Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Duo 25kw Ustawienia


daniello

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Proszę o pomoc.Od dwóch tygodni jestem posiadaczem piecyka Defro Duo 25Kw.Ogrzewam nim pow ok. 160m i niebardzo wiem już pomimo wielu godzin spedząnych w kotłowni jak ustawic ten piec by dobrze pracował. Piecyk bardzo długo się nagrzewa zanim osiągnie zadaną temperaturę. Pozatym węgiel się koksuje. Zapewne jest ktoś na forum kto może mi pomóc i zna się na tym piecyku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swojego doswiadczenia proponuje zdecydowanie skrocic czas przerwyw podawaniu dookolo 30-40s oraz zwiekszyc nadmuch. Moje parametry sa nastepujace:

czas podawania 10s

przerwa podawania 33s

dmuchawa na 3 (w skali 1-6) biegu przysłonięta takze na 80%

czas w podtrzymaniu 15s/7min

dmuchawa w podtrzymaniu 10s/7min

 

Jesli wegiel bedzie dobrej jakosci to przy takim podawaniu i jego czestotliwosc nie powinno byc problemow z niedopalonymi kawalkami wegla. Piec powinien znacznie szybciej sie rozgrzac i dluzej byc w podtrzymaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Posiadam również piec Defro Duo ale 15kW. Mam go od 1,5 miesiąca i na początku miałem również problemy z ustawieniami. Polecam post Jak palić w kotle retortowym.

Moje ustawienia (dla eko-groszku z Chwałowic):

 

Temp. CO: 55°

Temp. CWU: 45°

 

Czas podawania: 9s

Czas przerwy: 55s

ustawienie wentylatora: klapka otwarta maksymalnie i ustawienie na 10%

 

Praca w podtrzymaniu: 15s

Przerwa w podtrzymaniu: 15 min

Praca wentylatora w podtrzymaniu: 30s

Przerwa wentylatora w podtrzymaniu: 5 min.

 

Na tych ustawieniach temperatura rośnie mi na piecu szybko i kocioł długo pozostaje w stanie podtrzymania. W trakcie pracy temp. na piecu rośnie nawet jak chodzą dwie pompy: CO i CWU.

 

P.S. Wg danych producenta piec 15kW może wsytarczyć na 200m2. Ktoś Ci doradził wziąć 25kW? Bo moi dostawcy powiedzili, że 15kW dla mnie wystarczy (ok. 150m2 pow użytkowej + ogrzewany garaż + zasobnik 250l - w sumie 14 grzejników). Teraz jest OK sam jestem ciekaw jak będzie przy większych mrozach.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Piecyk ustawiony- od razu inaczej pracuje szybko się dogrzewa i naprawde długo w podtrzymaniu trzyma. Tylko jedna rzecz dmuchawa chodzi na wysokim biegu przysłonięta bo słabo inaczej łapał temperature.Może idzie węglem.

 

Zakupiłem 25kw bo dom mam większy ale nie wszystko użytkuje a pozatym wysokie pokoje.

 

Szczere dzięki za pomoc.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Posiadam również piec Defro Duo ale 15kW. Mam go od 1,5 miesiąca i na początku miałem również problemy z ustawieniami. Polecam post Jak palić w kotle retortowym.

Moje ustawienia (dla eko-groszku z Chwałowic):

 

Temp. CO: 55°

Temp. CWU: 45°

 

Czas podawania: 9s

Czas przerwy: 55s

ustawienie wentylatora: klapka otwarta maksymalnie i ustawienie na 10%

 

Praca w podtrzymaniu: 15s

Przerwa w podtrzymaniu: 15 min

Praca wentylatora w podtrzymaniu: 30s

Przerwa wentylatora w podtrzymaniu: 5 min.

 

Na tych ustawieniach temperatura rośnie mi na piecu szybko i kocioł długo pozostaje w stanie podtrzymania. W trakcie pracy temp. na piecu rośnie nawet jak chodzą dwie pompy: CO i CWU.

 

P.S. Wg danych producenta piec 15kW może wsytarczyć na 200m2. Ktoś Ci doradził wziąć 25kW? Bo moi dostawcy powiedzili, że 15kW dla mnie wystarczy (ok. 150m2 pow użytkowej + ogrzewany garaż + zasobnik 250l - w sumie 14 grzejników). Teraz jest OK sam jestem ciekaw jak będzie przy większych mrozach.

