Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Poszę O Radę - Tryb Letni St-48


MarekSka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was,

Prosze o poradę.

 

Mam piec firmy Welder - 15KW podajnik ślimakowy. www.welder-starozreby.pl/ - podaję strone bo są to większe kotły.

Mam za sobą sezon zimowy - wszystko było ok, do ustawień sam doszedłem, natomiast zaczynają się ciepłe dni i niechcę już grzać domu.

W sterowniku ST48 mam TRYB LETNI.

Jak się mają ustawienia z trybu zimowego POMPY RÓWNOLEGŁE do trybu letniego.

Dom ok 35 lat, ocieplony 12mm styropian.

Zbiornik wody stojący ok 200L.

Powierzchnia ok 90m2

 

Moje ustawienia zimowe:

Temp CO zadana 55

Temp CWU zadana 45

Dmuchawa ( Konwektor) 55%

Tryb praca:

Praca 18 sek

Przerwa 90 sek

tryb podtrzymanie:

praca - 17 sek

przerwa 20 minut

 

Jak to teraz ustawić? :)

Bo gdy ustawię zbyt długi czas przerwy w podtrz. to piec wygaśnie i temp retorty i podajnika będzie wzrastać ( zbyt rzadki tryb pracy)

Jak za krótko i zbyt dużo groszku to temp będzie roznąć.

W momencie przełączenia na tryb letni temp CWU =CO, oraz pompa CWU non stop jest w ruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obserwuj złoże i jak opał schodzi w doł palnika to skróć przerwę podtrzymania, jeśli robi się górka wydłuż

wentylator ustaw w podtrzymaniu jak najrzadziej- raz na godzinę lub nawet rzadziej i tylko przez kilka kilkanaście sekund. tyle tylko aby podtrzymać żar. musisz się niestety chwilę pobawić

zmień tez parametry dla trybu praca na mniejszą moc- wydłuz przerwe i zmniejsz nadmuch. przy niewielkim odbiorze ciepła podczas grzania tylko CWU unikniesz w ten sposób przegrzewania paleniska po zakończeniu grzania wody.

nie zrobisz tego w minutę - trzeba się pobawić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Timon.

Masz racje trzeba się pobawić..i tak będzie.

Ale zanim dowiedziałem się o tym forum sam nastawiałem piec na zimowe grzanie- tydzień, bo bez pomocy.

acha.

Z tego co czytałem na forum to połowa forum powinna zrucić się na dobre "Piwo" dla Ciebie za rady.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, to jeszcze jedno pytanie:

 

W czasie zimowym kocioł miał temp zadaną 55 stC- bo tak wynikało z C.O , teraz kiedy przełączyłem na tryb letni CO zniknęło i temp zadaną jest tylko CWU i ma tylko 45 stC.

To zbyt mało prawda?

Planuję podwyższyć to do 55stC CWU(zadana) myślę, ze nie będzie to zbyt dużo, prawda?

Poprawcie mnie jeślisię mylę. Nie chce przegrzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, to jeszcze jedno pytanie:

 

W czasie zimowym kocioł miał temp zadaną 55 stC- bo tak wynikało z C.O , teraz kiedy przełączyłem na tryb letni CO zniknęło i temp zadaną jest tylko CWU i ma tylko 45 stC.

To zbyt mało prawda?

Planuję podwyższyć to do 55stC CWU(zadana) myślę, ze nie będzie to zbyt dużo, prawda?

Poprawcie mnie jeślisię mylę. Nie chce przegrzać.

