Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena instalacji


Piotrek2021
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez sambor,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów jestem nowy na forum i w trakcie budowy domu o powierzchni okolo 200 m2piętrowy instalator wymyślił następujący sposób ogrzewania piec na ekogroszek moze przezytek ale ja chce takowy defro 20kw  ogrzewanie podłogowe wszędzie rozdzielacz do ogrzewania podłogowego 12 sekcji z pompa po jednej szt na dole w kotłowni i na górze w prali pete okolo 90 m w kotłowni beda jeszcze 2 pompy jedna do zasilania bojlera 120 l wiszacy a druga pompa do zasilania rozdzielacz czy powyższe rozwiązanie jest logiczne i prawidłowe proszę o opinię 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To brak ocieplenia lub drzwi.

A tak serio przemysl to raz jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka jest propozycja instalatora a ja chce poznać opinie doświadczony i inteligetnych ludzi bo mądrego zawsze warto posłuchać 😃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nawet nie zająknąłeś się przed instalatorem gdy zaproponował kocioł 20kW, to jeszcze długa droga przed Tobą.

Nie traktuj tego jako złośliwość, lecz kubeł zimnej wody na głowę.

W takim domu potrzebujesz 10kW i to przy długo utrzymującej się temperaturze -20*C.

Na pewno chcesz kocioł na ekogroszek? Pellet z buforem (na przykład) lepiej by się sprawdził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysłuchałem wizi instalatora  i teraz ja oceniam myślałem o pelecie ale cena pelettu jest porownywalna z groszkiem ale jakoś kalorycznosc groszku jest większa a co powiesz na temat ilość pomp zastosowanych w układzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość pomp zależy od układu mieszaczy podłogówki z opisu wynika że będą rozdzielacze z tzw pompą mieszającą - czyi rozwiązanie kłopotliwe, starodawne i trudne do regulacji oraz opanowania .

Nie mówiąc już o braku sterowania temperaturą w domu.

Moc kotła powinna wynikać z projektu domu lub projektu samej podłogówki.

Inaczej trafisz na to lub inne podobne forum na długooo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej to jest mieć projekt i to całościowy - ozc, pętle, rozdzielacze, rury zasilające i kotłownia - wtedy nie ma nic do ukrycia- wszystko widać czarno na białym i można zadawać konkretne pytania- najpierw projektantowi a potem wykonawcy, a tak?

Piszesz o długościach pętli i ich ilości- z czego to wynika?

Pewnie z radosnej twórczości "hydraulika"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Piotrek2021.

Ja na Twoim miejscu przemyślałbym jeszcze raz kwestię, czy warto instalować kocioł na ekogroszek. Cena groszku obecnie wynosi około 2.000 zł/tona. Nie wiadomo jak będzie z dostępnością węgla w tym roku i jak kształtować się będą ceny ale najprawdopodobniej taniej nie będzie. Jeżeli masz dom dobrze docieplony plus 100 % ogrzewanie podłogowe możesz pomyśleć o ogrzewaniu gazowym (gaz ziemny) koszt ogrzewania porównywalny z węglem a wygoda większa przy gazówce. Dobrą opcją jest powietrzna pompa ciepła - koszt zakupu i montażu znacznie wyższy ale obecnie można uzyskać dotację na PC w nowo budowanym domu. 

Jeżeli już decydujesz się na ekogroszek bierz kocioł max 12 kW daj do tego dwie grupy pompowe z mieszaczami zamontowane w kotłowni, pompa do ochrony powrotu plus pompa do c.w.u. i tyle. 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż pompy z zaworem termostatycznym przy rozdzielaczu nie jest błędem ale powoduje, że regulacja temperatury w pomieszczeniach odbywa się ręcznie - aby uzyskać żądaną temp. należy odpowiednio ustawić temperaturę czynnika na zaworze plus wyregulować przepływy na rotametrach. Można zastosować automatykę dokładając listwę do sterowania ogrzewaniem podłogowym i siłowniki na pętlach i regulatory w pomieszczeniach ale to już dodatkowe koszty.

Grupy pompowe z siłownikami zamontowane w kotłowni można podpiąć pod kocioł, który będzie sterował całą instalacją bez dodatkowych listw, siłowników itp. sterujących podłogówką, a jedynie w oparciu o pogodynkę albo w oparciu o dwa dodatkowe regulatory pokojowe po jednym na kondygnacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam czy wiecie może kto wykonuje kompleksowe projekty ogrzewania  domu  zeby zawieraly kotlownie i ogrzewanie podłogowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.