Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana kotła miałowego na pelletowy


piotrs73

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Przymierzam się do zmiany kotła w tym roku i od kilku dni czytam to, co na forum się pojawiało. Licząc oczywiście na to, że pomoże to podjąć w miarę rozsądną decyzję. Trafiłem tu dzięki Eliksowi, którego miałem okazję poznać na jednym z forów samochodowych. Przy okazji dzięki za zaproszenie.

Od 2004 roku eksploatuje kocioł miałowy firmy SAS (model MI) - do tej pory bezawaryjnie. W tym roku planuję modernizację kotłowni i wymianę na kocioł pelletowy. Jako, że SAS do tej pory sprawował się bardzo dobrze, to też obecnie jest pierwszym kandydatem do zakupu. Takim dodatkowym argumentem za SAS-em jest bliskość tego producenta (mieszkam na granicy Małopolski i Świętokrzyskiego) i w razie problemów (oby nigdy nie wystąpiły) mogę mieć łatwiejszy i szybszy kontakt z serwisem. Trudno się będzie zdecydować, na który model wymienić, bo nie mam wiedzy, czym różnią się poszczególne modele. Na stronie producenta widzę modele Bio Compact, Bio Efekt, Bio Solid i Bio Spark. Jeśli ktoś z Was jest zorientowany, proszę o informację o podstawowych różnicach. Brałem też pod uwagę produkty DEFRO i firmy SETLANS, ale generalnie nie wykluczam żadnego producenta.

Co prawda optymalnym dla mnie rozwiązaniem byłby kocioł na pellet i drewno, ale dostępność takich urządzeń jest niewielka (U SAS-a wcale) i ceny astronomiczne. Dodam, że interesuje mnie urządzenie o mocy około 12 - 14 kW. Dom około 160 m2. Nie mam podłogówki, posiadam tradycyjne grzejniki. Grzejniki aluminiowe żeberkowe (o ile się nie pomyliłem w całym domu 100 szt + grzejnik łazienkowy). Dom ocieplony, okna wymienione.

Dużo ostatnio też czytam o urządzeniach producentów włoskich czy też austriackich (np. edilkamin). Oczywiście wierzę, że są bardziej zaawansowane technicznie i lepsze niż piece naszych producentów. Ale pewnie i ceny wyższe i nie wiem jak z dostępnością zarówno tych urządzeń jak i ewentualnego serwisu.

Będę wdzięczny za opinie, zwłaszcza osób, które modernizowały ogrzewanie w domach, które mają już kilka (naście lub dziesiąt) lat. A jeśli ktoś ma wiedzę, czym różnią się poszczególne, w/w modele SAS-a, to mam nadzieję, że się tą wiedzą podzieli.

Pozdrawiam. Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pellet do spalania to obecnie raczej dla hobbystów lub dla tych co już mają kotły pelletowe z dofinansowania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, vatc napisał:

Zastanów się czy przy tych cenach kotłów i pelletu warto w to iść. Ja szukam pieca od 2 miesięcy i z każdym kolejnym dniem utwierdzam się w przekonaniu, że PC 

No tak, bo prąd nie drożeje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to. Prąd również drożeje i drożał z całą pewnością będzie. Pewnie inaczej bym do tego podchodził gdybym budował nowy dom i na etapie budowy podejmował decyzję co do sposobu ogrzewania. Wtedy być może pompa ciepła byłaby rozwiązaniem. Tu jest kwestia wymiany pieca do instalacji z tradycyjnymi grzejnikami. Dla mnie bardziej istotne jest teraz to jakiego producenta wybrać kocioł? Czy faktycznie polskich producentów można wrzucić (jeśli chodzi o jakość) do jednego worka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawa to instalacja, kocioł to już twoja wygoda, i może nie tyle kocioł co jego sterowanie. Poza tym wszystko zależy od tego ile pieniędzy chcesz na to wydać. Pamiętaj że taniej już było. Po wakacjach nasze rodzime kotły będą kosztować już bliżej 20k zł. 

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 16.01.2022 o 19:38, eliks napisał:

No tak, bo prąd nie drożeje. 

Drożeje dużo mniej niż pellet. Prąd zdrożał raz i teraz dłuższy czas będzie ta cena. Pellet drożeje co tydzień. Przy pompie nie robisz nic. Pompę można wesprzeć FV chociaż ja akurat jestem na nie jeśli chodzi o FV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wszystko drożeje oprócz prądu, w jakim ty świecie żyjesz?

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.01.2022 o 22:16, vatc napisał:

Zastanów się czy przy tych cenach kotłów i pelletu warto w to iść. Ja szukam pieca od 2 miesięcy i z każdym kolejnym dniem utwierdzam się w przekonaniu, że PC 

Warto czy nie warto, to trudno określić, bo na obecną chwile stabilizacji w tym kraju nie ma, a na nią trzeba będzie jeszcze poczekać. 

Najgorsze są decyzje podejmowane pod wpływem impulsu ( bo teraz jest coś drogie, a coś tańsze).

 

 

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.