Skocz do zawartości
IGNOROWANY

GWC - dobudowanie


pawel8888

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym dołożyć GWC do instalacji. Obecnie dom jest na etapie wykańczania, bez tynków. W sumie mógłbym poprowadzić rury do miejsca na strychu gdzie jest centralka. 

Zastanawiam się czy jest sens, jeżeli podłoże to piasek na 4m w głąb, teren suchy.

Jeżeli na lato nie byłoby sensu, to zastanawiałem się czy w okresie zimowym można wykorzystać ocieplony strych do rozprowadzenia rur do ogrzania powietrza do czerpni.

Co sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Szczerze to u siebie miałem montować GWC rurowy lub glikolowy ale coraz bardziej się rozmyślam a podwórko jeszcze nie ogarnięte.

Z chęcią posłucham mądrzejszych czy babrać się czy olać to?

Ja mam rurę 200 od centrali pod fundamentem i korek ale nie wiem czy bawić się w resztę.

centrala Dospel Optimal 600

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno warto, bo to jedna z najszybciej zwracających się inwestycji. Może ten materiał rozwieje wasze wątpliwości: 

Znacznie obniża koszty ogrzewania czy chłodzenia latem. Najtaniej GWC  wychodzi gdy się to uwzględni na etapie budowy. Ludzie nie wiedząc ile mogą zaoszczędzić na ogrzewaniu nie robią tego. Gdyby wiedzieli to każdy by zrobił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że niektórzy doktoryzują się youtube`m 😁 

 

Strych i ogrzewanie rur powietrzem z niego wygeneruje Ci kolosalne ilości skroplin na rurach, więc pomysł "bes sensó" 👍

 

GWC glikolowy, masa pracy, klimy nie zastąpi, szkoda pieniędzy. Połóż lepiej kilkadziesiąt metrów rury w ziemi (200-300mm) z odpowiednim spadkiem i na końcu czerpnia ze wstępnym filtrem. Odzyskasz ok 5-7*C, a latem nieco schłodzi wlatujące powietrze.

 

Możesz też "ślimaki" z niebieskich rur do wody położyć po kilkaset metrów i zalać płynem chłodniczym. Narobisz się, ale efektu końcowego na 100% pewny nie jestem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie opłaca to się chorować krów i świń w salonie. A GWC jak najbardziej się zwraca po kilku sezonach. Kwestia to zrobić głową.
Osobiście taki system zrobiłem w zasypie fundamentowych jak i pod całym ogrodem. Łącznie ok 80m rury z tym kilkanaście trójników. Od 5 lat system działa jedynie jako nawiew. Zima przy -15 nawiewane powietrzu utrzymuje się w okolicach 10 stopni. W okresie przejściowym kiedy to na dworzu jest w okolicach 0 nawiewa mi 14 stopni. Natomiast latem po w dwu tygodniowym upale zawsze te 5-8 niżej niż na zewnątrz.
Jeśli ktoś ma zamiar korzystać z rekuperacji to leszcze lepiej. Korzyści będą jeszcze większe.
Co do skroplin to trzeba je gdzieś odprowadzić i co jakiś czas wypompować. U mnie wszystko zbiera się po spadku w ogrodzie. Tego lata wylałem kilka wiader 15l co kilka dni (z 6-7 razy. Duża wilgotność niestety to i dużo skroplin). W poprzednich latach max 2 razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.