buldbay

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam kilka pytań odnośnie działania systemu grzewczego:

piec cerapur zsb 14-5.2 c 21

cw400 na piecu 

Salus sterowniki w

pomieszczeniach

Podlogowka w całym domu 115m2

Czy ktos może wytłumaczyć mi jak takie zestawienie działa? bo nie bardzo mogę to ogarnąć. 

Jeżeli w Cw400 mam standard 21C w dzień to jeżeli na salusie ustawię np.23C w łazience to osiągnę taką temperaturę? Na te chwilę Salus pokazuje płomień ale palnik na piecu nie pracuje. Które urządzenia będzie dyktowało warunki? 

Jeżeli na salusie wybiorę opcje automat tzn. ze sterownik bedzie dzialal zgodnie z ustawieniami Master, ale czy w tym przypadku cw to jego master? Wydaje mi się ze jak mam ustawione auto na salusie to w przypadku trybu nocnego cw 400 i tak salus próbuje uzyskać zadane 21 dla pory dziennej. 

 

Jak to wygląda sprawa podnoszenia temperatury dziennej w cw 400? Np jezeli ustawie tam 24/25C to czy salus ustawiony na 23c osiągnie żądaną wartość? 

Powiem szczerze że nie bardzo rozumiem jak to działa. Wydawało mi sie że Salus będzie wymuszać na piecu moje zachcianki temperatury ale jak widać nie działa to jak myślałem.

Wcześniej mialem jeden sterownik na ścianie na caly dom i bylo łatwiej tym sterować. 

Teraz teoretycznie powinno byc latwiej i ekonomiczniej ale nie wiem ktore z tych urządzeń rozdaje karty i jak je okiełznać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nie po to zakładaliśmy sterowniki w pokojach żeby znow wszystkim sterować za pomocą jednego ustrojstwa w salonie. Nie tak ma działać automatyka a poza tym przy sterowaniu tylko jednym sterownikiem nie będziemy mieli zmiennych temperatur w pomieszczeniach. Jak w reprezentatywnym cw400 bedzie mial temp żądaną to w łazience juz grzać nie będzie. Takie coś to w domu z 94' mieliśmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by była podłogówka wykonana wg projektu to nie potrzeby było tych wszystkich salusów.

Automatyka salusa nie będzie współpracować z automatyką kotła - tylko opcja wyłącz/załącz kocioł wchodzi w grę.

Może kombinowanie z CR10 coś by dało efekt, ale wątpię.

Teraz to tylko siłowniki na pętle podłogówki i i sterować je tymi salusami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, sambor napisał:

Jak by była podłogówka wykonana wg projektu to nie potrzeby było tych wszystkich salusów.

Czemu twierdzisz ze wykonana jest bez planu? Salusy byly również w planie żeby kazdym pomieszczeniem sterowac oddzielnie. 

 

13 minut temu, sambor napisał:

Teraz to tylko siłowniki na pętle podłogówki i i sterować je tymi salusami.

No i tak tez zostalo to rozwiazane w myśl projektu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam kocioł pracuje na jednej krzywej lub bez ze stałą temp a salus włącza i wyłącza obiegi.

Zero ekonomii i komfort też słaby, ale ma być fajnie bo w każdym pomieszczeniu "można regulować oddzielnie"

Ale mogę się mylić jeśli są to zawory z regulacją i czujnikami temperatury na zasilaniu i powrocie coś w ten deseń

 

 

10_max.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem skąd takie negowanie tego że chcemy miec możliwość sterowania każdym pomieszczeniem oddzielnie? Logiczne jest ze w pokoju gościnnym nie będę potrzebował 22c , sypialnia, łazienka i salon to przecież różne strefy gdzie niekoniecznie musi byc taka sama temperatura. 

Kocioł spięty jest z pogodowka tak wiec nie chodzi ze stałą temp.

Zawory firmy cosmo na listwie, prawdopodobnie posiadaja czujniki

 

Jezeli cw 400 nie pełni funkcji regulatora pokojowego to w jaki sposob wie kiedy przestac grzac w założeniu ze mam na nim ustawione 22c na dzien? Czy tym sterują tylko silowniki pokojowek w przypadku gdy osiągną zadana temp tzn. w sypialni 18c i sterownik na scianie ma ponad to zamyka przeplyw dla tego obiegu. Jak za malo to otwiera itd. Wydaje mi sie to jedyne logiczne wytłumaczenie dzialania tego systemu. Nie bardzo rozumiem tylko zadawanie temperatury na cw. Gdy np ustawie tam 30c to bedzie dążył do uzyskania tego w oparciu o jaki czujnik pomiarowy? czy tylko bedzie hajcowal aż do momentu jak sie silowniki z pokojówek zamkna na np22c zadanych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.09.2022 o 15:38, Buldbay napisał:

Jezeli cw 400 nie pełni funkcji regulatora pokojowego

Pełni funkcję tylko że on bada temp w pomieszczeniu które przyjmujesz jako pomiarowe a tak jak napisał Ejey rotametrami regulujesz temp w innych pomieszczeniach.

