Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Junkers cerapur 14-5c + CW400, problem z czujnikiem sprzegła


Viqud

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Kocioł Junkers cerapur 14-5c + sterownik CW400 + sprzegło hydrauliczne z 2 obiegami (Grzejniki i podłogówka z zaworem termostatycznym) 

1. Bez czujnika sprzegła wszystko działa prawidłowo, piec trzyma temp zadaną na zasilaniu (czujnik kotła), gdy jest zapotrzebowanie na CWU to sie przełącza na grzanie bojlera, gdy zagrzeje sie bojler odrazu wraca do grzania CO. 

2. Teraz podłączyłem do mojego pieca czujnik sprzegła hydraulicznego, aktywowałem w sterowniku opcję, ze czujnik jest wpięty do kotła i mam następujący problem:

Piec działa na grzanie CO, czujnik sprzęgła prawidłowo odczytuje tem. (ok 1 stopień mniej w porównaniu do temp pieca), piec oczywiście podnosi temp aby sie zgadzała temp. zadana z temp sprzegła. Do tego momentu jest OK. 

W koncu następuje zapotrzebowanie na CWU, piec sie przełącza na grzanie bojlera i grzeje do zadanej temp. 

Gdy skończy proces podgrzewania CWU to juz się nie przełącza na grzanie CO. Stoi i czeka nie wiadomo na co, wszystkie pompy sa wyłączone i nic sie nie dzieje. 

Gdy w ustawieniach zmienię opcję na Brak czujnika sprzęgła to piec zaczyna od razu grzanie CO. 

Gdy zmienie znowu na czujnik sprzegła zamontowany w kotle to cała zabawa sie zaczyna od nowa, czyli wszystko działa do momentu przełączenia z CWU na CO. 

Ktoś ma jakieś pomysły ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest tak, że po grzaniu CWU, piec nie chodzi, ale za to pompy obiegów zaczynają chodzić (m.in. zaświecają się światła na zielono na nich). Dopiero po dłuższej chwili (kilka minut), jak woda w obwodach się oziębi, to dopiero piec się włącza.

 

Masz dwa MM100?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest praktycznie tak samo w momencie jak czujnik sprzegla jest wylaczony. Z tego co kojaze to ten czas oczekiwania mozna gdzies zmienic w ustawieniach pieca. 

Jak czujnik jest aktywowany to po 1 godz. nadal nic sie nie dzieje. 

Nie mam zadnego modulu mm100, dlatego czujnik mam ustawiony jako wpiety do pieca. 

Pompy za sprzeglem pracuja rownolegle z pompa w piecu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompę masz ustawioną na "moc", prawda?

 

PS. Jak nic nie wymyślisz, możesz zastosować mój wariant. Ja nie używam termometru na sprzęgle, bo mi się piec za często wyłączał. Zrobiłem tak: 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak pompa w piecu jest ustawiona proporcionalnie do mocy palnika. 

Min. 60% / max. 100%

 

Czytalem twoj temat, ale u mnie jak czujnik sprzegla jest aktywny to nie ma problemow z falowaniem mocy, z tego co obserwuje to podnosi temp bardzo powoli, i to chodzi wszystko plynnie. 

Tylko jest ten problem po skonczeniu grzania cwu. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doktoryzuje sie dzis caly dzien z tym czujnikiem i pisze co wlasnie zauwazylem. 

Gdy piec skonczy grzac cwu i jest oczekiwanie na grzanie CO, to na sterowniku cw400 mam kod statusu 204, co oznacza, że temp. rzeczywista pieca jest wieksza, niz temp zadana. 

Gdy temp. rzeczywista spadla ponizej 27, to dopiero wtedy zalaczyly sie pompy.

Palnik zalaczyl sie ok 1 godz. pozniej i teraz piec juz normalnie chodzi, zapewne do czasu kolejnego grzania CWU. 

Ogolnie od wylaczenia grzania CWU, do zalaczenia sie palnika dla CO minelo jakies 3h. 

Dlaczego tak sie dzieje ? 

Bez czujnika sprzegla temp. kotla po grzaniu CWU tez jest duzo wyzsza od zadanej, ale piec praktycznie odrazu przelacza zawor 3d i pompe na grzanie CO. A z czujnikiem sprzegla tego brakuje. 

