Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witajcie,

ogólnie w temacie związanym z piecami jestem laikiem. Firma zamontowała mi piec z buforem i efektem tego jest to, że piec chodzi cały czas prawie na maksa i się nie wygasza. W załączeniu rysunek jak to wygląda u mnie. Mogę się mylić co jest źle zrobione w tym układzie, ale jeśli mam rację, to proszę o potwierdzenie lub pokierowanie.

Pozdrawiam

20211114_092030~2.jpg

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Opublikowano

Jest nieprawidłowy

Czy jest tu jakaś pompa czy może to wszystko niby ma działać grawitacyjnie?

W tej instalacji temperatura powrotu do kotła jest w dużej mierze uzależniona od pozycji zaworu 4D. I może się nawet wielokrotnie zdarzać sytuacja, w której bufor nie będzie sukcesywnie ładowany, bo gorąca woda z kotła zamiast dogrzewać zład bufora będzie tłoczona przez zawór 4D  i w powrót kotła.

Trzeba wywalić ten 4D i zamontować 2 zawory 3D. Jeden jako mieszający w celu możliwości regulacji temperatury zasilania grzejników, natomiast drugi jako rozdzielający (nie przed a za pompą kotłową), aby położeniem swojego zawieradła dawkował ilość wody dogrzewającej powrót kotła.
Tego nie ogarniesz jednym zaworem 4D.

Opublikowano

Witaj,

tak myślałem, zacząłem to studiować i nie dawało mi to spokoju, dlatego tu pytam i szukam potwierdzenia. Nie narysowałem pomp, które są:

- pompa między piecem a buforem (ta pompa chodzi cały czas)

- pompa za 4 drogowym (tam gdzie napis "Na grzejniki" )

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Czyli powinno być tak jak w załączeniu, proszę mnie poprawić jeśli źle i co jeszcze powinno się znaleźć (jakieś zabezpieczenia ?).

Pozdrawiam

20211205_202052.jpg

Opublikowano

ZLE! Za buforem pompa ma być ZA mieszaczem,  natomiast w obiegu kotłowym lepiej będzie pompę i zawór 3D umieścić na powrocie. Najlepiej 3D stałotemperaturowy.

Opublikowano (edytowane)
2 godziny temu, Marcus6 napisał:

Czyli powinno być tak jak w załączeniu, proszę mnie poprawić jeśli źle i co jeszcze powinno się znaleźć (jakieś zabezpieczenia ?).

 

W obiegu grzejnikowym zawór 3D ma być przed pompą, tak aby realizował funkcję mieszacza.
W kwestii bezpieczeństwa to zawór bezpieczeństwa 1.5bar na kotle i na buforze. Dla CWU przy zasilaniu z wodociągu powinno się stosować zawór 6bar i zbiornik przeponowy.
I nie zapomnij o zaworze zwrotnym za pompą CWU.

Edytowane przez Dozy
"I nie zapomnij o.."
Opublikowano

Witajcie,

dziękuje Wam bardzo za cenne informacje. Piec ma obsługę 2 obiegów (co1 i co2) + cwu + dodatkowa pompa (tam jest opcja ochrona powrotu). Czyli reasumując "co1" zarządza sobie 3D na grzejniki, co2 zarządza sobie 3D na bufor, pompka ma być między grzejnikami a 3D na zasilaniu, a między piecem a buforem pompka i 3D mogą być na zasilaniu czy jednak dać pomimo wszystko na powrocie ? Jeśli można prosić o rysunek lub link do źródła gdzie jest to pokazane.

Pozdrawiam i miłego dnia życzę

Opublikowano

Może tak:Potrzebny Schemat Podłączenia Bufora C.o - Instalacje CO i CWU - Forum o  ogrzewaniu

Opublikowano

Witajcie,

dzięki wielkie. To teraz trzymajcie kciuki by mi to poprawili. Człowiek zlecił modernizację kotłowni u rodziców i tu takie kwiatki, a opału dokładają a dokładają.

Pozdrawiam

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.