Przy dużej bezwładności podłogi termostaty pokojowe są zbędne a zwykłe on/off wręcz szkodliwe bo zanim temperatura w pomieszczeniu się zmieni może okazać się że podłoga będzie za ciepła a termostat dopiero ją wyłączy i masz po tym kolejne kilka godzin przegrzane pomieszczenie, później kilka godzin zadaną temperaturę, a na koniec wychłodzone bo zanim podłoga znów się nagrzeje temp w pomieszczeniu nadal będzie spadać.

Do puki termostat pokojowy nie będzie PID  ciężko nazwać je dobrymi pod ogrzewanie podłogowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.09.2022 o 16:14, Ejay3333 napisał:

Regulujesz rotametrami temp. W pomieszczeniach raz i już. Przy podłogówce nie dasz rady obniżać i podwyższać sobie temperatury co kilka godzin. 

I wystarczy ze raz bedzie slonecznie i bezwietrznie a innym razem pochmurno i pizdzi i wszystko sie rozjedzie po czym znowu bedzie wracac do „zadanych”. Tak samo jak pomieszczenia od polnocy i poludnia. Temperatura zewnetrzna nie jest jedynym przelozeniem na  temperature w srodku.

Co kilka godzin z pewnoscia nie da rady jej szybko zmieniac. Chyba ze budynek „papierowy”.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, szakallo napisał:

Pełni funkcję tylko że on bada temp w pomieszczeniu które przyjmujesz jako pomiarowe a tak jak napisał Ejey rotametrami regulujesz temp w innych pomieszczeniach.

Do puki termostat pokojowy nie będzie PID  ciężko nazwać je dobrymi pod ogrzewanie podłogowe. 

No wlasnie jak jest zamontowany na piecu to nie bada temperatury z pomieszczenia tylko ustawiony jest na temperaturę zewnętrzną.Tak jest przynajmniej u mnie ustawiony.W info widzę tylko zadaną a temperatury pomieszczenia nie wyświetla.

Termostaty pokojowe korzystają z algorytmu PWM co rzekomo jest łagodniejsze w użytkowaniu aniżeli Histereza tzn. teoretyczny brak wahań temperatury i spóźnionego grzania bądź redukcji.

 

Ogólnie doszedłem do tego, ze Cw ustawiony na 21c w oparciu o temp zewnętrzna grzeje poszczególne pętle do momentu aż Salus w pomieszczeniu powie temp zadana osiagnieta i przyblokuje przeplyw na siłowniku listwy zasilającej. Zauważyłem też ze wraz ze wzrostem temperatury zadanej na cw wzrasta temperatura zasilania, tzn. cw 30c powoduje rozpędzenie się pieca do 45c zasilania i grzaniu tak do momentu osiągnięcia zadanej temp na salusach. Po czym salus zamyka obieg . prawdopodobnie podniesienie temp na cw powoduje automatyczne dopasowanie krzywej do zadanej temperatury. Pytanie czy lepiej bedzie ustawic temp minimalną w stosunku do docelowej w pokojach, czy wyższa niz docelowa co by skutkowało wyższą na zasilaniu i szybszym ogrzaniem pomieszczenia. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może trzeba było zakładać grzejniki nie podłogówkę, wtedy by śmigało tak jak chcesz. Zmiana temp o 1C w dobrze ocieplonym domu to nawet 6h-8h no chyba że na zew. - 20. Nikt nigdy nie napisał ze podlogowka można sterować od tak... Zakładasz i musisz się przyzwyczaić ze nie jest kolorowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

 

Ostatnie dni spędziłem na lekturze i obserwacji pieca. 

 

Zestaw dziala w nastepujacy sposób:

 

Cw 400 zamontowane w piecu czyta temperaturę zewnętrzną i ustawione na temperaturę zadaną 21c dąży do osiągnięcia takiej temperatury.

 

W pokojach Sterowniki pokojowe Salus wraz z siłownikami na listwie powrotnej kontrolują temperaturę pokojową. W przypadku osiąganiecia temperatury zamykaja przepływ na obiegu.

 

Wiem ze cw 400! zamontowane w piecu czyta tylko zewnętrzną lub zewnetrzna z punktem początkowym.

 

Podczas ustawiania temperatury na cw wszystko poza 21c wplywa na krzywą grzewczą tzn ponizej ja obniża a powyżej podnosi.

 

Cw400 21c/ Salus 20c spalanie dobowe 4-5m3 gazu.

 

Po kilku lekturach zrozumialem ze dla podlogowki zasilanie powinno byc jak najniższe i piec powinien pracować jak najdłużej to możliwe, dlatego tez postanowilem wykorzystać pokrętło mastawy temperatury cw400 do delikatnCh zmian krzywej grzewczej bez bezpośredniego grzebania w krzywej poczatkowej itd.

