Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pdłączenie zasobnika CWU.


djmaly

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jaki sposób podłączenia zasobnika CWU do instalacji z piecem podajnikowym na pellet jest najbardziej efektowne i najbardziej ekonomiczne?

Zasobnik CWU, który obecnie posiadam to 140L Elektromet Venus. Wężownica podłączona jest, zasilanie poprzez zawór przełączający, a powrót przed zaworem zabezpieczającym kocioł przed niską temperaturą powrotu. Podłączenie zgodnie z instrukcją, która zaleca aby tak podłączyć CWU do 200L.

Pytanie zrodziło się, ponieważ odnoszę wrażenie, że jak grzeje obecnie na harmonogramie zasobnik 6-8 oraz 18:30-20:30, to prawie 2h trwa jego grzanie z temp 35-40 do 60. Jak grzanie ustawie na histerezie (max jaką mogę ustawić dla CWU to 10 stopni), piec uruchamia mi się dosyć często.

Czy podłączenie powrotu za zaworem ochronnym kocioł poprawił by szybkość nagrzewania CWU? Na wężownice dostawała by się od razu woda o temperaturze 55-60 stopni. Obecnie woda w wężownicy nagrzewana jest o kilka stopni więcej niż woda w CWU i podbijana powoli proporcjonalnie do temperatury wody w CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest schemat prawidłowy - jest 1 pompa w kotle , która pracuje na potrzeby albo grzania CWU albo na CO

Zawór 3-D przełącza zależnie co grzejemy i jednocześnie blokuje drugi obieg.

Zawór zwrotny nie jest potrzeby, przepływ zwrotny blokuje zawór przełączający, jak bardzo chcesz to możesz dać miedzy zaw przełączającym a bojlerem zaw zwrotny, ale on jest tam zbędny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję sambor, w takim razie instalację grzania CWU mam poprawną, zaworu zwrotnego nie będę dostawiał jak nie ma większego znaczenia i sensu co wynika z twojej odpowiedzi.

Co do samego sterowania grzaniem CWU. Obecnie w okresie letnim mam ustawiony harmonogram codzienny jak pisałem w pierwszym poście. Zredukowałem moc kotła do jakiś 4,5kW i daje mi to około 5 worków 15Kg na miesiąc grzania CWU. Do takich ostawień doszedłem drogą prób aby zredukować (oszczędzić) na pellecie. Nawet jak temperatura z czujnika w CWU pokazywała 25 stopni, wody ciepłej starczało. 

Wcześniej przez zimę CWU grzane było za pomocą histerezy 10 stopniowej, grzejąc do 60 stopni. Piec odpalał się często i cały zasobnik (około 5 worków) na początku okresu tylko grzania CWU starczał na 2 tygodnie. Moc kotła była ustawiona domyślnie na 7,5kW.

Czy można coś zrobić aby przyśpieszyć ogrzewanie CWU jak przejdę na tryb zimowy? W zimę będę musiał wyłączyć harmonogram aby móc ogrzewać CO. Zacząłem myśleć czy aby powrotu z wężownicy CWU dać za zawór zabezpieczający powrót, wówczas do wężownicy trafiała by woda o temperaturze min 55 stopni co mogło by przyśpieszyć ogrzewanie wody. Czy nie ma to większego sensu? Obecnie przy tej konfiguracji różnica w temperaturze wody w kotle a w zasobniku CWU podczas grzania wynosi około 5 stopni. Na mocy 7,5kW było to 10-12 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sambor ja mam tak jak autor na schemacie ale bojler się samoczynnie wychładza nawet o 15 stopni przez noc , potrzebna jest jakaś półapka termczna czy zawór zwrotny na powrocie zasilania bo rozumię że zawór 3 dr przeł zamyka ale gdzie to ciepło ucieka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebna jest dobra izolacja termiczna i wyłączenie cyrkulacji CWU.

Autor tematu grzeje do 60C i to też jest problemem - .

Ja grzeję do 45C i to wystarcza, ważne też w którym miejscu bojlera jest pomiar (czujnik temp CWU)

2 godziny temu, djmaly napisał:

Obecnie przy tej konfiguracji różnica w temperaturze wody w kotle a w zasobniku CWU podczas grzania wynosi około 5 stopni. Na mocy 7,5kW było to 10-12 stopni.