 

Pozdrawiam

Witam. BodzioG mógłbyś napisać ile teraz przy plusowych temperaturach kociołek spala eko . Mam 160m2 +120CWU i dylemat czy 15kw wystarczy .Stary kociołek niestety już sie wysłużył solidna samoróbka 18-sezonów moc jego trudna do określenia.Przy tych metrach spalałem do 5t węgla.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItaj,

 

Mam piec DefroDuo 25kW i podobna powierzchnie do ogrzania. Pomogło uszcelnienie retorty. Wczesniej wegiel spalal sie z ogromnymi spiekami. Teraz na pył.

Najlepiej zadzwon na serwis 24H do Defro. Tam z pewnoscia otrzymasz wyczerpujaca informacje. Sam tak zrobilem.

 

Pozdrawiam.

 

 

 

 

Witam wszystkich. Proszę o pomoc.Od dwóch tygodni jestem posiadaczem piecyka Defro Duo 25Kw.Ogrzewam nim pow ok. 160m i niebardzo wiem już pomimo wielu godzin spedząnych w kotłowni jak ustawic ten piec by dobrze pracował. Piecyk bardzo długo się nagrzewa zanim osiągnie zadaną temperaturę. Pozatym węgiel się koksuje. Zapewne jest ktoś na forum kto może mi pomóc i zna się na tym piecyku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do: irek66

nowe ustawienia zastosowałem w zeszłą sobotę i od tego momentu do dzisiaj spaliło mi 100kg eko-groszku.

na poprzednich ustawieniach spalał mi ok. 25kg groszku/dziennie.

 

do: Kevin

w jakim miejscu należy sprawdzić szczelność retorty?? U mnie węgiel się szlakuje, jak czytałem jest to wynik wysokiej kaloryczności węgla lub za dużej temp. spalania.

Mógłbyś umieścić jakieś zdjęcie, gdzie to uszczelniałeś?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItaj,

 

Mam piec DefroDuo 25kW i podobna powierzchnie do ogrzania. Pomogło uszcelnienie retorty. Wczesniej wegiel spalal sie z ogromnymi spiekami. Teraz na pył.

Najlepiej zadzwon na serwis 24H do Defro. Tam z pewnoscia otrzymasz wyczerpujaca informacje. Sam tak zrobilem.

 

Pozdrawiam.

 

Witam. Dzięki za informacje. U mnie też własnie tworzą się spieki i to niemałe. Dmuchawa pracuje na najnizszym biegu i całkowicie przymknięta i pomimo to są właśnie spieki. Zapytam jeszcze z ciekawości długo masz piecyk? Jak dużo pali węgla? Czy mogę prosic też ustawienia ,może na Twoich bedzie jeszcze lepiej pracował.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem calkowitym nowicjuszem jezeli chodzi o palenie eko groszkiem oraz jakim kolwiek innym paliwem stalym. Jezeli chodzi o uszczelnienie retorty to zrobilem to w nastepujacy sposób.

 

Wygasilem piec. Przy okazj postanowilem wyczyscic piec. W miedzy czasie piec ostygl. Wyciagnolem resztki wegla z retory nastepnie poluzowalem te trzy sruby ktore ja pozycjonują (jak sie otworzy dzwiczki to widac tylko jedna, dwie pozostale sa oddalone od siebie o 120 stopni). Nastepnie wyjolem retorte. Jest to splaszczony owal z dziura posrodku i dospawanym walcem. Kupilem silikon do 1250-1500 stopni Celsjusza (koszt 14 zł). Oczyscilem retorte a nastepnie polozylem ja plaska czescią na podłodze. W miejscu gdzie plaska częsc pzechodzi w walec posmarowalem na około silikonem (dosc grubo). Odczekalem 2-3 minuty i zamocowalem retorte. Nastepnie ja wypoziomowalem (to podobno jest tez istotne) Warto sie zaopatrzyc wczesniej w małą poziomice. Jak zakładalem to ten silikon sie troche wycisnoł. Nadmiar zebralem palcem. Niedobory uzupelnilem tym samaym sposobem czyli palcem. Niestety jest troche trudny dostep do retorty od tyłu, dlatego wydaje mi sie ze bez sciagniecia retorty sie nie obedzie (chociaz chłopaki z Defro mowil, ze wcale nie trzyba jej sciagac). Odczekałem około godziny i rozpaliłem piec.

 

Dzisiaj bylem w Castoramie i tam maja jakies piece. Z ciekawosci zajrzałem do retorty. Była usczelniona silikonem.

Widać, ze niektórzy producenci dostarczają piec z uszczelniona tetortą.

 

Tak jak na początku wydawało mi się ,że węgiel spala sie na pył, muszę przyznać, że jest trochę spieków. Wczoraj długo walczyłem z ustawieniami. Dzisiaj odwiedziłem sąsiada w celu porównania. On pali eko groszkiem juz kilka lat. Porównując stwiedzam, że mój piec spal węgiel dobrze.

