Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie podłogowe - zasilanie z PEX


WizardPL

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, mam pytanie bo zastanawiam się czy w ogóle jest możliwe coś takiego do zrobienia.

Chcieliśmy zrobić ogrzewanie podłogowe na strychu jednakże podczas budowy domu hydraulik pociągnął nam jedynie zasilanie z pieca PEX 16x2 do grzejników.

Czy można tego PEXa wykorzystać poprzez podłączenie go do pompy a z pompy do rozdzielacza? Rozdzielacz by miał dwie pętle tylko na strychu, około 160 metrów całkowitej rury. Całkowita powierzchnia ogrzewania to jakieś 27 m2, grzejnik odpada bo sąsiadka z bliźniaczego domu powiedziała że w ogóle się nie sprawdza na poddaszu.

Wykorzystalibyśmy system suchy używając płyt EPS300.

 

Całość byłaby sterowana regulatorem salusa, siłowniki elektroniczne itp.

 

Z góry dziękuję za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, WizardPL napisał:

grzejnik odpada bo sąsiadka z bliźniaczego domu powiedziała że w ogóle się nie sprawdza na poddaszu.

Totalna bzdura, ale z sąsiadami trzeba żyć w zgodzie i ich słuchać.

Ponadto PEX16 zarówno do zasilania grzejników jak i podłogówki to za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trzeba grzejniki dobrać do takiej temp zasilania - a wtedy są spore - praktycznie 4x większe niż dla zasilania 65-70C.

Natomiast tego PEX-16 jak możesz to wymień na minimum PEX20 inaczej podłoga też będzie słabo grzała a na 27m2 to potrzeba 3 pętle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze widze alternatywę. 

Czy z rozdzielacza na piętrze mógłbym trójnikiem wypuścić normalne rury pp i przeciągnąć je na strych? 

Przerobilibyśmy kolanko na trójnik pp i w ścianie pokoju który jeszcze nie jest zrobiony poszłyby rury. A te na strychu już w podłodze pociągnęlibyśmy do rozdzielacza. 

20220418_004334.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, nam to robił hydraulik od dewelopera. My nic nie ingerowaliśmy. Chcemy po prostu zrobić podłogówkę z teściem na strychu. Reszta jest zrobiona bez naszej ingerencji. 

Rura na zdjęciu, bo nie wiem czy przeczytałeś bo dodałem niedawno dodatkowe zdjęcie ma opis PN20TS. Na poddaszu dodatkowo bym podłącz jeszcze jedna pompę dodatkowo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piętro chyba jest połączone z dołem. 

Tak, na moje oko grzeje ok. Nie było raczej problemów z ogrzewaniem teraz przez zimę . W łazience na górze przyjemnie ciepła podłoga, wiatrołap na dole też wiecznie ciepły. Na regulatorach jak ustawialiśmy 23 C w każdym z pomieszczeń bez problemu grzało do zadanej temperatury. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe że zamiast 27 m2 będzie około 23 w zależności ile faktycznie w rzeczywistości będzie miejsca. Kupiłem rozdzielacz na dwie pętle. Jest mocno sens żeby go wymieniać? 

Używane będą płyty w systemie suchym EPS300. One chyba mają 4 zwoje co 15 cm. Szerokość tej płyty to 60 cm na 120 cm

Masz jakies zdanie w ogóle wyrobione na temat takiego ogrzewania? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozstaw powinien być co 100mm aby podłoga w miarę równo grzała a pętle nie większe niż 80m

Takie ogrzewanie ze względu na niską akumulację powinno grzać non stop i być ułożone gęsto - wtedy jest jakiś komfort.

Jak możesz to wymień ten rozdzielacz, nawet przy rozstawie 150 będzie lepiej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strych był brany pod uwagę na samym końcu. Tam ma być barek alkoholowy, pokój do grania i biuro do pracy zdalnej. Nie było to w zasadzie planowane jakoś specjalnie na etapie budowy domu. Tam jest na podłodze osb 25 mm. 

Sufit jest zabudowany bo legary krzywe, brzydkie, popękane. Automatycznie zrobiło się po zabudowaniu jakieś 210 cm wysokości od podłogi. Nie mowie ze ma być to zrobione turbo profesjonalnie ale jednak zeby zima dało się coś zagrzać. 

Podklad 2 mm to mam na myśli mate kwarcową. 

A ta wylewka anhydrytowa z 3 cm ze styropianem 2 cm? Te 2,5 cm jeszcze można zaakceptować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.