Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór kotła do prostej instalacji gazowej


zwalonygrat

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam pieca gazowego 1 funkcyjnego do prostej instalacji gazowej opartej na samych grzejnikach i cała instalacja w miedzi + bojler na ciepłą wodę 120l. Jaki piec polecacie tak do 8 tys zł? Moc potrzebna to 19-22kW. Wymieńcie parę modeli, a ja potem sobie sprawdzę serwis który jest najbliżej mnie.

Zrobiłem też taki wstępny audyt na stronie
https://cieplo.app/wynik/mbk2   <---to mój wynik . Za 1-2 lata będę ocieplał dom, na razie jest jak jest.

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę edytować teraz linka z tematu głównego, poprawiłem te wyliczenia na stronie ciepło właściwe i wyszły takie wyniki https://cieplo.app/wynik/mf5l i wyszło, że potrzebuje pieca gazowego min. 22,5 kW.

Będę robił modernizacje oczywiście tez całego domu na przestrzenni przyszłych 3 następnych lat

Tutaj strona podpowiada jaki materiał użyć aby ogrzewanie było tańsze. Wszystko to będę robił na przestrzeni następnych 4 lat i na pewno wszystko odhaczę . Czy instalacja pieca  21kW przed modernizacja będzie ok? Czy po modernizacji cieplnej całego budynku, tak jak niżej nadal piec 21 kW będzie dobry? A może piec 24 kW kupić doradzajcie.

-31% ocieplenie ścian zewn. 15cm styropianu

-21% ocieplenie dachu 20cm styropianu

-12% wymiana wszystkich okien

-5% wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

 

Taki Pakiet znalazłem

https://wodtech.pl/kotly-wiszace-1-funkcyjne/vaillant-pakiet-ecotec-plus-vc-20cs1-5-vih-r-1206b-sensocomfort-720-sps-sz-0010043619.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kotła ja mam Vaillant ecoTEC plus VC 25CS/1-5 - uruchomiony na początku września więc wiele nie mogę powiedzieć o trwałości czy serwisie. Natomiast funkcjonalność ok. Spalanie takie jakiego można się było spodziewać. Ładny wygląd - ale to akurat detal.

Mam też sensoCOMFORT 720 bezprzewodowy - to co trzeba można ustawić. Pogodówka, pokojówka działa ok - po ustawieniu fajnie steruje temperaturą grzejników. Chociaż trochę kombajn jak na prostą instalację i jeden kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcin tak się zastanawiam, czy ta moc 21 kW będzie ok, biorąc pod uwagę te wyliczenia ze strony ciepło właściwe i to ze w okresie 3-4 lat planuje zmodernizować wszystkie wytyczne które podpowiada strona. To może ten 21kW jest najbardziej optymalny bo już 26kW to za dużo?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie będzie - ja nie widziałem jeszcze mojego kotła grzejącego na więcej niż 35% (przy lekko ujemnej temperaturze). Kocioł ma dość duży zakres modulacji (od 2,8 kW w obu przypadkach), więc pewnie poza ceną nie będzie różnicy także po ociepleniu. Przyznam, że ja także brałem pod uwagę przyszłą termomodernizację - także ta minimalna moc była dla mnie ważna. 

Ale to już musisz sam zdecydować.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pracy w mocy maksymalnej 26 spali więcej niż 21. Przy pracy z mocą np. 6 kW lub 21kW oba spalą zapewne praktycznie tyle samo. Ja brałbym zapewne 21 jeżeli miałbym zapotrzebowanie 22,5 i w perspektywie ocieplenie. W najgorszym wypadku przy -30 na dworze i kąpieli 5 członków rodziny w wannie pod rząd będzie chwilowo chłodniej w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej samej mocy grzania np 12kW i tym samym modelu kotła, kocioł o większej mocy weźmie mniej gazu niż kocioł o mocy mniejszej - wynika to np z większego wymiennika ciepła w kotle większym.

Różnice mogą być różne, zależnie od temp grzania- im niższa temp grzania tym różnica większa i modelu kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.