 

Ustawienia mojego pieca w tej chili są nastepujące.

Podawanie węgla 8s, przerwa 65s, nadmuch 70%. dmuchawa przymknieta w 70%. Ale pewnie zaraz coś zminię.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Piec kupilem na pozatku roku i troche palilem zeszlej zimy. Ale tego nie liczę, bo staralem sie troche wysuszyc dom po tynkowaniu i wylewkach.

 

Teraz pale od 3 tygodni.

 

Wydaje mie sie, ze przymknięta dmuchawa i praca na 1 biegu to niezbyt trafne ustawienia. Z mojego niewielkiego doswiadczenia przy zamknietej dmuchawie trzebaby usawic dość wysoki bieg pracy. Inaczej nie podajesz powietrza do spalania oraz nie wymuszasz tego również. Podobno każdy węgiel ma ine zapotrzebowanie na powietrze podczas spalania.

 

Z tego co wyczytałem najwazniejsze jest to aby kupka rogrzanego węgla byla lekko ponad retortą (tak aby węgiel nie wypalał retorty podczas palenia) oraz żeby płomien był w miare długi i żółty. Podobno jak są spieki to znaczy że węgiel jest wysoko kaloryczny. Ten czeski ma małą kaloryczność, pali się szbko i na pył.

 

pozdawiam

 

Witam. Dzięki za informacje. U mnie też własnie tworzą się spieki i to niemałe. Dmuchawa pracuje na najnizszym biegu i całkowicie przymknięta i pomimo to są właśnie spieki. Zapytam jeszcze z ciekawości długo masz piecyk? Jak dużo pali węgla? Czy mogę prosic też ustawienia ,może na Twoich bedzie jeszcze lepiej pracował.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Posiadam również piec Defro Duo ale 15kW. Mam go od 1,5 miesiąca i na początku miałem również problemy z ustawieniami. Polecam post Jak palić w kotle retortowym.

Moje ustawienia (dla eko-groszku z Chwałowic):

 

Temp. CO: 55°

Temp. CWU: 45°

 

Czas podawania: 9s

Czas przerwy: 55s

ustawienie wentylatora: klapka otwarta maksymalnie i ustawienie na 10%

 

Praca w podtrzymaniu: 15s

Przerwa w podtrzymaniu: 15 min

Praca wentylatora w podtrzymaniu: 30s

Przerwa wentylatora w podtrzymaniu: 5 min.

 

Na tych ustawieniach temperatura rośnie mi na piecu szybko i kocioł długo pozostaje w stanie podtrzymania. W trakcie pracy temp. na piecu rośnie nawet jak chodzą dwie pompy: CO i CWU.

 

P.S. Wg danych producenta piec 15kW może wsytarczyć na 200m2. Ktoś Ci doradził wziąć 25kW? Bo moi dostawcy powiedzili, że 15kW dla mnie wystarczy (ok. 150m2 pow użytkowej + ogrzewany garaż + zasobnik 250l - w sumie 14 grzejników). Teraz jest OK sam jestem ciekaw jak będzie przy większych mrozach.

 

Pozdrawiam

 

 

Witam mam pytanie dotyczącego tego pieca co Pan (DEFRO DUO 15KW). Ustawiłem takie same parametry jak Pan i pali się jak z palnika a według ogólnej koncepcji które krążą to ogień powinien być spokojny. Co Pan o tym sądzi ? Jestem początkującym palaczem ekogroszku i bym był wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam.Jestem od kilku dni użytkownikiem kotła defro duo 25 kv. Jestem na etapie przesiadywania w kotłowni nad programatorem ( pewnie jak wielu na początku).Czytałem Wasze propozycje ustawień i tak naprawdę nie daje to pozytywnego rezultatu (węgiel się koksuje).Myślę , że jest to kwestia uszczelnienia retortu-tak jak ktoś na forum o tym pisał. Jeśli zabawa z ustawieniami nie przyniesie pozytywnego rezultatu to na wiosnę zdecyduję się na uszczelnienie. W sumie to nie o tym chciałem pisać lecz mam do Was pytanie: czy ktoś już próbował palić w kotle równocześnie ekogroszkiem i drzewem lub innym paliwem ? Czy ktoś już ma z tym jakiekolwiek doświadczenie ? W instrukcji nic na ten temat nie jest napisane ,ale również tak samo nie jest niezalecane lub zabronione. Dziś zdecydowałem się wrzucić kilka pecynek drzewa i jak narazie jest ok.Piec chodzi na podtrzymaniu a temperatura utrzymuje się poniżej 60 st. Pozdrawiam wszystkich i czekam na opinie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Tak jak Pan od kilku dni testuję piec DEFRO-DUO 15 KW.

