Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Połączrnie Zbiorników Akumulacyjnych Z Kotłem


han61

Rekomendowane odpowiedzi

Mam niemały problem. Od wielu lat (12-15) nie zakładałem instalacji c.o. Obecnie obiecałem koledze że połącze mu kocioł z dwoma "zbiornikami akumulacyjnymi" i do końca nie wiem jak się za to wziąść żeby to dobrze działało. Te zbiorniki to nie są zbiorniki jak na bufory, tylko jak podgżewacz c.w.u.ma wężownicę (wejście i wyjście) wejście zimnej wody i wyjście ciepłej oraz wejście do cyrkulacji. Tak że praktycznie jako bufor ma jedno wejście i jedno wyjście. Mam gorącą prośbę doradźcie jak to wszyystko ze sobą połączyć.

Nadmienie że planuję: jedna pompa na powrocie przed kotłem, druga na zasilaniu przed grzejnikami, zawór trójdrożny jeden na zasilaniu z przejściem przed pompe na powrocie, drugi na zasilani przed drugą pompom z przejściem na powrót z grzejników. Za pierwszym mieszaczem trujnikiem jedno zasilanie na "bufory" drugie na grzejniki. Oczywiście zawory odcinające, zwrotne, filtry w odpowiednich miejscach.

 

Licząc na podpowiedź serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuję. han61

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo łatwiej i prościej i chyba bezpieczniej byłoby zastosować bufor a nie dwa podgrzewacze. Sposób podłączenia jaki naszkicowałeś też nie wygląda najlepiej. Jak nie masz innego wyjścia i naprawdę chcesz to połączyć to powinieneś oddzielić obieg kotłowy od obiegu grzewczego a na schemacie wszystko jest razem. Czyli zasilanie z kotła powinieneś podłączyć do zasilania wężownicy a powrót z wężownicy do powrotu kotła. Zasilanie obiegu grzewczego z wyjścia cw a powrót do cyrkulacji. Oczywiście nim zaczniesz łączyć dwa zasobniki sprawdź jak powinna być minimalna pojemność takiego układu. W poradnikach przyjmuje się wartości 40-80 l/kW. Dla kotła o mocy 20 kW pojemność bufora powinna wynosić od 800 do 1600 l !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko co piszecie jest słuszne, tyle tylko że ja muszę z przysłowiowego "gówna" ulepić bat kocioł stał ponad rok a mieszkanie nie było ogrzewanae dwie zimy . Są dwa bojlery po 450 l, które mają spełniać zadanie buforów dla kotła 40 kW. Nie wiem jak to będzie działało bo gwarancji też nie dam że wszystko będzie OK. Poza tym trzeba zrobić wyjście na bojler, który będzie podłączony później (jak będzie kasa).

Pozdrawiam: han61

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat prawie O.K. tylko zawór mieszający między piecem a buforami daj na powrocie. Podniesiesz wtedy temp. na piecu a co za tym idzie efektywność ładowania buforów. Najlepiej byłoby zastosować termostatyczny zawór mieszający ustawiony na temp. powyżej zapotrzebowania CO. Wtedy kocioł szybko osiągałby odpowiednią temp. i bufory byłyby dobrze ładowane. Tyle że przy tej mocy to musiałby być taki 6/4". Zostaje jeszcze kwestia sterowania pompami. Pompa pieca powinna pracować tylko wtedy gdy temp. pieca jest wyższa od temp. bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób tak jak na schemacie tylko ten zawór między piecem a buforami daj na powrocie. Pompy dokładnie jak na rysunku. Ten zawór mieszający koło pieca to właściwie musi być termostatyczny (ESBE VTC511 fi32-1 1/4“ 55°C) ewentualnie mieszający ale ze sterowaniem ( np.: EUROSTER 1100M ) tak żeby obieg piec-bufory był otwarty tylko gdy piec ma odpowiednio wysoką temp. w przeciwnym razie CO pobierając ciepło z buforów będzie też pobierać chłodną wodę z pieca. Co do pompy piecowej to mała korekta - powinna pracować z zależności od temp. pieca np. 40st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.