Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Niskie przepływy w podłogówce


Sawik1916

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 
Na wstępie chciałbym powiedzieć że jestem laikiem w tych sprawach i w pierwszej kolejności postanowiłem zasięgnąć rady na tym forum zanim udam się do jakiegoś "magika". 
Jest to druga zima w nowym domu(3 z uruchomionym ogrzewaniem) i pierwszy problem z ogrzewaniem podłogowym, którego wcześniejszej zimy nie było. Maksymalne przepływy jakie mogę ustawić na wszystkich działających pętlach oscylują w okolicach 0,5 l/min. Poprzedniej zimy jeżeli dobrze pamiętam przepływy oscylowały w okolicach 1l. 
Na okres letni podłogówka była wyłączona zaś sama pompa po tym przestoju ruszyła bez problemów. 

To co obecnie sprawdziłem to: 
- w momencie gdy zakręcam obiegi to na innych one wzrastają przy połowie zakręconych są na poziomie 1,5 l przy maksymalnej pracy pompy (WILO Para RS15/6 RKA W M). 
- Zauważyłem również że jakakolwiek zamiana temperatury na zaworze 3D powoduje znaczący (2 krotny) wzrost przepływów do momentu wyrównania temperatur. 

Załączam zdjęcia rozdzielacza oraz podłączenie prowadzące do niego. 

 

 

IMG_2068.jpg

Przechwytywanie.PNG

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw mieszacz na najniższą temperaturę i zamknij zawór na zasilaniu przed mieszaczem. Przepływy wzrosną?

Potem wyczyść filtr na lewo od strzałki z drugiego zdjęcia.

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przepływy wzrastają. Niezależnie od tego czy zawór przed jest zamknięty czy nie (zrobiłem drugi raz na test na otwartym). Podobnie jest w drugą stronę (temperatura dodania) do mementu osiągnięcia temperatury zadanej.
Jutro zabiorę się za przeczyszczenie tego filtra. 
Dobrze rozumiem że aby nie zapowietrzyć układu najlepiej będzie zamknąć oba zawory czerwony z drugiego zdjęcia oraz niebieski z pierwszego bezpośrednio przed rozdzielaczem oraz przy napełnianiu odkręcić odpowietrznik i zwolnić w pierwszej kolejności czerwony?   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze być. Dla 100 proc pewności, zakręć przed całą operacją wszystkie petle niebieskimi kapturkami na belce powrotu. Układ odpowietrzysz odpowietrznikiem ręcznym na końcu belki zasilajacej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam niestety czyszczenie nic nie pomogło. Sam filtr  był bardzo czysty. 
Czy przyczyną tak niskiego przepływu może być sam zawór mieszający? 

Edytowane przez Sawik1916
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

udało mi się znaleźć model Afriso ATM 361 DN20 PN10 KVS1.6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoje 7 pętli jest stanowczo za mały. Zastosowałnym tu minimum 2,5 a najlepiej 3,2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Dołączę się do pytania, mam nową instalację kotłową zrobioną na rurze 28mm. Zasobnik ładowany jest pompą CWU 25/40. Wszystkie złącza 1". Wyjście z pieca na przez trójnik do  CWU i do sprzęgła, sprzęgło również z króćcami 1". Wyjście ze sprzęgła za zaworem 3d połączone jest rurą PP 40mm a ta do rozdzielacza nr 1 na parterze(10 obiegów). Od niego odchodzi rura PP 32mm na rozdzielacz na górze (8 obiegów). Łączna długość rur podłogówki 1000m(16x2 KanTherm). Rotametry pokazują przepływy około 1l. Jeśli zamknę jeden rozdzielacz np. na górze to przepływ na dole się poprawia. Czy wina słabego przepływu może leżeć w za słabej pompie kotłowej? Jak powinno być ustawione zawieradło zaworu 3d, żeby sterownik poprawnie mieszał strumień czynnika (uzdatniona woda).?  

Screenshot_20220126-140158_Gallery.jpg

Screenshot_20220126-140208_Gallery.jpg

Screenshot_20220126-140237_Gallery.jpg

Screenshot_20220126-140349_Gallery.jpg

Screenshot_20220126-140355_Gallery.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.