 

Wiem że zmiana temperatury o 1c na Cw powoduje podniesienie lub opusuczenie temp zadanek dla kotla co można sprawdzić na sterowniku w pozycji temperatura zadana kotla. 

 

Dziś przy ustawieniu

 

cw400 19c / Salus 21

 

piec pracowal bardzo dlugo na zasilaniu 28c co bylo z punktu zużycia gazu bardzo ekonomiczne. W momencie osiągnięcia21 dla Salusa, petle się pozamkykaly i palnik się wyłączył. Przez kolejne 6godzin ogrzewanie nie startowalo, nawet po intensywnym 10minutowym wietrzeniu calego domu. Dopiero kiedy temperatura w ukladnie spadła poniżej 22c a na dworze zrobiło sie 11c palnik odpalil ponownie. W tym momencie piec pracuje z zasileniem 26c w pomieszczeniach jest juz 20/20.5c. 

 

Jutro ok. 15 będę mial pierwszy wnik dobowy gazu, u zym  to dopiero jeden dzień na takim setupie.

 

Czy mój tok myślenia i delikatne dzialania w celu optymalizacji posiadanego systemu sa prawidłowe, czy chociażby po części idę w dobrym kierunku?

 

Zdawałem sobie sprawe ze podlogowka to nie to samo co grzejniki i szybkość reakcji na zmiany temperatur sa zupelnie. Świadomie zdecydowaliśmy sie na podłogę bo mamy świadomość mniejszego zużycia energii. Nie mialem zamiaru sterowac tym jak grzejnikami zimno/cieplo na życzenie. Chcialem tylko zrozumiec jak powyższe zestawienie sprzetu dziala a koledzy z góry negowali sprzęt o sposób montażu.

 

Na szczęście jest kilka różnych forów tematycznych i takie zestawienienwraz z cw 400 jak moje to nic wydziwionego. Na którymś temacie ktos nawet napisal ze montaż cw 400 w reprezentatywnym to cofnięcie sie 10lat wstecz co tez napisalem w jednym z postów.

 

Jeżeli ktoś ma ochotę dodatkowo wzbogacić ten temat o wiedzę praktyczną i sensowna ustawień i obsługi oraz działania vw400 to chętnie poczytam. Natomiast jezeli bedziemy szli w kierunku usuwania,wywalania, przenoszenia aktualnych podzespołów instalacji grzewczyczej to temat uważam za zamknięty.

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kolego nikt tutaj nie nie neguje twojego salusa ale dla dużej części osób  tutaj piszących to zbędny wydatek który w niczym nie podnosi komfortu a tylko miesza w instalacji, piszą ci to osoby które maja z tym do czynienia.

twój salus kreci zaworami podłogówki,  odcinając dane obwody, zwiększając przepływy na innych,  zmienia zapotrzebowanie budynku, kocioł wtedy głupieje i ciężko to wyregulować. Do tego wchodzi bezwładność ogrzewani podłogowego. 

Dla większości osób wystarczy raz  ustawione temperatury w danych pomieszczeniach,  wychładzanie danego pomieszczeni na kilka godzin  i ponowne podgrzewanie  nie przynosi żadnych ekonomicznych korzyści. 

Jak ktoś chce sobie obniżyć temperaturę w danym pomieszczaniu na dłużej  to po prostu  przykręci zawór na belce i tyle. 

Nie twierdze ze nie da się wyregulować salusa,  bo pewnie się da ale musisz się z tym trochę  pobawić, każda instalacja  będzie zachowywać się inaczej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.09.2022 o 11:38, zip20 napisał:

Kolego nikt tutaj nie nie neguje twojego salusa ale dla dużej części osób  tutaj piszących to zbędny wydatek który w niczym nie podnosi komfortu a tylko miesza w instalacji, piszą ci to osoby które maja z tym do czynienia.

twój salus kreci zaworami podłogówki,  odcinając dane obwody, zwiększając przepływy na innych,  zmienia zapotrzebowanie budynku, kocioł wtedy głupieje i ciężko to wyregulować. Do tego wchodzi bezwładność ogrzewani podłogowego. 

Dla większości osób wystarczy raz  ustawione temperatury w danych pomieszczeniach,  wychładzanie danego pomieszczeni na kilka godzin  i ponowne podgrzewanie  nie przynosi żadnych ekonomicznych korzyści. 

Jak ktoś chce sobie obniżyć temperaturę w danym pomieszczaniu na dłużej  to po prostu  przykręci zawór na belce i tyle. 

Nie twierdze ze nie da się wyregulować salusa,  bo pewnie się da ale musisz się z tym trochę  pobawić, każda instalacja  będzie zachowywać się inaczej 

a jak jeszcze dochodzi do tego wentylacja mechaniczna z reku, to już w ogóle te Salusy można sobie do butów powkładać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.