Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomocy! Czy da się przerobić Defro AKM Duo 16KW na pellet?!


MT1983

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie! Na wstępie zaznaczę, że jestem laikiem w tym temacie. Od 5 lat mam kocioł Defro AKM Duo 16KW na ekogroszek z podajnikiem tłokowym i chciałbym przerobić go na pellet i tu pojawia się pytanie, czy się w ogóle da? Mój "znajomy" hydraulik mówił, że taniej kupić nowy, ale czy to prawda? Proszę pomóżcie.

20220108_093413.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasyp go pelletem i tak pal. Tłokowy popcha wszystko. Kup najtańszy pellet na próbę i do boju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oooj myślę, że to zły pomysł. Przy nastawach tłoka cofka będzie.

A przeróbka na pelletowy palnik możliwa. Ale właśnie trzeba sobie przeliczyć koszta oraz wydajność wymiennika. Może okazać się złym pomysłem

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam przerobionego "tłoka" o mocy wyjsciowej 25KW  z 2008 ( klasa 3 ) wymiennikiem poziomym , który wcześniej przez 12 lat spalał miał , a obecnie od roku spala pellet.

Zamontowałem palnik Eco-palnik VIP 16 kw Skiepko.

Temp spalin na max mocy oscyluje przy czystym wymienniku  od ~85 'C do 104 'C przy wymagającym już czyszczenia 

Kolor komory spalania i wymiennika bez względu na to czym do tej pory paliłem to KAWA z mlekiem.

Czyszczenie wymiennika raz na ~ 1,5 miesiąca . 

Palnik rewelacyjny - bezproblemowy , sam się czyści, na początku jak testowałem różne pellety to spalał czysto wszystko mimo większych lub mniejszych spieków. Wyjęcie ruchomego rusztu z tego palnika gdybyś chciał do przejrzeć to operacja która trwa 30 sekund.Tyle samo trwa ponowny montaż. Nie ma takiego drugiego palnika na rynku z tak banalną obsługą i łatwym dostępem do wszystkiego.

Koszt przeróbki to 5500 zł ( palnik , podajnik  żmijkowy, econet300, zbiornik na 185 kg pelletu, sterownik PLUM ecotocuh920 razem z robocizną ( 8 %vat) dołożyłem potem termostat pokojowy ecoster x40 za 300 zł.

Jestem bardzo zadowolony .

 

a tu wątek 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez rok paliłem w tłoku pelletem  właśnie na próbę ,nie było najgorzej . 

trzeba było od czasu do czasu skrobać nagar z tłoka i jego okolic bo podczas nadzoru zarastał .

Na dłuższą metę nie polecam ,palnik pelletowy to wygoda i oszczędność .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest jeszcze inny aspekt. Zamontuje palnik a kocioł będzie musiał wymienić do 2024r jako bezklasowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą jest to zabawne i ukazuje absurd tych przepisów. Pytanie retoryczne co powoduje emisje? Kocioł w sensie stricte kawał żelastwa z płaszczem wodnym, który odbiera ciepło czy zespół palnik plus sterownik? 

Jeśli powierzchnia wymiennika z takiego tłoka jest odpowiednio duża, a przy większych mocach np. 20 KW jest, wrzutka dobrego palnika 12-15 KW wraz ze sterowaniem jest równa fajnym i niskim emisjom, chłodnym spalinom bez wydawania 15 tysięcy na nowy sprzęt. No ale wiadomo nie ma plakietki, nie ma możliwości użytkowania takiego zestawu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moim palniku napisane jest: Klasa 5.

40 minut temu, MrWolf napisał:

Pytanie retoryczne co powoduje emisje?

No niestety raczej „zestawienie” obu: palnika i wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, PioBin napisał:

No niestety raczej „zestawienie” obu: palnika i wymiennika

Rozumiem co masz na myśli, ale załóżmy, że wymiennik nie jest mikroskopijny, ma dobrą sprawność i powierzchnię. Skoro dobrze odbierze ciepło ze spalin to chyba zgodzisz się, że nie byłoby katastrofy ekologicznej paląc pelletem w czymś takim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, MrWolf napisał:

Swoją drogą jest to zabawne i ukazuje absurd tych przepisów. Pytanie retoryczne co powoduje emisje? Kocioł w sensie stricte kawał żelastwa z płaszczem wodnym, który odbiera ciepło czy zespół palnik plus sterownik? 

Jeśli powierzchnia wymiennika z takiego tłoka jest odpowiednio duża, a przy większych mocach np. 20 KW jest, wrzutka dobrego palnika 12-15 KW wraz ze sterowaniem jest równa fajnym i niskim emisjom, chłodnym spalinom bez wydawania 15 tysięcy na nowy sprzęt. No ale wiadomo nie ma plakietki, nie ma możliwości użytkowania takiego zestawu. 

Skoro tak twierdzisz to musisz to udowodnic, zbadać, zrobić certyfikat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywistym jest że nikt tego nie zrobi ze względu na koszty i ilość zachodu. Byłem pół roku temu przed wyborem sposobu ogrzewania w domu do którego się wprowadzałem. Na miejscu stary zajechany kopciuch. Wywaliłem to wszystko w cholerę wraz z instalacją CO, kupiłem kocioł za 10k, grzejniki, i całą resztę tałatajstwa, zapłaciłem za robotę. W ogólny rozrachunku jestem chudszy o ponad 25 tysięcy zł co i tak nie jest jakąś potężną kwotą jak na standardy teraz panujące. Mnie powiedzmy, że było stać. Wielu Polaków niestety nie. Gdyby kogokolwiek z ustalających przepisy interesowały realne i stosunkowo małoinwazyjne dla portfela rozwiązania to nie byłoby potrzeby w wielu przypadkach wywalania góry kasy po to by legitymować się plakietką na kotle. Jest sporo konstrukcji, które z sukcesem można dostosować i czysto w nich spalać. Nie mówię tu oczywiście o wymiennikach małych lub schrzanionych konstrukcyjnie. Jest jak jest i wielu ludzi czekają poważne wydatki oraz ubóstwo energetyczne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że masz rację, są dotacje, jakieś gminne dofinansowania, trzeba jakoś ludziom pomóc, ale żeby znowu nie skończyło się tak, że Ci co zapierdzielaja w robocie robią na tych co mają dwie lewe ręce i siedzą całe życie na socjalu. Albo na tych pracusiow co przez 30 lat dorobili sie tylko mieszkania które muszą od kogoś wynajmować i starego auta. Bill Gates kiedyś powiedział że jak się rodzisz biedny, to nie jest twoja wina, ale jak umierasz biednym, już tak. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki sam kociol jak ty paliłem już miałem eko groszkiem i pelletem w zależności co wychodziło taniej. W tamtym rok kupilem pellet przemysłowy 8mm za 580zl i super sprawa mało popiołu mniej sadzy. W tym roku palę greenpalem bo taniej wyszło mnie. Spalisz wszystko w takim piecu. Ja przerobiłem trochę ten piec i zmniejszyłem ilość podawanego opału bo za duże dawki szły i założyłem inny sterownik iryd rtz pid.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.