Skocz do zawartości

Riva

Forumowicz
  • Postów

    20
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Riva

  1. Witam. Po kilku tygodniach palenia w DEFRO-DUO 15KW (18) myślę że rzeczywiście 70% sukcesu to dobry eko-groszek. Z doświadczenia z piecem wiem że nawet zmiana parametrów o 1-2 s powoduje duże różnice w spalaniu dobowym węgla. Aktualnie grzeję około 110 m2 domu , który jest na etapie wykańczania wewnątrz. Utrzymuję stałą temp. 18-19 C. Kocioł spala około 18-20 kg/doba przy ostatnich temperaturach , wcześniej około 15 kg/doba. Z obserwacji procesu spalania optymalne parametry dla mojego pieca to 6-7 s podawania , 38-45 s postoju . Piec dochodzi do temp. 57 C w około 11-13 min , pozostaje w podtrzymaniu około 16-18min. Prawdopodobnie pewną wadą palników DEFRO jest ich mała pow. gdzie nie można utrzymać palącego się węgla na wys 3-4 cm nad brzegiem retorty. Przesłona 20% siła nadmuchu , otwarta na około 60-70%. Wcześniej uszczelniłem retortę. Pozdrawiam.
  2. Witam. Proszę spróbować moich parametrów. Sprawdziłem na dobrym węglu z Chwałowic posiadającym atest. Temp. zadana na piecu 55-60 *C w zależności od parametrów i zapotrzebowania budynku na ciepło, - podawanie 8 s, - postój 28 s, - wentylator na 20 % ( jeżeli silny ciąg kominowy - grawitacyjny to mniej ). - przesłona na went. otwarta na 60-70 % ( piec lubi dużo powietrza niezbyt silnie podawanego), - histeryza 2*C, - przerwa w podawaniu 20 min, - praca wentylatora w postoju co 5 min, - praca podajnika w postoju 20 s, - czas pracy wentylatora w postoju 20 s. Kotły DEFRO mają małą pow. retorty osiągnięcie wysokiego kopczyka węgla kończy się jego strącaniem do popielnika. Wystarczy 2-3 cm ponad pow. retorty.
  3. Witam. Tak jak Pan od kilku dni testuję piec DEFRO-DUO 15 KW. Próby palenia eko-groszkiem przerwałem do czasu pojawienia się temperatur minusowych ( dom w fazie wykańczania). Kilka dni próbowałem palić eko kierując się uwagami na różnych forach jednak nie uzyskałem modelowego dużego kopca węgla , który spala się na popiół . Aktualnie przepalam drewnem bukowym na dość wysokiej temp +/- 65-70*C bez użycia dmuchawy tylko na miarkowniku.Sterowanie procesem spalania za pomocą dmuchawy powoduje totalne zasmolenie pieca . Problemem okazało się obejście tej dmuchawy , która w funkcji automatycznego palenia chciała się włączać. Programowo można to tylko osiągnąć na sterowniku ST 44 w funkcji ,,sterowanie ręczne". Taka opcja wymusza także ręczne włączenie pompy, która po zejściu pieca z temperatury nie wyłącza się automatycznie - chłodzi piec i cały układ. W trybie automatycznym wyłączyłem podajnik, odpiąłem kabel od dmuchawy , sterowanie pompą przy osiąganych temperaturach na miarkowniku działa. Następnym problemem okazała się alarm , który przy wygasaniu pieca włączył ponownie pompę c.o. bo piec miał ustawiony alarm 1 godz. na podniesienie temperatury. Można wprowadzić max czas alarmu tj. 12 godz. i alarm załączy się upierdliwie po tym czasie ( lub wcześniej wyłączę go ręcznie). Palenie drewno plus węgiel myślę że może być trochę ryzykowne ze względu na możliwość przejścia ognia w dół retorty, jej wypalanie lub zapłon paliwa w podajniku w fazie przestoju. Myślę że niezłym pomysłem może być podgonienie pieca w fazie rozpalania na drewnie , płynne przejście na zasilanie węglem. Pozdrawiam.
  4. Witam wszystkich! Proszę o rozwianie moich wątpliwości do do możliwości zastosowania wkładu ze stali żaro i kwasoodpornej w już wybudowanym kominie z cegły. Planuję zakup kotła z podajnikiem na eko-groszek plus drewno. Spotkałem się z opinią że praktycznie nie istnieje wkład stalowy odporny na skropliny zawierające duże ilości kwasu siarkowego ze spalanego eko-groszku. Firmy produkujące wkłady w takim przypadku nie udzielają gwarancji na taki wkład. Czy jedyną alternatywą musi być kłopotliwe zakładanie wkładu ceramicznego. Dziękuję.
  5. Witam wszystkich. Proszę o opinie na temat w/w kotłów ( Defro-DUO, Hef- Multi-Mat). Szczególnie interesuje mnie Multi-Mat i wygląd dodatkowego paleniska. Defro miałem okazję widzieć - robi duże wrażenie. Moim zdaniem mankamentem Defro jest brak obrotowej retorty. Czy ktoś z Szanownych Forumowiczów jest zorientowany jakiej firmy są stosowane retorty w kotłach Defro. Dziękuję za wszystkie uwagi i spostrzeżenia. Pozdrawiam.
  6. Riva

    Wybór kotła

    Witam. Jestem przed podobnym problemem, proszę o informację jakiego wyboru Pan dokonał. Czy był to wybór trafny. Dziękuję.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.