Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Min moc pieca 1-f z zasobnikiem


neowo12

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Stoję przed wyborem pieca gazowego do mojego nowo-wybudowanego domu. Zdecydowałem, że pójdę w kocioł 1-f.

  • w domu będą mieszkać 2 dorosłe osoby (w przyszłości może 3)
  • jest 1 łazienka (prysznic) i 1 kuchnia
  • wszędzie ogrzewanie podłogowe
  • powierzchnia ogrzewana 120m^2 (kotłownia jest, a więc zasobnik ma gdzie stać)
  • dom wolnostojący parterowy

Otrzymałem informację, że w moim przypadku moc min kotła ma duże znaczenie, szczególnie jeśli ogrzewam 120m2 w całości podłogówką. W związku z tym mam pytanie... Rozważam zakup pieca o mocy 2,8-16,4kW (50/30°C) .

Zastanawia mnie fakt, czy skoro cały dom mam w podłogówce, to czy minimalna moc pieca przy 50/30°C (bo chyba ten zakres bierze się pod uwagę przy podłogówce) wynosząca 2,8 kW to nie za dużo - czy nie będzie za dużo taktował i lepiej poszukać jakiegoś z min mocą zaczynającą się od np 2kW, czy może jednak wystarczyć i te 2,8kW? Pytam konkretnie o moc min 2,8kW ponieważ mam na oku piec o takich parametrach.

Jeden hydraulik proponował mi piec, w którym dolny zakres mocy zaczynał się od 4,9kW ale zbytnio mu nie wierzę ponieważ handluje on właśnie tymi piecami i zapewne chciał mi go upchnąć. Dopiero później wyczytałem, że podłogówka lubi niskie dolne wartości (w szczególności jak za oknem będzie dość ciepło), a przy wyższych wartościach min kocioł często taktuje, co generuje koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jakie zapotrzebowanie na ciepło będzie miał twój dom (np.: stronka  ciepło właściwe ) Mi wyszło przy nowo budowanym domu  w którym nie mieszkam jeszcze ( ten z opisu to  inny dom w którym mieszkam teraz)  zapotrzebowanie średnie ~1,7kW  więc będę miał bufor aby wykluczyć taktowanie kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pieca gazowego dodasz w układ przepływowo bufor na C.O?

Jakiej pojemnosci bufor?

Piec bedzie chodzil nonstop i dogrzewał czy na termostatach?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor ja wiem wszyscy tak robią .... kiedyś wszyscy dawali 10cm styropianu bo 20 cm było bzdurą. Specjaliści Kwaśniewskiego udowadniali że biokomponenty do paliw są bzdurą a dziś są obowiązkiem. Kiedyś przed samochodem miał chodzić człowiek z chorągiewką itd itp. Ja wywaliłem kocioł gazowy - Viessmann zataktował się na śmierć a jakbym miał bzdurę roku to po 4 latach od wydania 6 tysi nie musiałbym ich wywalać do śmietnika. Jak dla mnie 4 lata to trochę mała żywotność kotła który przy dobrze ocieplonym domu robi cyk cyk co chwilę ... jak się okazało było to dla niego zabójcze. Jak będą robić kotły kondensacyjne  o mocy  8kw i  modulujące od 1kw z zachowaniem sprawności to przyznam Ci rację w zakresie braku konieczności stosowania bufora. Jestem w trakcie wykańczania nowego domu, mój nowy domek ma 102 powierzchni użytkowej i w/g stronki ciepło właściwe zapotrzebowanie średnie to 1,6kW. W domu, który obecnie zamieszkuję jest bufor zainstalowany w sumie niewielki do kotła węglowego ( zamiast super hiper vieśśka ..do 2030 sobie popracuje) ... i teraz widzę zalety bufora czyli możliwość akumulacji energii cieplnej. Ludzie nie zobaczą zalet bufora dopóki go nie będą mieli ( co ważne instalacja musi być dobrze wykonana). Czasem zastosowanie bufora możne być trochę na wyrost lecz raczej nigdy nie jest pozbawione sensu w małych instalacjach w budynkach o niskim zapotrzebowaniu na ciepło- tak poniżej 10kW. Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach czyli dobrze wykonanej instalacji . Jestem w stanie pogodzić się ze stratą ciepła rzędu 1kW z bufora dziennie i mieć pewność, że mój układ pracuje tak jak ja chcę i trochę pożyje.

Edytowane przez login7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, login7 napisał:

człowiek z chorągiewką

Radziłbym zacząć od chorągiewki w kotłowni , prawidłowego doboru kotła z najlepiej z ustawianą przerwą między zapłonami + dobry sterownik pokojowy

Jak ktoś ma kocioł z mocą minimalną 5-6kW a moc grzewczą rzędu 5kW przy -20C to należy mu współczuć a nie buforem traktować.

Ponadto wiele zależy od prawidłowego ustawienia sterownika w kotle 

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, login7 napisał:

Proszę o konkret jaki kocioł na zapotrzebowanie domu przy -20 łacznie z cwu  - 5,2 kw ... jaki kocioł  gazowy i jaka będzie ekonomia jego pracy bez bufora. Z kilku symulacji jakie robili mi ludzie co się na tym znają  wyszło że najtaniej w rozliczeniu wieloletnim oraz ze względu na trwałość, sterowalność wyjdzie układ z buforem - bo nie ma wysoko sprawnych kotłów o tak małych mocach. Owszem jest możliwa regulacja mocy, jednakże tak różowo to nie jest - panie takie rzeczy to tylko na papierze się sprawdzają.

Przy użyciu bufora wyślę w niebo jakieś 370 kW zdaję sobie sprawę lecz zyskam dużo na sterowalności układu i ograniczę ilość cykli włącz wyłącz o jakieś 80% lekko licząc co też ma wpływ na ekonomię pracy układu.

Edytowane przez login7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.