IMG_20211120_101955.thumb.jpg.e151323e2256e98222765ca208fe8f52.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie jest tak, że po skończeniu grzania CWU, pompy obwodów się włączają co powoduje obniżenie temperatury w sprzęgle, co dopiero powoduje (u mnie, jak sprawdziłem, po 10 minutach przy obecnych temperaturach) włączenie pieca i jego pompy.

 

Sporo u Ciebie pompy obwodów nie włączają się po skończeniu CWU (abstrahując od powodu), to temperatura sprzęgła nie spada, więc po co piec ma się włączać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, gbbsoft napisał:

Sporo u Ciebie pompy obwodów nie włączają się po skończeniu CWU (abstrahując od powodu), to temperatura sprzęgła nie spada, więc po co piec ma się włączać?

Bo temp. sprzegla i tak jest nizsza niz temp. zadana. 

Zobacz jeszcze raz co napisalem w ostatnim poscie i zobacz na parametry z cw400. Sprzeglo i tak ma najnizsza temp w calym ukladzie, wiec co mi da obnizenie tej temp. jeszcze bardziej ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może przy takiej konfiguracji brana jest temperatura pieca a nie sprzęgła do porównania z zadaną?

Trochę niestandardowa ta konfiguracja...

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gbbsoft to właśnie stwierdziłem w poprzednich postach 😀:

16 godzin temu, Viqud napisał:

Gdy piec skonczy grzac cwu i jest oczekiwanie na grzanie CO, to na sterowniku cw400 mam kod statusu 204, co oznacza, że temp. rzeczywista pieca jest wieksza, niz temp zadana. 

Tylko dlaczego piec to sprawdza z wpiętym czujnikiem, a bez czujnika mu to nie przeszkadza ?

Przecież jest cała masa tych junkersów z wpiętym czujnikiem sprzegła ( na forum zawsze jest lobby aby taki czujnik montować), wiec jak to działa u innych ? ktoś / coś ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko u mnie, jak jest włączony termometr na sprzęgle to pojęcie "temp. rzeczywista pieca" oznacza temperaturę na sprzęgle. 🙂 Stąd pewnie niedosłowne odczytanie twoich słów przeze mnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ejay3333 chodzi ci o funcje 2.1E, probowalwm przestawiac z 5 na 4, ale jeszcze poprubuje na spokojnie. 

Bardziej mnie zastanawia funkcja 2.3C i dodane na koncu zdanie ze sterownik optymalizuje ten parametr. 

 

 

Screenshot_2021-11-21-14-50-36-051_com.google.android.apps.docs.jpg

Screenshot_2021-11-21-14-50-44-153_com.google.android.apps.docs.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ejay3333 czujnik sprzegła masz wpięty bezpośrednio w piec ? 

Jak masz finalnie ustawiony parametr 2.1E ? jest jakaś zauważalna róznica miedzy nastawami 4 a 5 ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez sprzegła wszystko podpięte pod kociol 2 rozdzielacze góra, dół 100% podłogówka.

2.1E mam na 5( pompa w piecu chodzi jakieś 22h dziennie) nie chodzi tylko jak grzeje cwu.

gdy miałem na 4 to ma jakiś cykl np. 3 razy na godzine odpala pompe by piec wiedzial jaka jest temperatura wody w podłodze.   czyli roznica na 5 pompa chodzi nonstop na 4 pompa zalacza sie raz na jakis czas (oczywiscie mowa gdy palnik nie pracuje)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2,3C u mnie zmieniłem na 4st i jest dużo lepiej bo też czasem nie potrafił się uruchomić za długo

Przyznam że ciekawe to co napisałeś z czujnikiem sam sprawdzę co zrobi z odpiętym

Ogłólnie to u mnie jest cos z nim nie tak bo nawet w czasie pracy pokazuje wyższą temp na sprzęgle niż na kotle o 1-1,5st ale przez to potem nie chce się uruchamiać za często.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szakallo0 dzieki za info. Bede testowal. 

Co do czujnika dla cerapur smart to sprawdz czy masz kupiony wlasciwy, powinien byc taki sam jak do baniaka CWU czyli SF4 lub RD6 (to jest to samo) 

Ja sie na poczatku walnalem i kupilem zly i tez zawyzal temp. mimo ze byl z junkersa i w opisie bylo ze to czujnik sprzegla. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.