Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dodatkowe źródło CWU


Akduz

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór!

Mam do Was pytanie związane z alternatywą dla gazowego CWU.

Najpierw krótki opis.Mam dwufunkcyjny piec gazowy. Kondensat z wbudowanym zasobnikiem. Działa już od 10 lat. Immergas. Od początku nie sprawia żadnych problemów, corocznie przechodzi kontrolę i dokładne sprawdzenie działania. Nie narzekam.
Zakładam jednak, że w przeciągu kilku najbliższych lat będę musiał go naprawić/wymienić jakieś części, itp. Stwierdziłem, że nie chcę w niego inwestować i docelowo wymienię go na piec elektryczny (pomijam CAŁKOWICIE koszty instalacji, koszty eksploatacji).
Chcę ten proces przeprowadzić kilkuetapowo:
- dodać CWU podgrzewane grzałką - rok 2022,
- dodać FV do grzałki - rok 2023,
- wymienić kocioł gazowy na elektryczny - rok 202X.
W zasobniku wody mają być docelowo dwie grzałki. Jedna zasilana z sieci, druga zasilana FV.

Rozrysowałem sobie schemat, który ilustruje moją koncepcję. Zakłada ona kilka trybów.

1. Tryb letni podgrzewanie wody grzałką FV.
Wtedy zakręcam zawory 4, 6, 8, 10.
Odkręcone są zawory 3, 5, 9.
Ciepła woda z zasobnika podgrzanego grzałką elektryczną z FV omija instalację kotła gazowego. Działa niezależnie.
1 - zawór trójdrożny mieszający?
2 - zawór bezpieczeństwa?
7 - pompa cyrkulacyjna?

2. Tryb przejściowy i zimowy kiedy FV nie ogrzeje dostatecznie wody.
Wtedy zakręcam zawory 4, 5, 9.
Odkręcone są zawory 3, 10, 6, 8.
FV podgrzewa delikatnie wodę a ta z zasobnika trafia jako "zimna" do kotła gazowego. Kocioł gazowy tylko dogrzewa wodę do wymaganej temperatury.
1 - zawór trójdrożny mieszający?
2 - zawór bezpieczeństwa?
7 - pompa cyrkulacyjna?

3. Tryb gazowy.
Wtedy zakręcam zawory 3, 10, 5, 9.
Odkręcone są zawory 4, 6, 8.
Działa tylko piec gazowy.
1 - zawór trójdrożny mieszający?
2 - zawór bezpieczeństwa?
7 - pompa cyrkulacyjna?

3. Tryb elektryczny.
Wtedy zakręcam zawory 4, 10, 6, 8.
Odkręcone są zawory 3, 5, 9.
Działa tylko grzałka elektryczna/grzałka FV.
1 - zawór trójdrożny mieszający?
2 - zawór bezpieczeństwa?
7 - pompa cyrkulacyjna?

 

No i teraz do sedna.
Potrafię to zobrazować, potrafię to mechanicznie połączyć (polutować, pociąć, dosztukować...).
NIE potrafię jednak dobrać żadnych materiałów, zaworów, regulatorów, zaworów bezpieczeństwa. Nie potrafię ich nawet nazwać prawidłowo.

Proszę Was zatem o pomoc w dobraniu powyższych elementów. Cały układ chcę wykonać w miedzi i dołączyć do istniejącego.

Oczywiście proszę o krytykę jeżeli ta cała moja koncepcja jest zła lub z innego powodu chybiona.

Z góry dziękuję!hydrozagadka.thumb.jpg.a5aa490dbcf9510448f64bfb611cd586.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.