Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak zasilić dwa rozdzielacze podłogówki jedną pompą obiegową?


Łukasz90

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, za kilka tygodni chcę wykonać ogrzewanie podłogowe w domu. Podpinanie do rozdzielaczy i  rozkładanie pętli nie będzie dla mnie trudne ale nie wiem jak zasilić te rozdzielacze. Mam projekt podłogówki w którym mam dwa rozdzielacze, jeden w kotłowni a drugi we wiatrołapie. W projekcie jest napisane że ma to być system dwururowy, ciśnieniowy z obiegiem wymuszonym. Zrobiłem zrzut projektu i naszkicowałem przebieg rur tak jak wg mnie jest dobrze choć ich trasa się na pewno trochę zmieni. Mianowicie oba zasilania i oba powroty trzeba spiąć ze sobą tak jak na rysunku i wypuścić je w kotłowni. W projekcie zasilenie ma być rurą miedzianą fi28. Moje pytania:

1. Czy zamiast miedzi 28 mogę dać Pexa 32? Wylewka będzie anhydrytowa i chcę mieć jak najmniej łączeń w podłodze. Czytałem że niektórzy ze względu na opory w kształtkach Pex zalecają dawać Pexa fi40. Czy to prawda?

2. W kotłowni będzie piec na ekogroszek i bufor ciepła 800l. Też gdzieś czytałem że z bufora musi wychodzić rura fi40 i ona zasila trójnik który rozdziela wodę na dwa rozdzielacze.Nie wiem czy też to jest prawdą. Bufor zasilał będzie grupę pompową w pytaniu poniżej.

3. W szafkach rozdzielaczy nie będzie pompy i mieszacza bo to będzie zamontowane w kotłowni. Bedzie to Primotherm 180-2 od AFRISO. Czy dobrze myślę?

Do podłączania wszystkiego w kotłowni na pewno wezmę jakiegoś hydraulika ale łatwe rzeczy chciałbym zrobić sam. Najważniejsze dla mnie teraz jest jak zasilić rozdzielacze żebym mógł zrobić wylewkę a kotłownia będzie ostatnim etapem ze względu na zmiany cen opału i może zamiast ekogroszku będzie coś innego choć wolałbym jednak zostać przy ekogroszku.

Z góry dziękuję za odpowiedzi:)

szkic.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

/ciach/

Przegapiłem p.3

do usuniecia

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do dalszego rozdzielacza jest ok 16 metrów jeśli rura pójdzie tak jak na szkicu.

Co do pompy to w projekcie mam że wydajność to 0,80 m3/h i wysokość podnoszenia 2,5 metra. Jakiegoś konkretnego modelu pompy nie szukałem. Ta z zestawu Primotherm na pewno da radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując to rury podłączam tak jak na szkicu? Oba zasilania razem i oba powroty też ? potem trójnik i do niego grupę pompową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z grupą pompową się wstrzymaj do momentu, aż będziesz na 100 % wiedział, jakie żródło ciepła zastosujesz. Co do rur do dalszego rozdzielacza - moim zdaniem powinny być DN25. Uważaj na PEX-Al, bo kształtki mają bardzo duże przewężenia. Od kotłowni do rozdzielacza rura bez złaczek.

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie z tego sprawę.  O ile samą rurę można poprowadzić łagodnym łukiem inną drogą, (nawet przekuwając się przez ścianę konstrukcyjną), to już przy podejściu do szafki i w samej kotłowni bez złączek sie nie obejdzie. 

image.png.fb367a16f42cf99da917155ca45535dd.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem złączki są nieuniknione ale mając jedną złączkę jest szansa że puści, przy dwóch złączkach to szanse są dwukrotne 🙂 Każda złączka mniej już mnie zadowala. Z kupowaniem czegokolwiek się wstrzymuje. Teraz tylko średnice rur i ich materiał mnie interesuje żeby to podpiąć i zająć się wykończeniem części mieszkalnej domu. Będę czekał co rząd lub unia znowu wymyśli a kotłownia będzie na razie czekać na ostateczną decyzję co w niej stanie 😉 Na chwilę obecną dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.