Próby palenia eko-groszkiem przerwałem do czasu pojawienia się temperatur minusowych ( dom w fazie wykańczania).

Kilka dni próbowałem palić eko kierując się uwagami na różnych forach jednak nie uzyskałem modelowego dużego kopca węgla , który spala się na popiół .

Aktualnie przepalam drewnem bukowym na dość wysokiej temp +/- 65-70*C bez użycia dmuchawy tylko na miarkowniku.Sterowanie procesem spalania za pomocą dmuchawy powoduje totalne zasmolenie pieca .

Problemem okazało się obejście tej dmuchawy , która w funkcji automatycznego palenia chciała się włączać.

Programowo można to tylko osiągnąć na sterowniku ST 44 w funkcji ,,sterowanie ręczne".

Taka opcja wymusza także ręczne włączenie pompy, która po zejściu pieca z temperatury nie wyłącza się

automatycznie - chłodzi piec i cały układ.

W trybie automatycznym wyłączyłem podajnik, odpiąłem kabel od dmuchawy , sterowanie pompą przy osiąganych temperaturach na miarkowniku działa. Następnym problemem okazała się alarm , który przy wygasaniu pieca

włączył ponownie pompę c.o. bo piec miał ustawiony alarm 1 godz. na podniesienie temperatury.

Można wprowadzić max czas alarmu tj. 12 godz. i alarm załączy się upierdliwie po tym czasie ( lub wcześniej wyłączę go ręcznie).

Palenie drewno plus węgiel myślę że może być trochę ryzykowne ze względu na możliwość przejścia ognia w dół retorty, jej wypalanie lub zapłon paliwa w podajniku w fazie przestoju.

Myślę że niezłym pomysłem może być podgonienie pieca w fazie rozpalania na drewnie , płynne przejście na zasilanie węglem. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 9 miesięcy temu...

Witam

Właśnie rozpocząłem sezon z nowym defro duo. Po ustawieniu czasów według waszych kotłów, pali się nieźle. Jedyny mankament to zarastanie kotła w ekspresowym tempie. Po dwóch - trzech dniach kocioł wygląda fatalnie. Co może być powodem tego zarastania? Komin ma przekrój 20x20, wysokość ok 6 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

WITAM

Ponawiam temat pieca defro DUO 25 kw.

Na poczatku zaznaczam, że mam sterownik z PID, który wyłączyłam bo przy mrozach piec mi wariuje i wyrzuca węgiel. Przeszłam na sterowanie ręczne. Moje ustawienia:

czas podawania 9 s

przerwa w podawaniu 50 s

siła nadmuchu 25%

praca w podtrzymaniu 20 s.

przerwa w podtrzymaniu 20 min

praca wentylatora w podtrzymaniu 20 s.

przerwa wentylatora w podtrzymaniu 15 min.

 

I problem polega na dużych spiekach, już nie wiem co mam robić jak zmniejszam dmuchawę to piec nie uzyskuje temperatury, myślę o uszczelnieniu retorty, powiedzcie coś o swoich doświadczeniach. Dodam jeszcze, że piec dużo spala paliwa :(

Myślałam, że to będzie jedyna rzecz w domu, której nie będę musiała umieć obsługiwać a wyszło jak zwykle i chyba nie długo zamieszkam w kotłowni a mam małe dziecko. Może mi coś doradzicie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla wszystkich zainteresowanych

Retortę tak jak pisałam wcześniej uszczelniłam, zmniejszyłam działanie pomp na 1 (były na 3) i teraz jest o 100% lepiej , spieki już sie nie robią a jeżeli już występują to niewielkie

W dalszym ciągu działam na sterowaniu ręcznym (z wyłączoną funkcją PID) moje ustawienia pieca w tej chwili

czas podawania 9 s

przerwa w podawaniu 51 s

siła nadmuchu 23%

praca w podtrzymaniu 20 s.

przerwa w podtrzymaniu 20 min

praca wentylatora w podtrzymaniu 20 s.

przerwa wentylatora w podtrzymaniu 15 min.

No i z podajnika już tak nie ubywa, jeszcze nie wiem jakie jest dokładne spalanie muszę przeliczyć ale już wizualnie widać, że węgla idzie mniej.

Pozdrawiam wszystkich i życzę powodzenia wszystkim, którzy w dalszym ciągu "walczą" ze swymi piecami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.