Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dodatkowa grzałka CWU zasilana słońcem PV


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam bojler 200l - z wężownicą CO i grzałką 2kw + 1,5kw w połowie wysokości. Poza sezonem grzewczym zaczyna się problem braku ciepłej wody (grzanie w taryfie). Musze grzać do znacznie wyższych temperatur typu 60st+.  Chciałem kupić pompę ciepła ale nie załapałem się na dotację, w bojlerze przygotowałem na dole i górze już wyjścia 3/4", na środku jedno puste jeszcze 2".

Z racji ,że nie kupię pompy ciepła bo to nie opłacalne, mam plan zamontować małą fotowoltaikę offgrid - trochę dla testu, trochę dla posiadania prądu gdy w sieci go nie będzie. W głowie zrodził się pomysł by grzać/dogrzać bojler z takiego systemu którego moc z PV będzie na poziomie 600-1200W, z baterii 2kw.

Do brzegu. Chciałbym do tego dodać odpowiednią grzałkę 600+1000W, pomyślałem by dorobić poza bojlerem coś na zasadzie dogrzewacza CO, duża rura z grzałką w środku. Jak na schemacie - grzałka alternatywna. Pobieranie wody z 3/4 oddanie przez większą mufę w połowie bojlera. Pytanie czy to zadziała grawitacyjnie czy trzeba jeszcze pompę by to mieszała?

Cel grzanie/podgrzewanie wody z energii słonecznej żeby obniżyć rachunki. To głupi pomysł czy może to zadziałać? 🙂

Do schematu: czerwony obecna instalacja, niebieska planowana, zielona alternatywna.

grzałka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej ładować bezpośrednio ze słońca lub zainstalować solary? A w razie potrzeby dogrzać w nocnej.
Aku długo nie posłuży przy takim trybie pracy. pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to by mieć alternatywny prąd (nie duży ups) i jednocześnie wykorzystywać moc z paneli w ciągu dnia do grzania wody w kilka godzin podgrzeje/zagrzeje wodę w bojlerze a baterie mieć w razie potrzeby i do zasilania innych urządzeń jak np lodówka.

Czyli mieć nie dużą fotowoltaikę offgrid i wykorzystywać maksymalnie energię jaką produkuje. A kilka paneli i mocy do 1200W spokojnie zasili grzałkę.

A zasilanie bezpośrednie (PV -> grzałka) jakoś wcale taniej nie wychodzi a gdy woda będzie zagrzana to prąd się już marnuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.