Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Szym oraz stukanie grzejników/zaworów


Allie35

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

mieszkam na ostatnim piętrze kamienicy, gdzie dwa lata temu została wymieniona instalacja grzewcza. Odkąd tu jestem, kaloryfery szumią i stukają, najgłośniej, gdy są ustawione "na 0", powyżej 3,5 jest lepiej, jednak wtedy jest bardzo ciepło. Zmiana ustawień pompy odrobinę pomaga, jednak na krótko. Zimą jest najgorzej, ale też w okolicach wiosny, gdy więcej kaloryferów w budynku jest zakręconych, wtedy szum jest również potężny. Ciekawe, że jeden kaloryfer innej firmy z innymi zaworami w łazience nie wydaje żadnych dźwięków nigdy. Instalacja jest odpowietrzona, kierunek rurek w porządku. Gdy kryzowanie jest ustawione na max., czyli przepływ jest największy oraz kaloryfer jest ustawiony na 5 wtedy jest najciszej, jednak wtedy jest zdecydowanie za gorąco. Kiedyś hydraulik zupełnie odciął kaloryfery w moim mieszkaniu od włączonej instalacji i nie było słychać żadnych dźwięków, lecz oczywiście kaloryfery też wtedy nie grzały. Zauważyłam też, że czasem, gdy sąsiad z dołu zmienia ustawienie kaloryfera u siebie, u mnie momentalnie pojawia się szum. Jeśli chodzi o stukanie, jest ono charakterystyczne dla miesięcy: grudnia, stycznia i lutego, czyli wtedy, gdy temperatura jest najniższa. Kaloryfer bez żadnych działań z mojej strony potrafi stukać całą noc, czasem szybciej, czasem wolniej, tak jakby "grzybek" w zaworze nie mógł się uspokoić. Podobne zjawisko zachodzi, gdy czasem otwieram na chwilę okno w nocy, jednak wtedy, po takiej jednorazowej zmianie temperatury potrafi stukać jeszcze przez wiele godzin, zwykle cichnie nad ranem. W cieplejszych miesiącach kaloryfery nie stukają aż tak, ale za to zawsze w nocy, niezależnie od miesiąca, głośniej lub ciszej szumią (gdy są ustawione na 0-3, powyżej 3,5 raczej nie). Według osób decyzyjnych oraz odpowiedzialnych za kształt instalacji, nie wymaga ona naprawy, dlatego działać mogę wyłącznie w obrębie swojego mieszkania. Nie mam więc możliwości wpływu na kształt instalacji/ustawienia itp. Ogromnie prosiłabym Państwa o pomoc - studiuję ten temat już od dwóch lat, znam już pewne mechanizmy, lecz wciąż nie znam przyczyny. Wydaje mi się, że problem może dotyczyć zaworów i głowic termostatycznych, poniżej podaję ich parametry.

Zawory Honeywell D2020DVS i głowice termostatyczne Thera-20.

Czytałam, że obydwa produkty zostały wycofane z produkcji. Może po prostu nie są ze kompatybilne i dlatego powodują taki hałas? Wydaje mi się, że szczelina, przez którą przedostaje się woda jest za mała, skoro przepływ wody jest tak bardzo słyszalny, a cichnie, gdy otworzy się kaloryfer "na 5". Zastanawiające jest też to stukanie, tak jakby "grzybek" ciągle wariował, ciągle dostawał sprzeczne komunikaty.

Podam też parametry kaloryferów:

Grzejniki stalowe, płytowe, kompaktowe COSMA NOVA firmy VOGEL& NOOT

Pmax= 10 bar; TMAX = 110st.C

-typ CN-22k-60h=600mm

-typ CN-22K-90H=600mm

Zmiana ciśnienia w instalacji doraźnie odrobinę pomagała, ale potem  zmieniała się temperatura i znowu trzeba było zmieniać ciśnienie i tak w kółko, zresztą i tak szum prawie nigdy w nocy nie znikał kompletnie, zmieniało się tylko jego natężenie od bardzo uciążliwego do trochę uciążliwego, a potem znowu bardzo...

Jeśli ktoś z Państwa zna się na tym i mógłby mi pomóc, doradzić coś, byłabym bardzo, bardzo wdzięczna. W pierwszej kolejności myślę o wymianie głowic termostatycznych i/lub zaworów, mam nadzieję, że kiedyś w końcu ten problem rozwiążę i będę mogła nareszcie spokojnie spać...

Pozdrawiam!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle dobrane zawory na grzejnikach lub złe , nie do tego typu zaworów, głowice.

Trzeba sprawdzić jakie głowice są zalecane do tych grzejników.

Można też zmniejszyć nastawy wstępne na grzejnikach.

Za mocna praca pompy - za wysokie ciśnienie dyspozycyjne, ale to raczej nie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję 🙂Glowice podobno są kompatybilne z zaworami - pisałam w tej sprawie do producenta, na informację odnośnie kompatybilności z grzejnikami czekam. Ciśnienie bylo zmieniane i to odrobinę pomagało, ale na krótko i nie niwelowalo dzwiekow calkowicie, zreszta ciagle trzeba byloby zmieniac ustawienia pompy, bo temperatura sie zmienia; gdy spada,  dzwieki sie nasilaja. Co ciekawe, grzejnik w lazience nie stuka ani nie szumi, a przeciez to ta sama instalacja. Jakie zawory i glowice bylyby najlepszym rozwiazaniem w tej sytuacji? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.02.2022 o 12:40, Allie35 napisał:

Dziękuję 🙂Glowice podobno są kompatybilne z zaworami - pisałam w tej sprawie do producenta, na informację odnośnie kompatybilności z grzejnikami czekam. Ciśnienie bylo zmieniane i to odrobinę pomagało, ale na krótko nniwelowalo dzwiekow calkowicie, zreszta ciagle trzeba byloby zmieniac ustawienia pompy, bo temperatura sie zmienia; gdy spada,  dzwieki sie nasilaja. Co ciekawe, grzejnik w lazience nie stuka ani nie szumi, a przeciez to ta sama instalacja. Jakie zawory i glowice bylyby najlepszym rozwiazaniem w tej sytuacji? 

Zawory z nastawą wstępna dobrej firmy (herz lub heimeier) do tego głowica z zestawu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • marcin zmienił(a) tytuł na Szym oraz stukanie grzejników/zaworów

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.