Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Duży nieocieplony budynek- jaki kocioł wybrać na przyszłość


MarekWas

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam budynek około 320m2, nieocieplony, wybudowany z Porotermu 36cm, grzejniki, kocioł 36kW, panele fotowoltaiczne 6kW. Góra mieszkalna, na dole warsztat samochodowy a więc częste wietrzenie w zimie. Do tej pory paliłem drewnem, kocioł kopciuch, od stycznia już nielegalny. Opału zużywałem około 40-50m3 na sezon (liściaste, sezonowane, kupowałem "metrówki" w przyzwoitych pieniądzach i samodzielnie ciąłem, łupałem). Kotłownia niestety dość wąska około 1,5m. W tamtym roku przymierzałem się do wymiany kotła na nowy, 5 klasa także na drewno. Z tym że o ile pod koniec roku płaciłem około 165pln netto za m3, obecnie poniżej 300pln nikt nie chce przywieźć (i dodatkowo jest problem z fakturą co ma dla mnie znaczenie). Jak się weźmie pod uwagę dodatkową pracę- cięcie, łupanie, przewożenie to powoli to traci sens.

Mam także kocioł gazowy, niestety monter to znajomy/sąsiad i chyba co mógł źle zrobić w kotłowni to zrobił;) Kocioł bez pogodówki, nieodpowiednie zbiorniki do CWU (poziome), pompa w złym miejscu- ogólnie do poprawy myślę że za 5000pln byłoby ok. Z tym że pierwszy rachunek za gaz - 1kWh w cenie 0,46pln. 

Zastanawiam się co dalej. Gaz przy tych cenach wydaje mi się strasznie drogi oraz jest ryzyko że będzie gorzej w przyszłości. Obecny kocioł na drewno tak czy tak muszę zmienić. Wejdzie mi tam np. jakiś kompaktowy kocioł jak Slimeko 30kW (te co mają zasobnik nad komorą spalania). Ew. dalej zwykły kocioł na drewno/ zasypowy. Pellet chyba ma potencjał na jedno z tańszych paliw w przyszłości.  

  Coś liczyłem kalkulatorem ekodom.eko - wychodzi mi tam że ocieplenie ścian jest całkowicie nieopłacalne (inwestycja około 100 000pln a oszczędność na ogrzewaniu 2 000pln rocznie). Pellet przy zakupie za 1300 powinien wychodzić tyle samo co drewno po obecnych cenach. Powietrzna pompa ciepła- rozmawiałem z kilkoma instalatorami i przy grzejnikach zużycie prądu jest bardzo duże, jeden nawet wrócił z pompy ciepła na gaz. Jakieś inne opcje na tani opał? 

 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

O węglu nawet nie myślałem, chyba w najbliższym czasie od tego na siłę będziemy odchodzić (jeszcze biorąc pod uwagę sytuację z Ukrainą....)? Brykiet jak najbardziej- miałem na próbę kilka palet kupić w tym roku do innego pieca.

O dwóch rzeczach nie wspomniałem- mój budynek z dwóch stron sąsiaduje z czteropiętrowymi blokami. Dym czasami idzie prosto do mieszkań co prowadzi do nieprzyjemnych sytuacji:) Czyli coś mało dymiącego mile widziane.

Druga sprawa- bardzo chciałbym choć trochę to zautomatyzować- obecnie obsługa pieca zajmuje ok. godzinę dziennie (4 razy trzeba podłożyć, przy dużych mrozach także środek nocy), w lecie też codzienne rozpalanie na ciepłą wodę. Stąd myśli o pellecie.

Na bufor nie ma  miejsca. Kotłownia mała raczej cała do zrobienia od początku i wejdzie mały gabarytowo piec (jak na pellet to z tych co mają podajnik na górze jak SlimEko). 

 Próbuję sobie przeliczyć jakie oszczędności by były przy pozostaniu przy drewnie. Bo jeśli powiedzmy jest to 30% różnicy to wolałbym jednak pellet i automatykę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, MarekWas napisał:

 Próbuję sobie przeliczyć jakie oszczędności by były przy pozostaniu przy drewnie. Bo jeśli powiedzmy jest to 30% różnicy to wolałbym jednak pellet i automatykę.

 

Masz kalkulator , możesz porównać do tego co masz w tej chwili

https://vaillant-partner.pl/kalkulatory-on-line/kalkulator-kosztow-ogrzewania-domu-i-podgrzewania-cieplej-wody-uzytkowej/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.02.2022 o 22:47, MarekWas napisał:

Z tym że o ile pod koniec roku płaciłem około 165pln netto za m3, obecnie poniżej 300pln nikt nie chce przywieźć

Rozumiem cię doskonale, mam podobne zapotrzebowanie na ciepło z tą różnicą, że odpady sobie produkuje. Niestety chyba nie ma kotła z papierami, który umożliwiałby wygodne ogrzewanie drewnem, trocinami. Szukam alternatywy ale jeszcze nie znalazłem takiego, który chociaż dorównałby w obsłudze dolniakowi pozaklasowemu z ogromną komorą

W dniu 16.02.2022 o 22:47, MarekWas napisał:

kupowałem "metrówki" w przyzwoitych pieniądzach i samodzielnie ciąłem, łupałem

To też sporo czasu zabiera, ale ceny pelletu nie można przewidzieć, gdy drewno w lesie idzie o 100% w kilka tygodni. Na twoim miejscu wybrałbym kocioł na pellet i drewno (taki kombinowany),w razie w zawsze można wszystko spalić, nawet to, co za warsztatem zostaje. Tylko to miejsce w kotłowni.

Mam kocioł, gdzie miałem w planach montaż palnika na pellet, ale przy obecnej sytuacji wolałem ułatwić obsługę kotła i każdy z domowników jest w stanie wrzucić te trochę drewna co kilka godzin.

Edytowane przez Mac08
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Odgrzeje temat i powiem Ci jedno...jesli dym z węgla stwarzał konflikty z blokersami to zapach wedzarni także nie złagodzi problemu. Sam osobiście wolę czuć w powietrzu nutę węglowa od gryzacej i śmierdzącej nuty wędzarni.

Ludzie będą z Tobą ciągle walczyć a z czasem palenie nawet drewnem w sąsiedztwie osiedla będzie po prostu niemożliwe. Pomyśl o czymś naprawdę bezwonnym. Np. o gazie 🙂

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.