Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Buderus Gb172-24T 50 - regulacja pogodowa rc310-kocioł


qbah89

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Od dłuższego czasu przeglądam forum, znalazłem tutaj dużo porad które rozwiały wiele moich wątpliwości ale dalej mam drobny problem. 

Posiadam kocioł Buderus GB172-24T (24kW max, zasobnik C.W.U. w kotle), w menu serwisowym moc kotła C.O. jest ograniczona na 14kW, pompa ma charakterystykę DeltaP1 (albo P2) - poazuje 33% w podglądzie w RC310, wybieg pompy 3 minuty, krzywa grzania temperatura dolna - 26, górna 42, ograniczenie temperatury zasilania na 45 stopni. C.W.U. ustawione na 42 stopnie w trybie Eco (załącza się przy większym spadku temperatury C.W.U.). Kocioł wisi w łazience na piętrze, zasilanie idzie prze dom na parter i po drodze ma odejścia (trójniki) na rozdzielacz podłogówki na piętrze, dwa grzejniki i na końcu jest rozdzielacz na parterze. Nie posiadam separatora zanieczyszczeń, instalacja odpowietrzana przed sezonem, płukana była też podłogówka (rotametry zrobiły się brudne).

Dom dwu-letni, ocieplony, wykończony, zamieszkały.

Ogrzewanie to 100% podłogówka (dwie drabinki w łazienkach ale na niskim parametrze, żeby tylko było gdzie ręcznik dać), dwie grupy mieszające: parter, piętro. 

Grupy składają się każda z zaworu 3D firmy na "A" o przepływie kvs 2.5, pomp (niestety omnigena 25-40 130mm - prawdopodobnie jedna z przyczyn problemu) oraz odpowietrzników na belkach zasilania i powrotu, na dole 7 pętli z rotametrami na zasilaniu,  u góry 5 pętli konfiguracja rozdzielacza taka sama. 

Dotychczas miałem to ustawione tak, że RC310 wiszący w salonie załączał piec po czym piec uruchamiał obie pompy (dla odciążenia przez przekaźniki) i ogrzewanie działało póki salon mówił "grzać", przez chwilę korzystałem z automatyki pogodowej (posiadam zamontowany i podpięty do pieca czujnik temperatury zewnętrznej) i też działało. 

W związku z tym, że potrzebuję obniżać czasowo temperaturę w niektórych pomieszczeniach (biuro, pusty pokój) oraz w niektórych okresowo podnosić (pokój dziecka, łazienki) zainstalowałem system sterowania Salus (piętro 4 termostaty regulacja siłownikami mierzącymi temperaturę zasilania i powrotu na pętlach, dół jeden termostat na całość, regulacja rotametrami ręczna). 
W obecnej chwili wszystko działa bardzo dobrze - przepływy mam ustawione od 1 do 1,5, wszędzie jest tak ciepło jak chcę i kiedy chcę, zużycie gazu podobne (póki co) jak w minionym sezonie (notuję temperatury i zużycie w excelu :p) kocioł pracuje cały czas (chociaż liczba startów dość duża - kilkadziesiąt dziennie), problem mam tylko z trzema rzeczami.

1. Na parterze ciągle słyszę szum pompy, przelewałem już pętle, odpowietrzałem w nieskończoność, na górze takim sam zestaw rozdzielczy jest bezgłośny - jest szansa, że ww. pompa jest słabej jakości stąd te szumy? Obie pompy są takie same ale przy tej cenie nie wiadomo jak z ich trwałością i wykonaniem. Zakręcałem poszczególne pętle na rozdzielaczu, dławiłem - nic to nie dawało. Obie pompy (górna i dolna) są na 1 biegu, przepływy są odpowiednie wiec nie widziałem powodu żeby to zwiększać.

2. Sterowanie kotłem przez RC310 - instalator poinformował mnie, że mam regulator założyć na kotle i wtedy sterować kotłem z wykorzystaniem opcji "Sterowanie temperaturą zewnętrzną". Problem jest tak,  że jak ustawię na nim automatykę pogodową to kocioł na to w ogóle nie reaguje, natomiast gdy dokonam ustawień w menu kotła - symbol klucza i "OK" potem Menu 1 i opcje 1W1 itd. - wtedy działa to wszystko tak jak trzeba, regulator RC310 zamontowany obok pokazuje mi, że kocioł przy danej temperaturze zewnętrznej szykuje wodę np. 30 stopni (dla niższej temperatury zewnętrznej odpowiednio większą) i jest ok. Czy to powinno tak działać, że RC310 wiszący na kotle nie steruje pracą kotła tylko odczytuje jego parametry? 

3. Często mam na kotle komunikat w statusie pracy, że temperatura zasilania jest wyższa niż zadana (204) lub że kocioł czeka 10 min (203) - są to prawidłowe komunikaty? Rozumiem, że ten pierwszy jest związany z przewymiarowaniem kotła (dobór kotła załatwiał "doświadczony" fachowiec, przemilczę jego moc grzewczą...).

Znalazłem u was na forum, że najlepsze parametry krzywej to 26st (dla 20st na zewnątrz) i 42st (w buderusie dla -10st) i tak mam to ustawione, tryb letni od 16 stopni.

 

Z większością problemów w instalacji poradziłem sobie czytając to forum, powyższe są już dość specyficzne i nie do końca wiem co jeszcze mogę zrobić, sa to drobnostki, bo ogólnie całość działa dobrze, natomiast szumy z dolnego rozdzielacza nie dają mi spać.

 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.