Typowy przypadek jak dostarczasz więcej mocy grzewczej niż może odebrać woda w bojlerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 worków peletu na miesiąc na samą ciepłą wodę to troszkę dużo, u mnie udało się zejść do ok 2 worków. zbiornik CWU 300 litrowy. Przy takim sterowaniu:
- temp CWU 50 stopni (spada do 38 bo histereza).
- Duża histereza CWU (10-12 stopni), dzięki czemu rzadziej trzeba podgrzewać.
- cyrkulacja CWU wyłączona całkowicie
- pompa CWU wyłącza się gdy nie można nagrzać CWU (tj gdy temp w zbiorniku CWU jest powyżej temp na piecu). Czyli działa tylko wtedy gdy temp wody w piecu przewyższa temp CWU.
- piec wygasza się po nagrzaniu bojlera i włączy się dopiero gdy trzeba będzie nagrzać kolejny raz. Zwykle ten kolejny raz następuje po ok 30 godzinach, zależnie od zużycia ciepłej wody. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sambor napisał:

Potrzebna jest dobra izolacja termiczna i wyłączenie cyrkulacji CWU.

Autor tematu grzeje do 60C i to też jest problemem - .

Ja grzeję do 45C i to wystarcza, ważne też w którym miejscu bojlera jest pomiar (czujnik temp CWU)

Typowy przypadek jak dostarczasz więcej mocy grzewczej niż może odebrać woda w bojlerze.

A to że to zbiornik dwupłaszczowy ma jakies znaczenie ? on akurat w pompie ciepła jest ale to chyba drugorzędne znaczenie czym grzany bo grzeje szybko i dobrze ale musiałem załączyć tryb godzinowy bo pompa non stop się przełącza na grzanie bojlera nawet jak zakręcę zawory i brak odbioru to mocno traci temp a bojler niby nie byle jaki bo to ACV ,grzeję do 48 stopni a rano jest 30 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sambor napisał:

ważne też w którym miejscu bojlera jest pomiar (czujnik temp CWU)

U mnie w zbiorniku miejsce na czujnik wody CWU znajduje sie ponizej polowy zbiornika, domyslam sie ze to tez ma znaczenie iz szybciej odbiera naplywajaca zimna wode. Co do izolacji termicznej to zbiornik posiada pianke okolo 3cm.

Zmienilem temp wody w CWU na 50 stopni, bede obserwowal jak to teraz bedzie dzialalo. Dodatkowo przelaczylem na sterowanie histereza.

Co do cyrkulacji tez jest aktywna. Ustawiona na harmonogrami w godzinach porannych i wieczornych ci 30 min na 2min oraz po wejsciu do lazienek i wlaczeniu oswietlenia. Wylaczylem cyrkulacje i zobacze efekty.

Dziekuje panowie za podpowiedzi z waszego doświadczenia na pewno wyciagne wiele i bede testował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, berthold napisał:

bojler niby nie byle jaki bo to ACV

Ale pewnie używany i tu jest pies pogrzebany!

Myślisz, że na weście ludzie wywalają dobre zasobniki na złom?

Daj mu z 15 cm wełny na grzbiet to będzie dłużej trzymał ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego z min 5 a najlepiej 10cm dookoła a efekt będziesz miał gwarantowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze lepiej jak 15cm cały. Osobiście mam bojler biawaru 210l z 2016r. Jak go dociepliłem 5cm wełny to efekt był widoczny już po 1 dobie. Jakbym mógł to bym i dał jeszcze z 10-15cm, ale niestety brak miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, sambor napisał:

Ale pewnie używany i tu jest pies pogrzebany!

Myślisz, że na weście ludzie wywalają dobre zasobniki na złom?

Daj mu z 15 cm wełny na grzbiet to będzie dłużej trzymał ciepło.

Tak o wełnie myślałem i dam mu ile wlezie ale słyszałem taką opinie że dwupłaszczowe szybciej tracą temp np po odpuszczeniu jakiejś części wody że niby płaszcz powoduje szybsze stygnięcie a czy to pewne hm ja nie wiem ,  zawalę go wełną do max bo on jest w metalowej obudowie opiankowany ale jest luz na wełnę , a jak dalej tak będzie stygł to zastosuję jakiś sterownik i w odpowiednich godzinach zewrze styk czujnika temp bo chociaż bym chciał wymienić zasobnik na dedykowany na na łeb bym musiał upaść ,oni sobie życzą powoli więcej za kawałek metalu niż za pompę ciepła .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.