 

Czy za mało to nie jest kwestia oczywista

wszystko zalezy od wielu czynników

np temperatura powrotu, wilgotność opału i powietrza w kotłowni.

zwłaszcza w trybie letnim kiedy kocioł praktycznie stoi cały czas. krótkie okresy pracy nie sa w stanie wysuszyc wymiennika i usunąć wilgoci nawet jeśli nastawisz na 70stC

przy wyzszej nastawie dochodzi dodatkowo większe zagrozenie przegrzaniem kotła po zakończeniu grzania oraz niepotrzebne straty podgrzewania wody do wyzszej niż konieczna temperatury.

lepiej zatem ustawić mniejszą moc aby kociołek trochę dłużej popracował grzejąc CWU niż podnosić temperaturę bez zmiany mocy.

to moje zdanie i można się z nim nie zgodzić ale ja bym tak robił- niech kocioł grzeje godzine - przynajmniej złoże i komora spalania osiągna przyzwoite temperatury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja u siebie na sterowniku mam ustawiony tryb pompy równoległe z tym że pompkę od c.o mam odłączoną (wyciągnięty kabelek),kiedyś na forum był poruszony ten temat innego modelu sterownika ale zasada ta sama

 

http://forum.info-og...-37-tryb-letni/

 

troche ryzykowna praktyka

pozbawiasz kocioł zabezpieczenia przed przegrzaniem

w trybie lato pompa CO nie pracuje ale uruchamiana jest gdy dojdzie do przegrzania kotła celem zrzucenia ciepłej wody do układu

 

ustawiając tryb równoległy i wyłączając przewód od pompy CO sprawiasz że w momencie kiedy kocioł się przegrzeje pompa CO nie spełni swojego zadania i nie usunie nadmiaru ciepła do układu i się czajnik zagotuje.

sugeruje zweryfikowac podejście do sprawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie bardzo rozumiem co masz na myśli pisząc "pali się cały czas"- domyślam się że chodzi o sytuację w której kocioł stoi w podtrzymaniu a węgiel powoli wypala się na palniku i kopczyk schodzi w dół palnika.

jeśli tak jest odpowiadam- wystarczy zadbać aby jego poziom był w miarę stały- nie schodził poniżej linii otworów nadmuchowych. najprostrza metoda

a- skrócić przerwy pomiędzy podaniami w podtrzymaniu

b- wydłużyć czas podawania w podtrzymaniu

 

wybór należy do Ciebie

jeśli jednak źle odczytałem Twóje zapisy prosze o dokładniejsze wyjaśnienie. postaram się odpowiedzieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wygasło bo żar zszedł zbyt nisko czy dlatego że przesyopało???

musisz się pobawić ustawieniami. powietrze odpowiada za podtrzymanie żaru ale minusy jego obecności to podnoszenie temperatury jeśli dmuchasz za często i zapadanie kopca. jak za rzadko wygaśnie lub przesypie żar do popielnika jeśli przerwy podawania w podtrzymaniu zbyt krótkie.

to zabawa na 2-3 dni nie więcej- wszystko zalezy od opału i warunków zewnętrznych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to skróc przerwę pomiędzy podaniami albo zwiększ czas podawania- sugeruję drugie rozwiązanie- 1-2 sekundy na początek i obserwacja potem kolejna korekta- powinno pomóc

i staraj się mało dmuchać tyle tylko aby nie wygasło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Twoim sterowniku jest trochę inaczej i muszę to sobie przełożyć

 

czas przerwy w podtrzymaniu oznacza czas pomiędzy kolejnymi "dmuchnięciami"

ten parametr ustaw tak aby dmuchał rzadziej. np raz na 30-45minut

 

jak żar schodzi w dół pomimo zmniejszenia ilości dostarczanego powietrza(wydłużona przerwa podtrzymania) spróbuj zmniejszyć krotność o 1 tak aby częściej podawał opał pomiędzy przedmuchami powinno pomóc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...
  • 2 lata później...

Pytanie chyba do najlepszego eksperta Timon, mam piec kamen sterownik Tech ST-480k tryb letni, albo żar schodzi za nisko, albo sie przegrzewa , aktualne ustawienia to podawanie 9s, przerwa 60s, podtrzymanie , przerwa 25 minut , praca w podtrzymaniu 35s, praca wentylatora w podtrzymaniu 1 minuta, przerwa 25 minut, wentylator 40%, proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nic dziwnego, przy takich ustawieniach,

a 35 s podawania w podtrzymaniu mistrzostwo świata. Przecież ten sterownik ma PID, wystarczy włączyć i spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.